Autor Wątek: Wymiana żarówki w i30  (Przeczytany 985 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marek Górak

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 4
Wymiana żarówki w i30
« dnia: 24 Styczeń 2024, 16:48:53 »
Dzień dobry,
w ostatnich dniach przyszło mi wymienić żarówkę świateł mijania w moim i30 (2008 rok) . Dostęp do lamp w i30 jest żaden, więc wpierw szukałem informacji na YT i wszyscy podają, że należy wymontować przednią lampę odkręcając trzy śruby mocujące lampę (dwie śruby od góry i jedna na tylnej ściance lampy) i dodatkowo odkręcić śruby mocujące plastyk na przednim panelu. Pod odkręceniu tych śrub, moja lampa nadal nie dała się wymontować bez problemu, więc trzeba było użyć trochę siły, aby wymontować lampę. Sama wymiana żarówki, po wymontowaniu lampy nie stanowi żadnego problemu. Na końcu montaż lampy to również zmaganie się z trudnościami ulokowania lampy na swoim miejscu. Całość czasu na wymianę pierwszej żarówki w moim i30 zajęła mi około 20-25 minut. W poprzednim moim samochodzie (Skoda Octavia 1 model z 2004 roku) wymiana żarówki zajmowała mi czas około 1-2 minuty
Moje pytanie - czy istnieje jakiś trik, jak można szybko wymienić żarówkę w lampie przedniej bez jej wymontowania z auta. Przecież to absurd, że wymiana żarówki zajmuje tyle czasu, a ponadto to chyba powinienem teraz po wymianie żarówki pojechać na ustawienie świateł.

Pozdrawiam Marek 

piejar

  • Gość
Odp: Wymiana żarówki w i30
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Styczeń 2024, 20:28:48 »
Wymiana żarówki wymagająca wykręcenie 3 śrub i wyjęcie reflektora w mojej ocenie jest umiarkowanie trudna. Jest niestety wiele aut które nie pozwalają na wymianę żarówki bez wymontowania reflektora ale aby go wymontować musisz odkręcić zderzak. Ja w i30 wymieniam H7 w max 5 minut. Trzeba zwrócić uwagę przy wkładaniu reflektora żeby dobrze siadł w błotniku wtedy o żadnym ustawianiu nie ma mowy. Te 3 śruby pozycjonują reflektor zawsze w tej samej pozycji. W Megane IV żarówkę wymienia się bez problemu i wykręcania reflektor a długie i drogowe mają H7 więc tym łatwiej wozić rezerwowe zarowki

Offline Akustyczny

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 88
Odp: Wymiana żarówki w i30
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Styczeń 2024, 07:48:33 »
Ja nie wyciągam wcale lamp. Wydaje mi się to nawet przesadzonym pomysłem. Za radą kogoś z przeszłości robię tak:
1. w lampie lewej (strona kierowcy) odkręcam diekelek i obracam nim aż wyjdzie bokiem (czasem to zajmuje parę minut gdy się zahaczy). Potem już łatwo, bo da się bez problemu wymienić żarówkę
2. w lampie prawej (strona pasażera) odkręcam zbiornik płynu chłodzącego (2 śruby) i po 30 sekundach masz super dostęp do żarówki.

Całość mi zajmuje może z 10 minut (ale wiadomo że nie robię tego pierwszy raz, tylko któryś) :)

Offline ...kuba...

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 212
Odp: Wymiana żarówki w i30
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Styczeń 2024, 17:57:19 »
Trzeba wspomieć tutaj, że w różnych wersjach i30 FD/FDe istnieją różne lokalizacje elementów w komorze silnika i tak np. zbiorniczek spryskiwaczy w innym miejscu, pas przedni jest inny... Stąd dostęp do wymiany żarówki bez demnotażu lampy może się różnić.
Ja też wolę na wyczucie pomęczyć się5 min z żarówką i nie demontować lampy...

piejar

  • Gość
Odp: Wymiana żarówki w i30
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Styczeń 2024, 20:19:29 »
W mojej wersji z 2008 przedlift nie ma szans wymienić lewej bo aku blokuje. Prawą możnaby próbować po odkręceniu puszki z przekaźnikami. Ja wykręcam lampy i jest git. 3 śrubki, klucz 10

Offline grzekrys83

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 146
Odp: Wymiana żarówki w i30
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Styczeń 2024, 21:35:28 »
Witam.
Również wykręcałem lampę, by wymienić żarówkę.
Ja mogę polecić nie zakręcać tej 3ciej śruby od komory silnika.
Ja miałem lampy przykręcone tylko na te dwie od góry - nie było problemu z regulacją czy złym świeceniem.
Jeździłem tak lata :)
Dawało to realną korzyść z oszczędności czasu oraz wygodę podczas wymiany na trasie.

Offline Akustyczny

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 88
Odp: Wymiana żarówki w i30
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Styczeń 2024, 06:57:50 »
Trzeba wspomieć tutaj, że w różnych wersjach i30 FD/FDe istnieją różne lokalizacje elementów w komorze silnika i tak np. zbiorniczek spryskiwaczy w innym miejscu, pas przedni jest inny... Stąd dostęp do wymiany żarówki bez demnotażu lampy może się różnić.
Ja też wolę na wyczucie pomęczyć się5 min z żarówką i nie demontować lampy...

Kurcze, sorki, nie chciałem wyjść na mądralę. Nie wiedziałem tego, że co wersja, to może się nieco różnić układ. Widocznie mam farta w swoim FD, że jakoś tam da się w miarę normalnie podejść.