Autor Wątek: Przegląd 140000km - co powinienem wymienić ?  (Przeczytany 235 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline morion8

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 10
Przegląd 140000km - co powinienem wymienić ?
« dnia: 20 Październik 2024, 13:25:35 »
Witam serdecznie

Chcę zrobić przegląd auta po 140000km. Silnik 1,4 benzyna; 100KM. Auto ma 7 lat.
Co powinienem wymienić? Na co zwrócić szczególną uwagę?
Auto nie miało nic wymieniane poza hamulcami, olejem i filtrami, dolewkami płynów i serwisem standardowym klimatyzacji.
Nic obecnie nie dolega, wszystko działa sprawnie, przynajmniej tak mi się wydaje.

Planuje wymienić:

*olej
*filtr oleju
*filtr powietrza
*filtr kabiny
*świece (nie wiem czy dobrze?)
*płyn chłodniczy (nie wiem czy dobrze?)
*kontrola zawieszenia
*kontrola akumulatora
*kontrola układu hamulcowego

Proszę o porady bardziej zorientowanych użytkowników Hyunadia i30.

Offline tomilipin

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 306
Odp: Przegląd 140000km - co powinienem wymienić ?
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Październik 2024, 18:41:36 »
Załączam wyciąg z instrukcji do Twojego modelu. O świecach piszą, żeby wymienić po 160 tys. km, ale jak już robisz taki serwis to ja też bym je wymienił. Na pewno nie zaszkodzi te 10 tys. km szybciej.
Płynu chłodniczego bym nie ruszał, tylko sprawdził - jeśli jest brudny lub ma już "zmęczony" kolor to wtedy płukanie i wymiana. Natomiast obowiązkowa wymiana po 10 latach, lub w Twoim przypadku pewnie będzie szybciej - przy około 200 tys. km.

Nie zapomnij o płynie hamulcowym, warto go wymienić. Producent zaleca też wymianę oleju skrzyni biegów przy 120 tys. km.






Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1532
Odp: Przegląd 140000km - co powinienem wymienić ?
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Październik 2024, 22:16:25 »
Jak auto masz sobie trzymać to bym odżałował te ok 100zł i wymienił olej w skrzyni biegów. Tak wiem, zalecane tylko sprawdzanie ale wg instrukcji nawet 220tys na jednym oleju to pewnie łożyska to lubią,

Offline morion8

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 10
Odp: Przegląd 140000km - co powinienem wymienić ?
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Październik 2024, 16:16:13 »
Dzięki Panowie!

Dopisuje do listy wymianę oleju w skrzyni i dodatkowo wymiana płynu hamulcowego. Płyn chłodniczy tylko dolewka.

Offline farciarzgilmore

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 66
Odp: Przegląd 140000km - co powinienem wymienić ?
« Odpowiedź #4 dnia: Dzisiaj o 07:02:22 »
Świece bym już wcześniej wymienił po 70 000 km, ale pamiętaj kup TYLKO dedykowane do tego konkretnego modelu irydowe. Tak jak kolega wcześniej wspominał olej w skrzyni pilnie wymień i nie patrz na to co w książce jest napisane. Po 7 latach ja bym się zastanowił nad konserwacją podwozia, osobiście w takim samym aucie zrobiłem przed wakacjami a kończył wtedy 5 lat. Nie było za ciekawie, wzdłuż podwozia na środku praktycznie nie ma konserwacji.