Autor Wątek: Problem z ręcznym  (Przeczytany 452 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline dannyx

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 10
Problem z ręcznym
« dnia: 22 Marzec 2024, 18:16:26 »
Witam, mam problem z moim hamulcem ręcznym po naprawie.

A więc tak, miałem pare miesięcy temu robiony tył hamulców bo zapiekało się i już był strach jeździć, że się całkiem zblokuje.

Zostały wymienione tarcze, klocki, regeneracja zacisku i szczęki, stare były praktycznie rozpadające się.

Po wymianie czekałem na dotarcie hamulca ręcznego ok 1000km. Przejechałem około 3000 km i na przęglądzie mi diagnosta o to zwrócił uwagę.
Przy okazji innej wizyty u mojego mechanika, wyregulował on na kołach ręczny ale tylko trochę się dało.

Narazie przejechałem nie wiele po tej ponownej regulacji ale jest lepiej tylko odrobine.
Wcześniej ręczny łapał świetnie, przed naprawą, nawet w trakcie jazdy był w stanie nieźle zatrzymać auto. Teraz co prawda jak się powoli zatrzyma na górce i nie pcha auta to ręczny trzyma ale nawet przy niskiej prędkości 5km na godzine już nie zatrzyma.

Mechanik stwierdził, że nie wiele się da zrobić i ten ręczny jest po prostu słaby i że jak na tak ciężkie auto jest to wada kanstrukcyjna bo mniejsze auta mają większe średnice szczęk itp A wczesniejsza znacznie lepsza praca hamulca wynikała pewnie z tego, że już tarcze ewidetnie się blokowały i była tam masakra i na ręcznym mogło się znowu za bardzo blokować. Dzwignia też łapie szybko więc podciągnięcie pod tunelem też raczej nic nie da myśle.
To bardzo dobry zaufany mechanik a nie jakiś pierwszy lepszy.

Czy nasze Santki mają rzeczywiście takie słabe ręczne? Może jest jakiś "niestandardowy sposób" aby to dobrze łapało? Lub czekać na dotarcie po drugiej regulacji?

Offline Zibi.S68

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 270
Odp: Problem z ręcznym
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Marzec 2024, 17:07:04 »
Jakie masz hamulce tarczo-bębny czy same bębny

Offline bandzior13

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 57
Odp: Problem z ręcznym
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Marzec 2024, 21:16:23 »

Offline dannyx

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 10
Odp: Problem z ręcznym
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Marzec 2024, 13:19:58 »
Mam tarczo-bębny.
I jeśli to istotne to napęd na 4 koła, automatyczna skrzynia, a nowe szczęki są firmy Bosch.

Właśnie regulowane było przy bębnie. Przy lince nie było potrzeby bo dzwignia ładnie łapie od dołu.
Trochę się poprawiło wczoraj, już trzymają lepiej ale nadal nie jest to to co było wcześniej.
Pomyślałem, aby po kolejnym 1000km wyregulować ponownie i przez ten czas intenesywnie używać ręcznego. Jednak czy to możliwe aby tak długo się docierał hamulec ręczny, wątpliwe.

Offline bandzior13

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 57
Odp: Problem z ręcznym
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Marzec 2024, 22:40:42 »
Jak dla mnie to ręczny powinien trzymać bez docierania.
Jest to hamulec postojowy/awaryjny.  Używasz go tylko na postoju bądź w sytuacji gdy pozostałe nie działą jak trzeba.

Ja osobiście ręcznego podczas jazdy używałem tylko ze trzy razy. Dwa razy gdy poszły przewody hamulcowe i raz podczas holu.

Więc uważam że coś jest nie tak.  Może okładziny zabrudzone lub coś podobnego.

I sprawdź czy dobre zamontował bo np. allegro pokazuje że pasują

szczeęki o parametrach:

Srednica wewnetrzna bebna hamulca [mm]: 190,0 mm
Szerokosc [mm]: 40,0 mm

jak i:

Szerokość [mm]: 58,00
Średnica [mm]: 254,00

z tego co pamiętam jedne są jeśli masz ABS ale pewności nie mam.
« Ostatnia zmiana: 28 Marzec 2024, 22:57:09 przez bandzior13 »