Autor Wątek: dziwny dziwięk spod spodu plus szarpanie na niskich obrotach  (Przeczytany 975 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline muteon

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 4
dziwny dziwięk spod spodu plus szarpanie na niskich obrotach
« dnia: 18 Czerwiec 2024, 21:44:50 »
Hej,
to mój pierwszy i30 dlatego nie ogariniam zbytnio tych samochodów. Mam problem, ponieważ spod samochodu wydobywa się dziwny metaliczny dźwięk, czasami też przy gaszeniu i zapalaniu, ale najbardziej odczuć idzie, gdy jedzie się na wysokim biegu dosyć małą prędkość i obr pokazuje tak 1500-2500, wtedy można poczuć szarpnięcie jakby hamulec? Nie wiem bo słychać takie " pierdzenie" auto wtedy szarpie i przestaje. SPrawdzałem tłumik, spód itd. Robiłem teraz klocki i tarcze z tyłu oraz regenrację zacisków - dalej szarpie. Może to szczęki? Albo Ręczny? Miał tak któś? Oczywiście mechanicy nie wiedzą co to.

Offline ...kuba...

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 242
Odp: dziwny dziwięk spod spodu plus szarpanie na niskich obrotach
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Czerwiec 2024, 22:43:23 »
A jak zachowuje się ten dzwięk jak wciśniesz sprzęgło podczas wystąpienia tych objawów?
Co do hamulców to po prostu podnieś samochód tak, żeby zluzowało się koło i zakręć kołem, zobaczysz czy trzyma zacisk... czy częstotliwość dzwięku przyśpiesza wraz ze zwiększaniem prędkości? na luzie też się to objawia?

Offline XT1097

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 110
Odp: dziwny dziwięk spod spodu plus szarpanie na niskich obrotach
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Czerwiec 2024, 06:28:51 »
Każde auto szarpie na wysokim biegu 8 niskich obrotach. W 1,6 CRDI nie da rady za bardzo jezdzic poniżej 1500 obr bo silnik zaczyna poszarpywać - taka jego uroda.
Może to być któraś poduszka silnika - w sumie są 4 ten przód tył lewa i prawa :-)
Najlepiej jak osluchujesz z zewnątrz a ktoś np zapala i gasi.

Offline muteon

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 4
Odp: dziwny dziwięk spod spodu plus szarpanie na niskich obrotach
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Czerwiec 2024, 21:23:31 »
no własnie czasami ten dziwek sie pojawia po wcisnieciu sprzegła ale moim zdaniem jest on spodowowany hamulcem. No i przy tym szarapniu samochodu tez wystepuje ten dzwiek, wiec mega dziwne.

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1521
Odp: dziwny dziwięk spod spodu plus szarpanie na niskich obrotach
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Czerwiec 2024, 21:30:15 »
Skoro szarpie to co ma do tego hamulec? 

Offline Akustyczny

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 96
Odp: dziwny dziwięk spod spodu plus szarpanie na niskich obrotach
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Czerwiec 2024, 13:49:08 »
no własnie czasami ten dziwek sie pojawia po wcisnieciu sprzegła ale moim zdaniem jest on spodowowany hamulcem. No i przy tym szarapniu samochodu tez wystepuje ten dzwiek, wiec mega dziwne.

Możesz się nie znać na tych sprawach, ale zgadzam się z kolegą Robaszek, że jedno nie ma żadnego wpływu na drugie.
Jeśli piszesz w pierwszym wpisie, że przy odpalaniu też to słychać, to przecież nie ma wówczas używania hamulca.

Ile ma auto przebiegu i kiedy było robione sprzęgło ?
Może kończy się łożysko oporowe sprzęgła?

Hamulce już wiesz jak sprawdzić- koledzy podali. I to jest dość proste do stwierdzenia. Ale nie czarujmy że hamulce robią dźwięk gdy stoisz i odpalasz auto (jeśli dobrze rozumiem Twoje opisy).

Offline muteon

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 4
Odp: dziwny dziwięk spod spodu plus szarpanie na niskich obrotach
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Czerwiec 2024, 17:44:01 »
auto ma 247 tysięcy, nie wiem kiedy było coś ze sprzęgłem, ale  też o tym myślałem. ostatnio coś źle wskakuje wsteczy + po 4 tysiącach czuje zupełenie inaczej to sprzęgło. Myślicie, że taki dźwięk mogłoby być ze sprzęgła?

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1521
Odp: dziwny dziwięk spod spodu plus szarpanie na niskich obrotach
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Czerwiec 2024, 18:47:55 »
Tak czy siak sprzęgło jest bardziej prawdopodobne niż owe hamulce. Niestety sprzęgła w hyundaiach raczej nie słynęły z niezawodności choć miałem getza i jak go kupiłem przy ok165tys dobił do 300 i tylko łożysko docisku wymieniłem.
Skoro wyczuwasz zianę działania sprawdź czy po wciśnieciu sprzęgła te hałasy znikają. Lub poszukaj kumatego mechanika a nie wymieniacza co sprawdzi.