Autor Wątek: Moduł/sterownik TPMS i odłączenie akumulatora  (Przeczytany 908 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline princeof

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 5
Moduł/sterownik TPMS i odłączenie akumulatora
« dnia: 21 Październik 2023, 20:21:32 »
Cześć,

Czy odłączenie wtyczki od modułu/sterownika TPMS (unit assy - tpms, JD TPMS HIGH LINE) da coś jeśli chodzi o nie wyświetlanie kontrolki czujnika ciśnienia w kołach? Tzn. czy jeśli odłączę wtyczkę od tego, to czy ta kontrolka zniknie? Nie mam czujników w kołach i szukam obejścia tego tematu, bo nie uśmiecha mi się wydawać kasy na 2 komplety czujników na zimówki i letnie a chciałbym tylko wyłączyć tą denerwującą kontrolkę.

Powiem więcej, już odłączyłem wtyczkę od tego żeby sprawdzić czy to coś da, ale nic nie dało :) Pytanie czy trzeba zresetować komputer i może wtedy by podziałało? Tylko czy warto próbować? Może ktoś przerabiał ten temat? Chciałem sprawdzić czy po odłączenie akumulatora kontrolka będzie się świeciła nadal ale mam obawy czy nie trzeba będzie potem zakodować radia? A nie mam kodu do niego. Czy radio się rozkoduje i będzie problem?

Dajcie proszę znać kto wie czy to rozłączenie modułu coś daje w tej materii albo czy może tą wtyczkę co się podłącza do tego modułu to trzeba podpiąć może do jakiegoś metalowego elementu samochodu? (widziałem taki poradnik na necie ale tam BCM sterowało tpmsem i gościu odcinał kabelek odpowiedzialny za tpms z BCM i i drugą końcówkę kabla trzebabyło przypiąć do jakiegoś metalowego elementu). Czy dobre są moje przypuszczenia że to może zadziałać?

I czy odłączenie akumulatora zresetuje radio i będzie problem? Jak ewentualnie w inny sposób można zresetować kompuiter?

Dzięki z góry za podpowiedzi

Offline dareknbr

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 53
Odp: Moduł/sterownik TPMS i odłączenie akumulatora
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Październik 2023, 17:46:24 »
Pisałem już o tym wiele razu. SZUKAJ. A tak dla twojej wiadomości. Nie ma możliwości wprogramowania czujników, zawsze się uruchomią po przekroczeniu 20 km/h. By się nie denerwować kup i załóż choćby chińczyki, sprawują się naprawdę dobrze.   

Offline princeof

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 5
Odp: Moduł/sterownik TPMS i odłączenie akumulatora
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Październik 2023, 08:48:52 »
Przeszukałem całe forum zanim zadałem to pytanie i Twoje odpowiedzi też widziałem wcześniej ale nie znalazłem odpowiedzi na konkretnie moje pytanie. Pisaliście o wyprogramowaniu że się nie da. Ja pytam konkretnie czy można to zrobić fizycznie - pokombinowanie z kablami ktore idą od wtyczki moduły tpms. Czy ten sposób też próbowałeś? Znalazłem na zagranicznej stronie poradnik w sprawie innego modelu: Accent 2009, że można to tak zrobić i że w tamtym modelu działa. Dlatego pytam czy taki sposób może zadziałać w naszym aucie? Czy próbowałeś tego sposobu? Udało mi się zlokalizować moduł, odłączyłem wtyczkę ale gość z poradnika pisze że trzeba jakiś kabelek z tej wtyczki odciąć i przymocować do metalowej części samochodu a wtyczka wsumie powinna być podłączona a chodzi tylko o jakiś jeden kabelek. W naszym aucie to wygląda trochę inaczej i ten kabelek też może być trochę inny, dlatego zapytałem czy ktoś to przerabiał u siebie? Czy oprócz wyprogramowania w komputerze próbowałeś też to zrobić w takim sposób?

https://www.hyundai-forums.com/threads/turn-off-the-tpms-ligth-in-accent-gs-2009.609433/

Dzięki!
« Ostatnia zmiana: 23 Październik 2023, 08:51:26 przez princeof »

Offline princeof

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 5
Odp: Moduł/sterownik TPMS i odłączenie akumulatora
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Listopad 2023, 16:10:45 »
Naprawdę nikt nie może podpowiedzieć czy jak rozłączę aku to radio trzeba będzie zakodować? Nie mam tego kodu więc gdyby była taka konieczność to wtedy chyba musiałbym wyciągnąć radio żeby sprawdzić jego numer seryjny itp żeby zdobyć nowy kod? Niedługo chyba będę musiał wymienić akumulator awięc przyda mi się taka informacja. Czy radio się rozkoduje i czy ewentualnie jest jakaś możliwość wymiany akumulatora bez rozkodowania radia? Słyszałam coś że można zrobić jakieś 'podtrzymanie napięcia' podczas wymiany aku?

Znalazłem schemat elektryczny modułu sterowania tmps. Co prawda jest to schedmat od Kia Ceed konkretnie, ale identyczny moduł jest w naszym Hyundaiu. Może jest jakiś elektryk na forum który mógłby podpowiedzieć czy da się zrobić z tym to co wyżej pisałem - czyli pokombinowanie z wtyczką do modułu/z modułem, żeby auto myślało ze czujniki są mimo że ich nie ma tak jak podawałem przykład wyżej jak zrobili z innym autem. Myślałem żeby samemu pokombinować metodą prób i błędów ale boję się że coś uszkodzę czy spalę, dlatego może ktoś zna temat i może pierw podpowiedzieć czy da się to zrobić?

Dareknbr czy próbowałeś podziałać z modułem fizycznie? Bo pisałeś że próbowałeś wszystkiego ale nie wiem czy to sformułowanie nie tyczy się tylko prób wyłączenia tpms poprzez komputer?

Poniżej schemat elektryczny modułu sterowania tmps:

https://www.kceed.com/tpms_receiver_schematic_diagrams-1175.html
https://www.kceed.com/tpms_receiver_description_and_operation-1174.html

Dzięki

Offline Mariusz.kjs

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 11
Odp: Moduł/sterownik TPMS i odłączenie akumulatora
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Listopad 2023, 18:15:06 »
Ja kilkukrotnie odpinałem radio i nie było problemu. Normalnie wstawało. W instrukcji nie ma też informacji w jaki sposób wpisywać kod. Możliwe że poprostu nie istnieje taka funkcja. Co do tpms nie pomogę.