Autor Wątek: 2 pytania odnośnie Ponego 1.5 1990r- nie równa praca i pasek  (Przeczytany 7628 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Kubalessini

  • Gość
Mój ojciec ma Ponego 1990r. Silnik 1,5 gaźnik.
1.Mam z nim problem, otóż bardzo nie równo chodzi na wolnych obrotach, często gaśnie zimny. Leje mu się z rury wydechowej a jak jest chłodno odpala ciężko i zazwyczaj na 3 tłoki.
To co wylatuje z rury pachnie jak nie spalona benzyna, płynu nie ubywa, oleju także. Wywnioskowałem że prawdopodobnie ma za bogatą mieszankę. Moglibyście mi powiedzieć ze swoich doświadczeń czy się nie mylę i jak ją zmniejszyć (jak wyregulować gaźnik).

2. Koniecznie muszę wymienić w nim pasek, ponieważ wynika to z lat, pzrebieg 40tys.
Możecie mi powiedzieć, czy potrzeba do tego jakieś specjalne klucze lub narzędzia, czy wykona to się za pomocą standardowych? I czy macie jakiś schemat połozenia znaków lub instrukcję wykonania?

Byłbym wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam Kubalessini

Offline skali

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 441
    • http://www.facebook.com/profile.php?id=100001998647968
2 pytania odnośnie Ponego 1.5 1990r- nie równa praca i pasek rozrządu.
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Maj 2012, 19:43:01 »
Nie pomoge Ci niestety w gaźniku, bo robiłem to tylko raz i do tego w maluchu i do tego jeszcze go popsułem  :-(
W sprawie rozrządu, myśle że żadnych specjalistycznych narzędzi nie będziesz potrzebował.. lewarek by podeprzec silnik, pasek zrzucisz za pomocą popuszczenia napinacza rozrządu (rolki) także standardowym kluczem (bodajże 13mm). Jeśli chodzi o znaki to oczywiście a nawet najlepiej jakbyś ustawil je sam według oryginału, schemat znajdziesz chyba w dziale DOWNLOAD chociaz i tak je będziesz widzial kiedy będziesz kręcił silnikiem na zdjętych pokrywach paska (oczysc te miejsca gdzie znak powinien sie pojawic) ALE możesz także przed zrzuceniem paska zrobic sam znaki np. korektorem na górynm kole i kole wału (dolnym) i zakładając pasek patrzec czy nic sie nie przestawiło. Pasek naciągasz rolką którą ten pasek popuszczałeś ( najlepiej to robic w 2 osoby, jedna napycha np łomikiem rolkę, a druga dokręca śrube mocującą rolke - na 'fasolce' )
Myśle że nie jest to trudna operacja tym bardziej przy tym silniku. W razie czego pisz w tym temacie z każdą pierdołą

Pzdr  :->

Offline Timon

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 500
2 pytania odnośnie Ponego 1.5 1990r- nie równa praca i pasek rozrządu.
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Maj 2012, 21:30:26 »
W literaturze wrzuconej w temat Pony jest instrukcje jak to zrobić. Mnie interesuje jak to zrobisz jaki Ci koszt wyjdzie, bo u mnie też wypadałoby rozrząd wymienić. Więc bądź tak miły i informuj na bieżąco :)


U mnie też nierówno chodzi, ale są to drgania naprawdę minimalne (wskazówka jakby delikatnie się porusza, ale bardzo minimalnie). Nie gaśnie w każdym razie, trzyma obroty około 900 +/-20.

Kubalessini

  • Gość
2 pytania odnośnie Ponego 1.5 1990r- nie równa praca i pasek rozrządu.
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Maj 2012, 22:02:14 »
U mnie są to pokaźne drgania, czasami jakby miał zgasnąć, ale mu odbije. Obrotomierza nie mam, ale będę musiał wykąbinować jakiś, i spróbować wyregulować.

Cytat: "Timon"
Mnie interesuje jak to zrobisz jaki Ci koszt wyjdzie, bo u mnie też wypadałoby rozrząd wymienić. Więc bądź tak miły i informuj na bieżąco :)


Oczywiście ze ci napiszę, jednak ja chyba rolkę zostawię jaka jest, to auto ma bardzo niski przebieg- 40 tyś. km nie ma potrzeby jej wymiany. ( nie widzę perspektyw aby w ciągu swego żywota to autko przejechało drugie tyle.)

Offline Timon

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 500
2 pytania odnośnie Ponego 1.5 1990r- nie równa praca i pasek rozrządu.
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Maj 2012, 22:31:10 »
Kubalessini, Ja Ci wierzę - choć nie myślałem, że usłysze o Ponym z niższym przebiegiem niż u mnie (dobijam 63 tysiące). Możesz wrzucić fotki do tematu Nasze Hyundaie  :roll:

Kubalessini

  • Gość
2 pytania odnośnie Ponego 1.5 1990r- nie równa praca i pasek rozrządu.
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Maj 2012, 23:18:05 »
Cytat: "Timon"
Możesz wrzucić fotki do tematu Nasze Hyundaie

Dodane do tematu mojego Accenta. więcej nie mam.
A wie ktoś może, jaki byłby koszt amortyzatorów i sprężyn do Ponego D Hatchback? Bo również będę musiał wymienić. Mały przebieg ale lata swoje robią, amory prawie nic nie tłumią.

Offline Timon

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 500
2 pytania odnośnie Ponego 1.5 1990r- nie równa praca i pasek rozrządu.
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Maj 2012, 18:01:54 »
Ze wstępnych rozeznań na allegro. Do 100zł kupisz dwa amortyzatory tylnie (jak się postarasz to nawet olejowo-gazowe - ponoć lepsze od zwykłych olejowych). Z przodu jest natomiast drożej- przedni od 90zł/szt w górę. Sprężyna około 40-50zł/szt. Tylko jak ogólnie czytałem to chyba sprężyne wymienia się tylko jeżeli jest przerdzewiała itp.. (czy się mylę?)

U mnie kilkukrotnie mechanicy już mówili, że warto by było wymienić sworznie wachaczy i ich gumowe tuleje (z przodu i z tyłu)  :roll:

Kubalessini

  • Gość
2 pytania odnośnie Ponego 1.5 1990r- nie równa praca i pasek rozrządu.
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Maj 2012, 22:00:15 »
Cytat: "Timon"
Tylko jak ogólnie czytałem to chyba sprężyne wymienia się tylko jeżeli jest przerdzewiała itp.. (czy się mylę?)

 Prawa z tyłu pękła, lewa chyba do tego zmierza.Więc muszę wymienić.

voytekk1

  • Gość
2 pytania odnośnie Ponego 1.5 1990r- nie równa praca i pasek rozrządu.
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Maj 2012, 21:55:56 »
zobacz do tematu z moim Ponym, u siebie wymieniałem sprężyny i amortyzatory, koszt mi nie wyszedł za duży. Za tylne Magneti Marelli dałem coś poniżej 100zł z przesyłką, za przednie Gabriel chyba 76zł z przesyłką. Sprężyny kupiłem używki sportowe ale będę chciał się ich pozbyć bo jak dla mnie to za twarde są. Może chcesz się skusić?
Co do rozrządu to mi za części i wymianę wyszło 250zł

Kubalessini

  • Gość
2 pytania odnośnie Ponego 1.5 1990r- nie równa praca i pasek rozrządu.
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Czerwiec 2012, 15:15:04 »
Co sądzicie o paskach CONTITECH-a lub MITSUBOSHI. Dobre są? mam do wyboru jeszcze jakiś SUN,a le to chyba jakiś badziewie.
I małe pytanko do posiadaczy Ponego z silnikiem 1.5 53kW gaźnik. Ile zębów ma pasek?
voytekk1, mojemu ojcu sprężyny pewnie by się nie spodobały, zwłaszcza na okolicznych drogach.:D Znalazłem używki w dobrym stanie.