Autor Wątek: Sygnał prędkości - gdzie znaleźć?  (Przeczytany 542 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline adamek

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 10
Sygnał prędkości - gdzie znaleźć?
« dnia: 05 Listopad 2023, 11:23:36 »
Hej, chciałem zamontować moduł doświetlania zakrętów tylko utknąłem na jednej kwestii - chodzi o sygnał prędkości żeby moduł nie uruchamiał się przy wyprzedzaniu. Tylko właśnie tu problem skąd go wziąć. Na schemacie znalazłem 2 wyjścia ze sterownika silnika idące do zegarów: 67 i 88. 67 to na 100% obrotomierz natomiast 88 daje dziwny sygnał coś jakby położenie przepustnicy bardziej choć tez nie do końca bo na wolnych obrotach pokazuje wartości rzędu 1-5, przy dodaniu gazu rośnie a przy puszczeniu spada do 0. Więc swoja drogą albo błąd na schemacie albo zegary dekodują prędkość jakoś inaczej (no chyba że ta jest szyna CAN i one z tego odczytują sobie dane prędkości po swojemu)
Zatem pytanie skąd sygnał prędkości? Do głowy mi jeszcze przyszły 2 opcje - pin 64 - ale to sygnał prędkości wchodzący z pompy ABS i druga opcja to podpięcie się pod czujnik prędkości koła, które idą do sterownika ABSu.

Offline ...kuba...

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 212
Odp: Sygnał prędkości - gdzie znaleźć?
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Listopad 2023, 13:02:11 »
w liczniku w złączy 24pin, pin 19 jest sygnałem z czujnika prędkości.

Offline adamek

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 10
Odp: Sygnał prędkości - gdzie znaleźć?
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Listopad 2023, 13:55:45 »
w liczniku w złączy 24pin, pin 19 jest sygnałem z czujnika prędkości.

Dzięki wielkie za wskazówkę, musze sprawdzić to w takim razie.
A wiesz może czy w komorze silnika gdzieś znajdę ten sygnał też? Czy tylko pod deską rozdzielczą jakiś sterownik go dekoduje?

Offline ...kuba...

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 212
Odp: Sygnał prędkości - gdzie znaleźć?
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Listopad 2023, 15:59:31 »
Do licznika dociera sygnał wprost z czujnika prędkości. Sygnał ten jest rozprowadzony do przeróżnych modułów.. np Radia, BCM, pod maską też powinien być, ale trzebabyłoby się już zagłębić...

Offline adamek

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 10
Odp: Sygnał prędkości - gdzie znaleźć?
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Listopad 2023, 16:20:24 »
Do licznika dociera sygnał wprost z czujnika prędkości. Sygnał ten jest rozprowadzony do przeróżnych modułów.. np Radia, BCM, pod maską też powinien być, ale trzebabyłoby się już zagłębić...

Czyli to będzie tak jak podejrzewam - sygnał prosto z czujnika prędkości przy kole? Czy on może być przetworzony gdzieś przez jakiś moduł i w innej formie leci po samochodzie?

Offline adamek

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 10
Odp: Sygnał prędkości - gdzie znaleźć?
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Listopad 2023, 15:14:05 »
Do licznika dociera sygnał wprost z czujnika prędkości. Sygnał ten jest rozprowadzony do przeróżnych modułów.. np Radia, BCM, pod maską też powinien być, ale trzebabyłoby się już zagłębić...

Wielkie dzięki za pomoc :)
Co prawda ostatecznie sygnał wziąłem z radia z pinu 1 ale Twoje wskazówki były bardzo pomocne :)

Dorzucam opis pinów złącza radia jakby się komuś mogło przydać w przyszłości ;)