Autor Wątek: Wysoki ton pisku auta przy ciepłej pogodzie  (Przeczytany 288 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wotiksf

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 3
Wysoki ton pisku auta przy ciepłej pogodzie
« dnia: 30 Marzec 2024, 11:58:41 »
Witam wszystkich!

Mam dość specyficzny problem w moim Hyundai i30 (przebieg 152400 - 2011rok), mianowicie przy cieplejszej pogodzie (a ostatnio coraz więcej takich dni - ponad 10 stopni C.), po odpaleniu slychac pisk (wysoki ton). Słychać go tylko przy wyłączonym radiu, co więcej nie każdy współpasażer potrafi mi potwierdzić ten dźwięk (wysoki ton).

Pisk jest "stały" ,  nie ma znaczenia ile dodam gazu. Pojawia się też delikatny spadek obrotów zaraz po odpaleniu (auto wchodzi na 800obrotów na 1sekunde spada do 600 i znów wskakuje do 800)  i też nie zdarza się to zawsze. Przez chwilę miałem wrażenie ze może poluzował się wydech i coś wpada w lekki rezonans, ale ten spadek obrotów mnie niepokoi.

Co najlepsze, po pierwszej obserwacji problemu zwróciłem się do mechanika o pomoc ale, że dźwięk nie występuje zawsze i podjechałem do niego akurat gdy było z 8 stopni na dworze to problemu z piskiem nie było i nie stwierdził żadnych niepokojących dźwięków z silnika czy innych podzespołów pod maską.

Teraz problem powrócił, niestety na czas świąt.

Czy ktoś z Was spotkal się z podobnym problemem?

Offline ...kuba...

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 214
Odp: Wysoki ton pisku auta przy ciepłej pogodzie
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Marzec 2024, 09:12:09 »
Czy ktoś z Was spotkal się z podobnym problemem?
Ja nie ;))
A pisk pojawia się po odpaleniu silnika? czy już po włączeniu zapłonu? Może coś z licznika? Masz jakąś ładowarkę albo inne dodatkowe urządzenie podłączone w samochodzie?

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1451
Odp: Wysoki ton pisku auta przy ciepłej pogodzie
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Marzec 2024, 10:53:17 »
Jak po zapaleniu i taki dziwny pisk metaliczny to brat tak miał w seacie jak wlał do skrzyni biegów za mało oleju. Taki dźwięk jakby zacierające się łożysko. W getzie mam takie coś jak stoi bardzo długo i zimą ale tylko chwilę po zapaleniu.

Offline wotiksf

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 3
Odp: Wysoki ton pisku auta przy ciepłej pogodzie
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Marzec 2024, 11:04:25 »
Właśnie po odpaleniu silnika dopiero, i tak jak mówię - gdy jest cieplej na dworze, jak były temperatury do 10stopni to problem nie występował.

Otworzyłem wczoraj maskę, nie wydaje mi się, by dźwięk dobiegał z silnika. Słychać ten pisk, gdy położyłem się wzdłuż auta (słychać jakby szedł od podwozia).
Nie jest to związane też z obciążeniem akumulatora, jak wszystko odłączone to pisk i tak jest.

Dodam, że nie jest to głośny pisk, wczoraj gdy musiałem wyjechać w krótką trasę to jadąc powyżej 50km/h przy wyłączonym radiu pisku nie słychać. Specyficzny problem.

Bardziej taki pisk jakby było sprzężenie na głośniku ale z głośnika to nie dobiega.

Offline ...kuba...

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 214
Odp: Wysoki ton pisku auta przy ciepłej pogodzie
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Kwiecień 2024, 23:30:11 »
A na zewnątrz jak zamkniesz drzwi to też to słychać?
- Jeśli tak to może coś od wydechu, albo pompa paliwa?
- Jeśli nie to może jakaś cewka w któych podzespole w środku.. licznik, radio, panel klimatyzacji.. dławiki w postaci też własnie potrafią wydawać taki jednostajny pisk...