Autor Wątek: 1.4 100KM Check engine  (Przeczytany 549 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rylek

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 2
1.4 100KM Check engine
« dnia: 11 Grudzień 2023, 11:44:22 »
Cześć,

jadąc z prędkością około 50/60km /h zapaliła mi się kontrolka check engine, nie zauważyłem zmiany w pracy silnika ani w dźwiękach w kabinie. Odwiedziłem dwóch diagnostów, pierwszy wskazał na ubogą mieszankę paliwową, drugi sprecyzował po sprawdzeniu parametrów pracy katalizatora, iż to może być własnie kat. Niemniej, nie jestem przekonany bo o ile dobrze kojarzę uszkodzony / zużyty katalizator daje objawy zapachowe / dźwiękowe.

Przebieg pojazdu to 103 tys. km. Każdorazowo po skasowaniu błędu jestem w stanie przejechać około 60-80km do momentu pojawienia się go od nowa.

Czy ktoś miał podobne doświadczenia?
« Ostatnia zmiana: 11 Grudzień 2023, 11:52:55 przez Rylek »

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1455
Odp: 1.4 100KM Check engine
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Grudzień 2023, 12:48:52 »
Mam to samo w getzie i pewnie to od katalizatora. Sprawdz sobie błąd nawet tanim czytnikiem chińskim. Ja tak jeżdże już lata bo mam gaz i katalizatora nie będę wymieiał. Aone chyba w hyundaiu nie są zbyt dobre bo nawet mam wpis od ASO jego wymiany na gwarancji.

Offline Marek 1974

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 5
Odp: 1.4 100KM Check engine
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Grudzień 2023, 21:20:49 »
Miałem ten sam problem. Po odczytaniu błędu z komputera wychodziło, że to wina drugiej sondy lambda tej za katalizatorem. Po wymontowaniu starej i zamontowaniu nowej problem powrócił po przejechaniu okołu 100 km. Po wpólnych konsultacjach ze znajomym mechanikiem doszliśmy do wniosku, że wygląda na to, że ta sonda za katalizatorem była jednak dobra a problem leży po stronie pierwszej sondy przed katalizatorem i w ramach testów mechanik założył mi tę wymontowaną starą sondą, która była za katalizatorem na miejsce sondy pierwszej przed katalizatorem ( cena nowej oryginalnej sondy to około 900 zł) i problem zniknął. Sondy różnią się tylko długością przewodu, ale dało radę je podmienić. Przejechałem już tak około 600 km i problem zniknął.

Offline ...kuba...

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 217
Odp: 1.4 100KM Check engine
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Grudzień 2023, 01:04:59 »
Rany boskie... co to za wymienianie sond w "ciemno".. - opierając się na przypuszczeniach? ;/ Albo zna się konkretnie przyczynę występowania danego kodu błędu w danym modelu, albo używa się urządzeń diagnostycznych.. i wróżenie z zaświecenia się kontrolki co to może być za błąd. Są do tego urządzenia diagnostyczne wprost przedstawiają pracę zarówno pierwszej jak i drugiej sondy w postaci bloków pomiarowych.
Co do katalizatora-ukłądu wydechowego to w Hyundaiu często zgłaszany jest błąd P420, ale to nie zawsze z powodu niesprawnego katalizatora.

Offline malerikula

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 149
Odp: 1.4 100KM Check engine
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Grudzień 2023, 01:32:38 »
Dokładnie trzeba konkretnej diagnostyki w przykładzie parę pozycji z sondy

Offline Marek 1974

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 5
Odp: 1.4 100KM Check engine
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Grudzień 2023, 23:08:29 »
Rany boskie. Przeczytajcie najpierw co napisalem a póżniej możecie komentować. Diagnostyka pokazywała na sondę za katalizatorem dlatego była wymieniona. A dopiero jak to nie pomogło nastąpiła podmiana drugiej.