Autor Wątek: Siłownik Turbiny po wyłączeniu zapłonu  (Przeczytany 238 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline magic89

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 8
Siłownik Turbiny po wyłączeniu zapłonu
« dnia: 14 Styczeń 2024, 15:44:51 »
Witam, mam pytanie dotyczące turbo.

Po zgaszeniu silnika słychać jak siłownik turbiny jeszcze pracuje, taki pisk/buczenie ?
Czy u was też tak piszczy/buczy  po wyłączeniu zapłonu?  Interesuje mnie to ponieważ przy obrotach do 2 tyś jak cofnę nogę z gazu to przepustnica zamyka się na chwile ( nie wiem po co) co skutkuje za dużym cisnieniem w układzie i EGR otwiera się aby zmniejszyć ciśnienie słychać wtedy taki syk jakbym miał zawór Blow OFF. Samochód ma przejechane 292 tyś km a przy 211 tyś była regeneracja turbiny. Przepustnica i EGR też zostały wymienione na nowe, DPF wyczyszczony . Nie wiem gdzie szukać przyczyny więc zapytam o siłownik turbiny, jak to u was chodzi



Pozdrawiam

piejar

  • Gość
Odp: Siłownik Turbiny po wyłączeniu zapłonu
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Styczeń 2024, 16:09:59 »
To bzyczenie raczej jest związane z zamknięciem i otwarciem po jakiejś sekundzie klapy gaszącej silnika. Tam jest zębatka która słychac. Klapa gasząca jest mylona z przepustnicą a w dieslach raczej nie ma przepustnicy, choć klapa gasząca wygląda tak samo 8 jest w miejscu, w którym przepustnica mogłaby się znajdowac. Czasem słychać też bzyczenie przetwornic w niektórych modułach.

Offline magic89

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 8
Odp: Siłownik Turbiny po wyłączeniu zapłonu
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Styczeń 2024, 21:31:52 »
To by miało sens, w dieslu nie ma przepustnicy - bo po co? Ale jak szukasz części to zazwyczaj podpisuja ją jako przepustnica. To w takim razie dlaczego klapa gasząca zamyka się na sekundę kiedy np. zmieniam bieg (od1do 3) i wtedy słyszę ten syk jak powietrze z dolotu ucieka przez zawór Egr.

Postaram się nagrać te dźwięki i wrzucę do wątku :)

Mam interfejs diagnostyczny Autel Mx808 więc jeśli ktoś wie co jeszcze mógłbym sprawdzić aby znałeś winowajcę to byłbym wdzięczny  :D

piejar

  • Gość
Odp: Siłownik Turbiny po wyłączeniu zapłonu
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Styczeń 2024, 01:57:22 »
Ja piszę o tym co się dzieje po zgaszeniu silnika. Niektóre turbiny mają klapy upustowe ale nie wiem jak tu. Ja mam w 1,33 TCe Renault benzyna. Możesz mieć dziurkę w dolocie powietrza za turbo  która puszcza przy wyższych ciśnieniach i gwiżdże