Autor Wątek: Sprzęgło  (Przeczytany 603 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dawidwawi30

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 6
Sprzęgło
« dnia: 06 Styczeń 2024, 22:39:55 »
Witam . Jestem nowy i30 1.6 crdi diesel 2010 , przymierzam się do wymiany sprzęgła,  problem leży w zmianie biegu jedyki i wstecznego . Czasem nawet nie da się wrzucić a czasem bo chwilowej jeździe jak masełko,  wsteczny jak grzechotka potem mija mu. I tak wymienię komplet (valeo , bez dwumasy ) ale ciekawi mnie czy to może być wina docisku , łożyska oporowego?. 2 mies po kupnie nie było problemu w zimę zaczęły się takie kwiatki. Sprzęgło bierze od samego dołu idzie jak zły,  nie ślizg się, 

Offline Akustyczny

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 88
Odp: Sprzęgło
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Styczeń 2024, 07:49:41 »
Powiem na bazie swojego doświadczenia - a masz też cały wątek o tym tu na forum (ale w innym miejscu).
U mnie wymiana kompletu sprzęgła pomogła w 90%. To 10% to okazjonalne gorsze wchodzenie jedynki raz na długi czas.
Ale to już nic przy tym jak nie chciała wchodzić prawie nigdy za pierwszym razem zanim wymieniłem sprzęgło.
Dodatkowo wymieniłem olej w skrzyni, ale ta wymiana była przed sprzęgłem i w zasadzie nic nie dała.
Poszukaj wątku o ciężko wchodzących biegach - tam znajdziesz nawet fotki jak wyregulować samodzielnie naciąg linki zmiany biegów - co też ponoć nieraz pomaga.

piejar

  • Gość
Odp: Sprzęgło
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Styczeń 2024, 08:00:49 »
Tu jest też filmik opisujący ten sam efekt i jego usunięcie przez likwidację tłumika drgań w obwodzie hydraulicznym. Jeżeli łapie od samego dołu to znaczy że ledwo wysprzegla czyli równie dobrze możesz mieć zapowietrzenie. Nie jest to na pewno powód do wymieniania sprzęgła które jest sprawne. Zresztą widzisz powyżej że u Kolegi nie pomogło. Poza tym czasem jedynka nie wchodzi - tak bywa, stara zasada: na luz, puścić sprzęgło, wcisnąć sprzęgło, spróbować jeszcze raz. Oczywiście jeżeli to jest za każdym razem to raczej trzeba szukać przyczyny.
Filmik o tłumiku:
https://youtu.be/VxxRe_OTvZw?feature=shared
« Ostatnia zmiana: 08 Styczeń 2024, 08:03:09 przez piejar »

Offline Akustyczny

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 88
Odp: Sprzęgło
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Styczeń 2024, 09:03:25 »
Tu jest też filmik opisujący ten sam efekt i jego usunięcie przez likwidację tłumika drgań w obwodzie hydraulicznym. Jeżeli łapie od samego dołu to znaczy że ledwo wysprzegla czyli równie dobrze możesz mieć zapowietrzenie. Nie jest to na pewno powód do wymieniania sprzęgła które jest sprawne. Zresztą widzisz powyżej że u Kolegi nie pomogło. Poza tym czasem jedynka nie wchodzi - tak bywa, stara zasada: na luz, puścić sprzęgło, wcisnąć sprzęgło, spróbować jeszcze raz. Oczywiście jeżeli to jest za każdym razem to raczej trzeba szukać przyczyny.
Filmik o tłumiku:
https://youtu.be/VxxRe_OTvZw?feature=shared

Ja przecież napisałem, że pomogła wymiana sprzęgła.. bardzo nawet :D
Teraz jedynka nie chce wejść za pierwszym razem jakoś raz na 3 miesiące. Wcześniej prawie za każdym razem haczyło i lipa.
Sprzęgło śmigało normalnie, nie ślizgało, żadnych problemów. A problem z biegami jednak był. Więc nie jestem ekspertem, ale ponownie powtórzę, że u mnie mega pomogła wymiana kompletu sprzęgła :D

piejar

  • Gość
Odp: Sprzęgło
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Styczeń 2024, 09:17:53 »
A to sorki nie doczytalem. Ja jestem zdania że dopóki sprzęgło się nie ślizga to szukać przyczyny gdzie indziej. W moim i30 jest 265kkm i fabryczne sprzęgło. Haczenie u mnie było spodowowane raczej zapowietrzenie ale tłumik też usunąłem i auto jeździ ładnie. Zacząłbym od odpowietrzenia bo to raczej najprostsza operacja.

Offline Akustyczny

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 88
Odp: Sprzęgło
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Styczeń 2024, 11:04:20 »
A to sorki nie doczytalem. Ja jestem zdania że dopóki sprzęgło się nie ślizga to szukać przyczyny gdzie indziej. W moim i30 jest 265kkm i fabryczne sprzęgło. Haczenie u mnie było spodowowane raczej zapowietrzenie ale tłumik też usunąłem i auto jeździ ładnie. Zacząłbym od odpowietrzenia bo to raczej najprostsza operacja.

Pewnie masz sporo racji z odpowietrzeniem. U mnie o dziwo jak mechanik rozebrał, powiedział że łożysko oporowe już w fatalnym stanie i zdziwiony że reszta sprzęgła ok. Wymieniałem przy 190 000, więc dużo wcześniej niż Ty - szacun, że u Ciebie tyle wytrzymało.

Offline Dawidwawi30

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 6
Odp: Sprzęgło
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Styczeń 2024, 12:51:19 »
No ok. Ale jeździłem tym autem 2 miesiące i nie było problemu . Nagle po 2 miesiącach się zapowietrzył  ? Wątpię.  Piszą że może lozysko oporowe do wymiany albo docisk . Ale to już korzystniej komplet .

Offline Akustyczny

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 88
Odp: Sprzęgło
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Styczeń 2024, 13:22:07 »
No ok. Ale jeździłem tym autem 2 miesiące i nie było problemu . Nagle po 2 miesiącach się zapowietrzył  ? Wątpię.  Piszą że może lozysko oporowe do wymiany albo docisk . Ale to już korzystniej komplet .

Pocieszę Cię, że sprzęgło komplet od Valeo z Alle kosztuje ok 360 zł, więc moim zdaniem za grosze.
Sam za tyle kupiłem i śmiga. Tyle że ja mam benzynę 1.4 (nie wiem czy pasuje takie samo do Twojego).

Offline Dawidwawi30

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 6
Odp: Sprzęgło
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Styczeń 2024, 14:08:35 »
477 valeo wiem że to niski koszt . Nie będę januszowal i wymieniał samego łożyska lub drogiego docisku. Ale nadal zastanawia mnie to czy to pomoże

Offline Dawidwawi30

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 6
Odp: Sprzęgło
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Styczeń 2024, 14:09:02 »
Oczywiście olej też wymienię.  Motula

Offline Akustyczny

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 88
Odp: Sprzęgło
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Styczeń 2024, 16:05:24 »
Oczywiście olej też wymienię.  Motula

Też wymieniałem na Motula Gear 300. Skrzynia chodzi ładnie, więc na pewno nie zaszkodzi wymienić. Powodzenia !

Offline bishop85

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 9
Odp: Sprzęgło
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Styczeń 2024, 17:45:10 »
Też miałem problem z jedynką i wstecznym. U mnie pomogło skasowanie luzu na plastikowym uchu łączącym pedał sprzęgła z pompką. Plastik wyrobił się ok 3mm, ale na końcu pedała było juz ok 2-3 cm luzu.

Offline bobekos

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 673
Odp: Sprzęgło
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Styczeń 2024, 19:41:55 »
Cześć, w jaki sposób to sprawdzić/naprawić?

piejar

  • Gość
Odp: Sprzęgło
« Odpowiedź #13 dnia: 09 Styczeń 2024, 07:49:13 »
Zanurkuj pod deskę z latarką i obserwuj pracę pedału i przeniesienie na pompę. Warto sprawdzić to co jest na zewnątrz bo wymienisz sprzęgło i możesz być w tym samym miejscu.

Offline bishop85

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 9
Odp: Sprzęgło
« Odpowiedź #14 dnia: 09 Styczeń 2024, 08:09:47 »
Cześć, w jaki sposób to sprawdzić/naprawić?
Sprawdź to tak jak kolega wyżej opisał. Będziesz musiał wyjąć osłonę co znajduje się nad pedalami., żeby to zobaczyć. Ja to naprawilem, wkładając odcięte kawałki rurki miedzianej  w miejsce luzu, ale to trochę fuszerka. Mimo to działa🙂