Autor Wątek: Dziwny dźwięk podczas odpalania auta na zimnym  (Przeczytany 661 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kamilv

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 4
Dziwny dźwięk podczas odpalania auta na zimnym
« dnia: 17 Październik 2023, 21:31:53 »
Witam wszystkich. Od jakiegoś czasu borykam się z dosyć nie typową usterką w moim Hyundai i30,2012 120km, a mianowicie podczas odpalania silnika na zimnym z pod maski dochodzi dziwny dźwięk jak by jakieś tarcie ciężko stwierdzić, po ponownym odpaleniu dźwięku brak, dzieje się to sporadycznie czasami rano. Podczas jady wszystko ok silnik pracuje równo cicho, obroty ok, rozrząd sprawdzony napinacze łańcuch ok, co dalej miał ktoś podobną usterkę?

Offline Mariusz.kjs

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 11
Odp: Dziwny dźwięk podczas odpalania auta na zimnym
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Październik 2023, 21:35:09 »
Masz na mysli sam moment krecenia rozrusznikiem czy po uruchomieniu silnika?

Offline kamilv

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 4
Odp: Dziwny dźwięk podczas odpalania auta na zimnym
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Październik 2023, 21:37:12 »
tak podczas kręcenia rozrusznikiem

Offline Mariusz.kjs

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 11
Odp: Dziwny dźwięk podczas odpalania auta na zimnym
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Październik 2023, 22:03:09 »
No to prawdopodobnie rozrusznik do roboty. Mialem tak w poprzednim aucie. Tylko pierwsze krecenie, zwłaszcza jak było chlodniej. Doszlo do momentu ze w zimie ciezko bylo odpalic samochod.

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1455
Odp: Dziwny dźwięk podczas odpalania auta na zimnym
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Październik 2023, 22:13:19 »
Jesli czuć, że coś blokuje podczas kręcenia to mogą być zużyte majace luz tulejki w rozruszniku. Częsta przypadłość starych maluchów 126p. U mnie w getzie też tak było ale bez pisków. Kupiony drugi używany rozrusznik chyba za 40zł z allegro działa jak nowy już kilka lat bo tulejek nie dało się dostać.

Offline kamilv

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 4
Odp: Dziwny dźwięk podczas odpalania auta na zimnym
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Październik 2023, 22:38:38 »
Dzięki panowie za wskazówki. ;)

Offline Michal_msi

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 3
Odp: Dziwny dźwięk podczas odpalania auta na zimnym
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Grudzień 2023, 14:56:35 »
Hej kamilv, mam podobny problem.

Sekunda-dwie po uruchomieniu słychać nieprzyjemny zgrzyt. Wg mechanika, który miał zdiagnozować co się dzieje, jest to rozrusznik.

Pytanie, gdzie znajduje się w silniku 1.6 MPI rozrusznik? Jak się do niego dostać? Nie jestem jakimś totalnym mechanicznym gamoniem, ale jak zobaczyłem filmik gościa z neta, który demontuje zderzak, światła, chłodnice i dopiero się dobiera do rozrusznika w Hyundai Elantra-> , to przyznam szczerze że odechciało mi się samodzielnego dłubania.

W komentarzach zwracali uwagę że można zdjąć pokrywę filtra powietrza i dostać się do śrub rozrusznika od góry. Jak to więc jest?