Autor Wątek: [i20 PB] [i20 PB] Jak dbać o lakier w i20?  (Przeczytany 7722 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

rafcio007

  • Gość
[i20 PB] Jak dbać o lakier w i20?
« dnia: 28 Maj 2012, 22:29:13 »
Witam, użytkuję i20 od niedawna, a już zauważyłem, że lakier jest strasznie podatny na zarysowania, bardzo miękki, dzisiaj znalazłem brak lakieru na drzwiach z tyłu jest to miejsce gdzie drzwi kierowcy stykają się prawie z drzwiami z tyłu, wiem tłumaczę trochę niejasno. Sprawdzałem drzwi itd nie ocierają o siebie, nie wiem co może być tego przyczyną. W normalnych warunkach ciężko tam porysować. Ogólnie im dłużej mam to autko to bardziej się boję, że za rok, dwa będzie nieźle porysowane. Autko myję na myjni samoobsługowej, 2 razy byłem na automatycznych ale zrezygnowałem bo zauważyłem porysowany klosz od lampy tylnej. Lakier jest bardzo delikatny. Możecie coś doradzić jak chociaż trochę zabezpieczyć lakier przed rysowaniem? Co polecacie również do usuwania ptasich odchodów?
« Ostatnia zmiana: 28 Czerwiec 2020, 12:49:17 przez Brt »

Offline Kudłaty_1975

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 235
[i20 PB] Jak dbać o lakier w i20?
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Maj 2012, 08:52:43 »
rafcio007, nie oglądaj go tak dokładnie, bo się rozpłaczesz  :-)   Miejse, o którym wspomniałeś „…brak lakieru na drzwiach z tyłu jest to miejsce gdzie drzwi kierowcy stykają się prawie z drzwiami z tyłu …” wygląda chyba w moim i20 tak samo. Sam dół drzwi jest nie domalowany. Tak jakby nic, czy nikt nie prysnął tego miejsca lakierem. Nie wspomnę o zawiasach drzwi. Ciekawe jak jest w innych i20? W ASO powiedzieli mi, że tak ma być, że to normalne, że wszystko ok.  ;-)  No bo jak według nich ma być? Zawsze jest normalnie i ok. Ja zimę przejeździłem i nic faktycznie się z tym miejscem na drzwiach nic nie dzieje (jeszcze), ale teraz na pierwszym przeglądzie (wrzesień) poproszę o odnotowanie tego w książce serwisowej.
Co do dbania o lakier w i20, to chyba jak z jajkiem trzeba się obchodzić. Wychodzi na to, że może lepiej nim nie jeździć  :-)  Jeśli chodzi Ci o dobre zabezpieczenie lakieru, to ostatnio w Auto Świat lub Motorze było o pokrywaniu karoserii specjalna folią. Pogrzeb na ich stronach lub w google. Trochę to kosztuje, ale jak ktoś chce, to proszę bardzo. Ja myję go tylko i wyłącznie ręcznie. Do mycia używam szczotki z naturalnym miękkim włosiem. Dodatkowo raz na dwa, trzy miesiące woskowanie. Dodatkowo w schowku zawszę worzę mała butelkę wody i chusteczki higieniczne papierowe lub ręcznik papierowy. Jak tylko zlokalizuję celne trafienie kupą, to wycieram i dobrze spłukuję wodą. No i w kieszeni mały lakier zaprawkowy.  Na odpryski ma się rozumieć. A jest ich sporo. Takie mamy drogi czyste.

Przy okazji pozdrawiam serdecznie. Wszystkich ma się rozumieć.

anel

  • Gość
[i20 PB] Jak dbać o lakier w i20?
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Maj 2012, 15:25:27 »
W moim i20 lakier wygląda doskonale, a ma już 2 lata.
Dwa razy do roku pastowanie T-CUT Color fast (daje radę).

Kam-mil

  • Gość
[i20 PB] Jak dbać o lakier w i20?
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Maj 2012, 15:26:04 »
Ale chodzi Wam o to, że wcale nie ma lakieru, jest tylko biały podkład? To ewidentnie błąd producenta :evil:
Czy w tych miejscach, niewidocznych z zewnątrz, kolor nadwozia jest, tylko taki bez połysku, matowy? Jeśli tak, to wielu producentów tak robi. Tak jest w Toyotach, w Fiatach. Cóż oszczędności  :-/
W imię ekologii wszyscy robią teraz słabe lakiery. Pamiętacie jak Daewoo wymieniał całe Lanosy, bo schodziły z nich ekologiczne lakiery?  :oops:
Jeśli chodzi o dbanie o lakier to ja mojego i20 po prostu dwa razy do roku woskuję. Warstwa wosku chroni. A na ptasie kupy wystarczy woda i chusteczka higieniczna.
Lakier łatwo odpryskuje, wystarczy uderzenie drzwi sąsiedniego samochodu. Dlatego zastanawiam się na bocznymi listwami. Ale takimi na wysokości klamek. Bo listwy nisko umocowane nie chronią przed uderzeniami tylnych drzwi (wyciętych dołem na koło).
Nie przejmujcie się tak bardzo stanem powłoki lakierniczej. Jak się jeździ to się niszczy. A jeśli Wasi sąsiedzi na starych samochodach mają błyszczące lakiery i ani jednej rysy to znaczy że handlarze w komisie musieli nałożyć na nie grube warstwy lakieru, żeby ukryć ślady szpachli i napraw blacharskich  :lol:

Offline Kudłaty_1975

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 235
[i20 PB] Jak dbać o lakier w i20?
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Maj 2012, 08:42:05 »
Cytat: "Kam-mil"
Czy w tych miejscach, niewidocznych z zewnątrz, kolor nadwozia jest, tylko taki bez połysku, matowy? Jeśli tak, to wielu producentów tak robi. Tak jest w Toyotach, w Fiatach. Cóż oszczędności  


Można to tak określić. W moim przypadku wygląda to w ten sposób, że podczas procesu produkcyjnego w momencie kładzenia lakieru już tego właściwego (chyba dobrze się wyraziłem) są wyraźne obszary, które są tylko lekko pryśnięte lakierem. Spod lakieru (kolor czarny) prześwituje podkład, który w przypadku mojego i20 jest beżowy (w innych i20 pewnie też). Miejscami przypomina to do złudzenia rdzawy nalot, tylko z tą różnicą, że rdzawy nalot jest chropowaty, a tu jest gładko i lśniąco. Szczególnie to widać na zawiasach drzwi lub wewnątrz po otwarciu klapki do wlewu paliwa. No i w miejscu wcześniej wspomnianym, czyli na styku drzwi. Z obu stron. Wszystko wskazuje na to, że to wynik oszczędności.

rafcio007

  • Gość
[i20 PB] Jak dbać o lakier w i20?
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Maj 2012, 18:58:35 »
na pewno wynik oszczędności :) No nic nie poradzimy na ten lakier. Dziękuje za rady. Jak tylko będę miał okazję oblecę karoserie woskiem. I nie będę tak bardzo przyglądał się lakierowi bo szkoda nerwów :)