Autor Wątek: Zamek się zablokował  (Przeczytany 9528 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Timon

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 500
Zamek się zablokował
« dnia: 30 Grudzień 2011, 12:46:07 »
Witam Was,

Mam pewien problem i zarazem pytanie. Jakiś czas temu zablokował mi się zamek w drzwiach od strony kierowcy - nie da rady go otworzyć kluczykiem. Po podniesieniu bolca od wewnątrz drzwi da się otworzyć. Nie jest to kwestia kluczyka, oba jeden (wysłużony) jak i drugi (bez większych śladów użytkowania) ma ten sam prbolem z tym zamkiem, a z drugim działą bezproblemowo. Początkowo myślałem, że to kwestia niskich temperatur jakie ostatnio można było zaobserwować, ale temparatura nie ma na to żadnego wpływu. Kluczyk ani drgnie w żadną stronę. Nie można drzwi kierowcy po prostu ani zamknąć ani otworzyć z pod kluczyka.

Nie zaglądałem do niego jeszcze "od wewnątrz", niestety nie mam warunków obecnie by rozebrać tapicerkę i sprawdzić. Chciałbym jednak się dowiedzieć czy mieliście podobny problem i jak udało się mu zaradzić. Napewno nie chcę mieć do tych konkretnych drzwi innego kluczyka niż do stacyjki, drzwi pasażera i bagażnika i schowka (schowek chyba też jest na ten kluczyk).

Pozdrawiam Timon.

Roman_d

  • Gość
Zamek się zablokował
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Grudzień 2011, 17:19:24 »
Możesz mieć problem z sprężynką. U mnie w Soni z 1997r.
Otwórz tapicerkę i sprawdź czy zamek jest kompletny i czy czegoś nie brakuje.

Hants

  • Gość
Zamek się zablokował
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Grudzień 2011, 00:56:43 »
Jeżeli kluczyk się przekręca - to najprawdopodobniej sprężynka. Wymień to raczej szybciej nież pozniej - następną usterką w kolejnosci bedą zablokowana klamki - a wtedy będziesz miał powazny problem.

Offline Timon

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 500
Zamek się zablokował
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Grudzień 2011, 10:59:10 »
Kluczyk się nie przekręca. Z klamką jak na razie zero problemów (z zewnątrzną jak i również wewnętrzną). "Bolec" blokady drzwi również nie wydaje się jakoś specjalnie przyblokowany.

Hants

  • Gość
Zamek się zablokował
« Odpowiedź #4 dnia: 31 Grudzień 2011, 18:58:26 »
Moze ktoś Ci się chciał włamać do auta? Tak czy inaczej - porządną inspekcję /zamianę stron zamków - mozesz zrobić tylko przy zdjętej tapicerce.

Offline Timon

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 500
Zamek się zablokował
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Styczeń 2012, 00:21:18 »
Rozkręciłem, wyjąłem, wyczyściłem, przesmarowałem i działa. Co mnie zaskoczyło centralny zamek zaczął również w pełni działać (wcześniej często w tylnich drzwiach nie zaskakiwało za pierwszym razem). A bałem się, że to będzie coś droższego w naprawie (kluczyk naprawdę ani drgnął w żadną stronę).

Zrobiłem zdjęcia podczas rozbierania, więc jakby ktoś kiedyś musiał w przyszłości wyciągać zamek. Po zdjęciu tapicerki i odklejeniu odpowiedniego kawałka foli, będziemy mieli dostęp do zamka.





Żeby wyjąć zamek najpierw należy przekręcić plastik przy druciku tak jak pokazuje strzałka oznaczona numerem 1. Następnie wysuwamy drucik tak by jego koniec nie stykałsię z zamkiem.

Krokiem drugim jest odblokowanie drucika/sprężynki trzymającej zamek w odpowiedniej pozycji. Drucika tego nie zdejmujemy. Na dole w dwóch miejsach jest odgięty, jedno nawet widać na zdjęciu. Z pomocą tych odgięć przekręcamy drucik jak pokazuje strzłka numer 2. Przestanie wtedy blokować zamek.

Teraz możemy wysunąć zamek do siebie jak pokazuje strzałka numer 3.



Przeczyściłem sprężonym powietrzem i czymś w działaniu podobnym do WD-40. Efekt: Zamek działa, bardzo delikatnie. O wiele lepiej od drugiego. Centralny zamek zaczął działać w pełni (wszystkie drzwi) i za każdym razem. Składamy tak samo tylko w odwrotnej kolejności. Dziękuję wszystkim co się udzielali w temacie za pomoc. :)