Autor Wątek: [Getz TB] WYpadanie zapłonu na 2 i 3 cylindrze.  (Przeczytany 835 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline G-smerf

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 5
WYpadanie zapłonu na 2 i 3 cylindrze.
« dnia: 28 Listopad 2023, 12:50:21 »
Witam
Auto: Getz TB 2005-2008
Rok: 2007
Paliwo: PB+LPG
Silnik: G4HG - 1.1 12V R4
Skrzynia: MT

Wydaje mi się, że to zbieg okoliczności, ale po wymianie rozrządu (pasek, napinacz, woda) , zaczął wypadać mi zapłon na 2 i 3 cylindrze. Dzieje się tak tylko przy większej prędkości i obrotach ok 4000. Rozebrałem osłony ponownie, zweryfikowałem poprawność złożenia wg znaków - jest OK. Wymieniłem przy okazji czujnik położenia wału. Ponieważ był już na to czas, wymieniłem świece na NGK, kable BOSH i nową cewkę NGK. Sprawdziłem ciśnienie na wszystkich cylindrach: równo 9,5.

Po tym wszystkim wypadanie na 2 i 3 cylindrze nadal występuje, na PB i na gazie tak samo (wtryski gazu nowe roczne). Nie odczuwam tego wypadania, samochód nie szarpie, jedzie normalnie.

Skończyły się pomysły co mu dolega. Może jakieś sugestie ?

Offline ...kuba...

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 212
Odp: WYpadanie zapłonu na 2 i 3 cylindrze.
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Listopad 2023, 13:05:34 »
Nie odczuwam tego wypadania, samochód nie szarpie, jedzie normalnie.

To skąd wiesz, że występuje to zjawisko? Wiesz to bo zapala się kontrolka "Check Engine" i odczytujesz jakieś błędy? jeśli tak to podaj ich kod.
« Ostatnia zmiana: 28 Listopad 2023, 13:11:22 przez ...kuba... »

Offline G-smerf

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 5
Odp: WYpadanie zapłonu na 2 i 3 cylindrze.
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Listopad 2023, 14:55:28 »
To skąd wiesz, że występuje to zjawisko? Wiesz to bo zapala się kontrolka "Check Engine" i odczytujesz jakieś błędy? jeśli tak to podaj ich kod.


Dokłądnie tak. Zapala się kontrolka "check engine" i pojawiają się błędy: P0300, P0302 i P0303. "check engine" czasem odrazu gaśnie, czasem zostaje do chwili skasowania.


Offline ...kuba...

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 212
Odp: WYpadanie zapłonu na 2 i 3 cylindrze.
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Listopad 2023, 17:39:55 »
Zamień cewki zapłonowe i zobacz czy błąd przeniesie się razem z cewką na cylindry 1,4. Cewki powinny pasować zamiennie.

Offline G-smerf

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 5
Odp: WYpadanie zapłonu na 2 i 3 cylindrze.
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Listopad 2023, 08:44:59 »
Zamień cewki zapłonowe

Tzn jak konkretnie ? Cewka zasadniczo ma 2 cewki . Wspólną dla 1i4 i drugą dla 2i3. Kable 1 z 4 lub 2 z 3 można zmieniać ok, ale   1/4 z 2/3 to chyba nie ruszy ? Chyba że chodzi o podmianę wtyczek 'zasilania' cewek ?

Tak się składa, że mam 3 cewki. 1xNGK kupioną tydzień temu, 1x denso ok roczną, i 1x blueprint na której był kiedyś problem. Podłączyłem wszystkie, na każdej to samo: 2i3 wypada.


Offline niebrzydal

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 154
Odp: WYpadanie zapłonu na 2 i 3 cylindrze.
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Listopad 2023, 13:00:56 »
Konieczne skasować błędy i sprawdzić na benzynie czy zapłon wypada, bo przy gazie to się dzieje często, komunikat przez wtryskiwacz. Jeśli nadal to zawory sprawdzić, a namawiam żeby odpalić sinik w ciemnym miejscu bardzo, żebyś nie widział "rozporka" i popatrzeć pod maską czy się nie robi "choinka".   

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1451
Odp: WYpadanie zapłonu na 2 i 3 cylindrze.
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Listopad 2023, 18:31:07 »
Na gazie też wypada zapłon? Jeśli takto popatrz jak radzono nocy czy nie ma na przewodach przeskoku. Bo jeśli nie cewka to wina może być przewodów zapłonowych i zmień  miejscami świece.
Ja miałem tak kiedyś i tylko na gazie. Wymieniem przewody czy świece a padł układ od wtrysku gazu.

Offline G-smerf

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 5
Odp: WYpadanie zapłonu na 2 i 3 cylindrze.
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Grudzień 2023, 08:11:56 »
Dziękuje za porady ale już tak robiłem.

- kasowanie błędów i jazda na benzynie : wypadają
- zaglądanie po ciemku pod maskę okolice cewki i kabli, nie ma choinki: nowe przewody założone jak pisałem, nowe świece. Na starych przewodach (2 letnich bosha) faktycznie była choinka ale po zmianie choinki nie ma a wypadanie nadal jest.

Sprawdziłem jeszcze luz na kole paska rozrządu (tym na wale), ponieważ widziałem, że lubi się wyrabiać ale siedzi sztywno.


zawory sprawdzić
Tzn regulacja zaworów ? Cieśnienie trzyma 9,5 na każdym - mierzyłem przy wymianie świec.

piejar

  • Gość
Odp: WYpadanie zapłonu na 2 i 3 cylindrze.
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Grudzień 2023, 12:40:13 »
A pytanko takie, jakie masz zliczenia na tych licznikach wypadania zapłonu? To są jakieś pojedyncze? W mojej Meganie 1,33 GDI liczy mi wypadające zapłony na całkowicie sprawnym silniku. Nie każdy przyrost licznika musi oznaczać armageddon. Jak widzę nie masz żadnych usterek ani chceck-a więc możesz szukać czegoś czego szukać nie warto.

Offline niebrzydal

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 154
Odp: WYpadanie zapłonu na 2 i 3 cylindrze.
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Grudzień 2023, 13:39:52 »
Zawory. Podparcie zaworu lub zbyt mały luz powoduje niedomykanie i "zapłon" pojawia się też w kolekt. wydechowym - klasyczne wypadanie zapłonów.