Autor Wątek: System start-stop oraz asystent pasa ruchu  (Przeczytany 619 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline sisimon

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 113
System start-stop oraz asystent pasa ruchu
« dnia: 27 Luty 2024, 13:26:07 »
Czy jest możliwość wyłączenia tego na stałe ? po każdym wejściu do samochodu obie funkcje za każdym razem dezaktywuję. Zaczyna mnie to powoli wkurzać :)

Offline ...kuba...

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 212
Odp: System start-stop oraz asystent pasa ruchu
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Luty 2024, 17:32:26 »
Ponoć nie da się w łatwy sposób oficjalnie wyłączyć tego systemu na stałe. I ponoć najprostrze rozwiązanie to dołożenie modułu pod przycisk który za nas wykonuję akcję dezaktywacji po odpaleniu silnika.

Offline Nowy

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 16
Odp: System start-stop oraz asystent pasa ruchu
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Luty 2024, 20:59:57 »
Co do START-STOP to faktycznie nie da się wyłączyć tego systemu na stałe bez "wynalazków", natomiast asystenta pasa ruchu można wyłączyć z poziomu menu użytkownika - patrz instrukcja obsługi

Offline dsider

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 18
Odp: System start-stop oraz asystent pasa ruchu
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Luty 2024, 15:53:27 »
natomiast asystenta pasa ruchu można wyłączyć z poziomu menu użytkownika - patrz instrukcja obsługi
problem polega na tym, iż tę czynność trzeba by powtarzać przy każdym uruchomieniu silnika - na tym polega absurd tego rozwiązania u Hyundaia

Offline tomilipin

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 279
Odp: System start-stop oraz asystent pasa ruchu
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Marzec 2024, 16:48:54 »
W moim i30 asystent pasa ruchu jest domyślnie wyłączony i muszę go sam włączyć przyciskiem (fizycznym) nad lewym kolanem, za kierownicą po lewej stronie na desce rozdzielczej.

Offline iKingPin

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 13
Odp: System start-stop oraz asystent pasa ruchu
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Marzec 2024, 17:30:47 »
W moim i30 asystent pasa ruchu jest domyślnie wyłączony i muszę go sam włączyć przyciskiem (fizycznym) nad lewym kolanem, za kierownicą po lewej stronie na desce rozdzielczej.

U mnie jest to samo. Domyślnie wyłączony :)

Offline dsider

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 18
Odp: System start-stop oraz asystent pasa ruchu
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Marzec 2024, 21:13:27 »
uporządkujmy to trochę, są bowiem dwa systemy:
- podstawowy LKA, czyli asystent utrzymania pasa ruchu, który 'interweniuje' przy przekraczaniu linii pasa
- zaawansowany LFA, czyli asystent podążania pasem, który koryguje kierunek jazdy, by utrzymać auto na środku pasa (działa bodajże powyżej 60km/h)
Tego pierwszego systemu (tak przynajmniej jest w wersji politowej) nie można, niestety, wyłączyć na stałe, czy choćby na stałe ustawić w tylko tryb dźwiękowego ostrzegania, każde uruchomienie auta domyślnie ustawia ów najbardziej radykalny tryb. Ów system można wyłączyć nie tylko w ustawieniach komputera, ale także przyciskiem na kierownicy, ale wówczas wyłącza się on całkowicie, zaś ustawienie najbardziej optymalne, czyli dźwiękowy sygnał jest dostępne tylko w komputerze do... kolejnego uruchomienia silnika.
System LFA (sam nie posiadam), jak 'zeznają' koledzy powyżej, działa zgodnie ze zdrowym rozsądkiem - trzeba go świadomie aktywować, gdyż domyślnie jest wyłączony

Offline tomilipin

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 279
Odp: System start-stop oraz asystent pasa ruchu
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Marzec 2024, 18:41:34 »
W mojej biedawersji, czyli najbardziej podstawowej i najtańszej wersji wyposażenia w i30 z 2017 roku jest system LKAS (dokładnie tak nazwany w instrukcji obsługi), ale jego działanie jest dokładnie takie, jak opisałeś jako "LFA". Nie pomyliłeś się przypadkiem?
Mój LKAS działa powyżej 60 km/h, utrzymuje auto pośrodku pasa ruchu korygując jego położenie - samoczynny ruch kierownicy, ostrzega dźwiękiem przy opuszczeniu swojego pasa bez kierunkowskazu (zjechaniu z pasa), sprawdza czy trzymam za kierownicę - jeśli nie, to ostrzega dźwiękiem. No i muszę go włączyć przyciskiem, a domyślnie jest wyłączony (i bardzo dobrze!).

Offline piotri

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 67
Odp: System start-stop oraz asystent pasa ruchu
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Marzec 2024, 10:53:20 »
Miałem bieda wersję z 2017. Teraz mam Wersję comfort z 2020. Oba przedlifty - w obu system nazywany przez Hyundaia LKAS działał tak samo, tak jak opisał tomilipin

Offline sisimon

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 113
Odp: System start-stop oraz asystent pasa ruchu
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Marzec 2024, 11:59:02 »
mam model comfort z 12.2020 i przycisk na kierownicy który trzeba za każdym razem naciskać przez parę sekund :( , tego drugiego systemu nie posiadam