Autor Wątek: Awaria podczas jazdy i40 1.7 crdi  (Przeczytany 413 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Valmariss

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 7
Awaria podczas jazdy i40 1.7 crdi
« dnia: 24 Grudzień 2023, 12:49:40 »
Cześć,
W trakcie pokonywania trasy, akurat przy mniejszej prędkości - ok. 40km/h auto przestało reagować na gaz, po czym wydało niepokojący dźwięk spod maski, a z rury poszła ogromna biała chmura dymu. Auto od razu zgasiłem, raz próbowałem zapalić, ale nawet nie kręciło. Sprawdzając już po całej akcji bagnet, płynu jest tam o wiele za dużo.
Przed awarią pokonywałem odcinek ok. 100km trasą s8 - maks prędkość 130km/h, po czym zjechałem na mniejsze miejscowości. Podczas jazdy nie słyszałem żadnych niepokojących świstów lub stuków, na desce rozdzielczej brak komunikatów.
Hyundai i40 2013r diesel, 195k przebiegu.
Ktoś z Was może spotkał się z podobnym przypadkiem? Poszło turbo, albo jeszcze coś innego? Samochód na lawecie trawił do warsztatu, ale zanim się nim zajmą chciałbym poznać możliwości, co mógło się wydarzyć
Pozdrawiam i Wesołych świąt 🙂

piejar

  • Gość
Odp: Awaria podczas jazdy i40 1.7 crdi
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Grudzień 2023, 14:08:24 »
Wygląda na uszczelkę pod głowicą i to w dość konkretnej formie. No bo jaki inny płyn mógłby się pojawić w oleju jeżeli nie chłodzący...
Wesołych Świąt mimo wszystko.

Offline Valmariss

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 7
Odp: Awaria podczas jazdy i40 1.7 crdi
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Grudzień 2023, 14:29:18 »
W takim razie pytanie z innej beczki. Myślicie, że warto próbować zaczynać temat rękojmi? Hyundai kupiony dokładnie 2 miesiące temu od osoby prywatnej. Przed kupnem standardowe sprawdzenie na stacji diagnostycznej, która niczego nie wykazała. Potem serwis pozakupowy (filtry, oleje) w serwisie carfix w Lesznowoli. Oni też nie wykryli nic co wiązałoby się z jakąś grubsza naprawa, oprócz tej kostki w układzie kierowniczym.
Przez te dwa miesiące przejechałem ok. 1000km.

piejar

  • Gość
Odp: Awaria podczas jazdy i40 1.7 crdi
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Grudzień 2023, 17:23:58 »
Ciężka sprawa... Musiałbyś zacząć od rzeczoznawcy żeby Ci to opisał fachowo i "bezstronnie". Na tej podstawie można by rozważyć zgłoszenie z rekojmi..Pytanie co mechanik znajdzie w silniku. Usterki UPG się zdarzają. Mało się znam ale jeżeli poszło na twardo to być może płyn w dużej ilości dostał się do cylindra a jak wiadomo ściśliwy nie jest więc trzasnęło

piejar

  • Gość
Odp: Awaria podczas jazdy i40 1.7 crdi
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Grudzień 2023, 09:48:06 »
Pytanie czy to nie była taka opowieść wigilijna...
https://megane.com.pl/topic/88939-uszczelniacz-do-ch%C5%82odnic-propocje/?do=findComment&comment=640464
W tym układzie wartałoby przyjrzeć się pozostałościom płynu chłodzącego

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1451
Odp: Awaria podczas jazdy i40 1.7 crdi
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Grudzień 2023, 12:52:46 »
Albo pech i awaria silnik przypadkowa. Lub właśnie poprzedni właściciel wiedział co się święci i szybko sprzedał auto. Pewnie   brał płyn do oleju ale to by trzeba było sprawdzić podczas jazdy czy olej nie przybywa. A tak stało się co było nieuniknione i silnik pewnie minimum do kosztowego remontu. Droga sądowa to już ciężka sprawa. Jednak bym się udał do sprzedającego co on na to.

Offline Valmariss

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 7
Odp: Awaria podczas jazdy i40 1.7 crdi
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Grudzień 2023, 14:29:26 »
Sprzedający pewnie niczego nieświadomy... Czego innego się spodziewać.
Dzięki za rady.

piejar

  • Gość
Odp: Awaria podczas jazdy i40 1.7 crdi
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Grudzień 2023, 15:04:09 »
Jeżeli planujesz jakieś kroki prawne to musisz zbierać dowody i robić to możliwie wiarygodnie tj. rozbierać silnik w obecności rzeczoznawcy bądź rejestrować wszystko na wideo. 170 kkm to żaden przebieg dla diesla. Ja mam diesle i30  od salonu i ceeda używkę z przebiegami >260 kkm - bez problemów tej natury. Jeżeli gość zadawał np jakiś środek uszczelniający to sorry.