Autor Wątek: Żarówki do reflektorów LED  (Przeczytany 579 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jaarox

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 4
Żarówki do reflektorów LED
« dnia: 16 Listopad 2023, 14:37:04 »
Cześć
Jestem od niedawna posiadaczem Hyundai I30, rok produkcji 2021, i mam z przodu reflektory ze światłami LED.
W instrukcji obsługi Hyundai, na stronie dotyczącej żarówek jest tylko wzmianka typu: Światało mijania - żarówki diodowe.
Chciałbym się zaopatrzyć awaryjnie w takie żarówki na ewentualną wymianę.
Czy jest ktoś w stanie pomóc i wyspecyfikować jakie modele będą pasować ?

Offline tomilipin

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 282
Odp: Żarówki do reflektorów LED
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Listopad 2023, 18:52:52 »
Mam dla Ciebie złe wieści... Nie ma możliwości wymiany LEDowego źródła światła w taki sam sposób, jak robi się to w przypadku żarówek. Tradycyjną żarówkę H7 możesz kupić na zapas i wozić ze sobą, ale światła LEDowe są dość skomplikowaną konstrukcją, z mnóstwem elektroniki, i składają się z co najmniej kilku diod dużej mocy wlutowanych na stałe w jakiejś płytce drukowanej. Owszem, możesz kupić same diody, ale samodzielnie raczej ich nigdy nie wymienisz. Jakakolwiek ingerencja w LEDy oznacza praktycznie zawsze demontaż całej lampy, otwarcie jej i wybebeszenie jej z elektroniki.
Załączam przykładowy moduł LED z lampy od BMW. Takich modułów albo nie da się kupić wcale, albo można kombinować z używanymi modułami wydobytymi z rozbitków.

Ale mam też dla Ciebie dobre wieści. Światła prawdopodobnie nigdy Ci się nie przepalą, bo LEDy mają baaaaaaardzo długą żywotność. Prędzej padnie elektronika.

--edycja--
A, w razie czego sama dioda to ten jasnożółty prostokącik w czarnej obudowie w górnej części modułu. Jest maleńki.
« Ostatnia zmiana: 16 Listopad 2023, 18:55:10 przez tomilipin »

Offline jaarox

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 4
Odp: Żarówki do reflektorów LED
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Listopad 2023, 20:06:49 »
Dzięki za odpowiedz. Myślałem,jednak że to będzie prostsze. No cóż tylko liczyć,że się nic nie podzieje.

Offline tomilipin

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 282
Odp: Żarówki do reflektorów LED
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Listopad 2023, 21:01:30 »
No cóż tylko liczyć,że się nic nie podzieje.
Możesz być o to spokojny. Awarie LEDów są niezwykle sporadyczne. Czasami zawodzi elektronika, ale od tego masz gwarancję.

Dodam jeszcze, że w załączonym wyżej zdjęciu widać duży LED w górnej części  modułu, o którym pisałem wyżej, ale są też chyba LEDy ułożone w rzędzie za tą częścią stojącą pionowo. Leżą na dużej płytce z czarnym maskowaniem. Zapewne LEDy do jazdy dziennej.

Offline Nowy

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 16
Odp: Żarówki do reflektorów LED
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Listopad 2023, 11:18:50 »
No cóż tylko liczyć,że się nic nie podzieje.
z jakiego to języka "podzieje się" ?. To już nie : stanie się , zdarzy się czy wydarzy się ?

Offline jaarox

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 4
Odp: Żarówki do reflektorów LED
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Listopad 2023, 19:48:09 »
No cóż tylko liczyć, że się nic nie wydarzy.

Offline tomilipin

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 282
Odp: Żarówki do reflektorów LED
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Listopad 2023, 12:36:03 »
Ten chłop stawia spacje przed znakami interpunkcyjnymi i ma czelność poprawiać innych... Kolego Nowy, kompromitujesz się.