Autor Wątek: 1,7 CRDI - czy to dźwięk łańcucha rozrządu...?  (Przeczytany 530 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Franek61

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 27
1,7 CRDI - czy to dźwięk łańcucha rozrządu...?
« dnia: 25 Październik 2023, 19:58:19 »
Witam Wszystkich! Trochę się zafiksowałem czytając o skutkach naciągniętego/zerwanego łańcucha rozrządu. Nagrałem jak to wygląda u mnie przy rozruchu zimnego silnika "po nocy". Rozchodzi mi się o ten początkowy dźwięk, który po krótkiej chwili milknie ( jakieś 4-5sekund)- czy jest to łańcuch, czy po prostu olej z miski wypełnia cały układ i zaczyna się pełne smarowanie. Występuje to tylko po dłuższym postoju auta np. po nocy i tylko przy pierwszym rozruchu. Jeśli zaraz po odpaleniu wyłączę silnik i następnie uruchomię ponownie, tego dźwięku już nie ma. Auto ma 135tys.przebiegu (myślę, że na 100%, ale auto sprowadzone, więc nigdy nie wiadomo ). Może coś, ktoś podpowie.

piejar

  • Gość
Odp: 1,7 CRDI - czy to dźwięk łańcucha rozrządu...?
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Październik 2023, 21:06:18 »
Nie odtwarza mi się. Przy łańcuchach jest hydrauliczny napinacz który potrzebuje ciśnienia oleju aby zadziałać, dodatkowo dziurki którymi ten olej dopływa do napinacza nie mają pół.cala . Tak więc ktorąś sekundę to zajmuje. Jeżeli łańcuch jest faktycznie luźny to podobno to słychać. Jakbyś miał zerwany to silnik staje.

Offline Franek61

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 27
Odp: 1,7 CRDI - czy to dźwięk łańcucha rozrządu...?
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Październik 2023, 21:11:45 »
Nie odtwarza mi się. Przy łańcuchach jest hydrauliczny napinacz który potrzebuje ciśnienia oleju aby zadziałać, dodatkowo dziurki którymi ten olej dopływa do napinacza nie mają pół.cala . Tak więc ktorąś sekundę to zajmuje. Jeżeli łańcuch jest faktycznie luźny to podobno to słychać. Jakbyś miał zerwany to silnik staje.
Szkoda, że się nie odtwarza :(. Ten dzwięk trwa kilka sekund, tak jakby po uruchomieniu olej docierał do popychaczy itd. Na innym forum straszą mnie, że to na bank łańcuch, ale jakoś nie mam do tego przekonania. Może wyślę Ci filmik na priv?

piejar

  • Gość
Odp: 1,7 CRDI - czy to dźwięk łańcucha rozrządu...?
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Październik 2023, 22:12:14 »
Filmik niby się ściąga i niby się odtwarza ale zero obrazu i zero dźwięku. Łańcuch się napina co jest jego naturalnym zachowaniem. Napinacz jest sterowany ciśnieniem oleju więc trudno żeby od pierwszej milisekundy był znamionowy napięty. Jak silnik działa normalnie to ciesz się życiem.
« Ostatnia zmiana: 25 Październik 2023, 22:14:28 przez piejar »