Autor Wątek: Olej w intercooler-rze  (Przeczytany 573 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jacekKrakow

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 11
Olej w intercooler-rze
« dnia: 24 Wrzesień 2023, 21:43:36 »
Od jakiegoś czasu zauważyłem wyciekający olej z interpolatora. Olej również jest zauważalny w kolektorze dolotowym. Moim podejrzeniem jest układ odpowietrzenia skrzyni korbowej, gdyż turbina jest po regeneracji i wygląda całkiem sucho.

Czy jest możliwe sprawdzenie zaworu PCV?
Gdzie jest zlokalizowany separator oleju w silniku d4ea?

Silnik działa całkiem dobrze, posiada moc, pracuje równo tylko ten olej.

piejar

  • Gość
Odp: Olej w intercooler-rze
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Wrzesień 2023, 08:52:45 »
Separator w D4EA jest bezpośrednio z tyłu za pokrywą zaworów. Zawór PVC z kolei powinien być na wężu dolotowym przed turbiną i widać go od góry. Ma taki dekielek z napisem UP.
Sprawdź sobie czy nie masz nadmiernego nadciśnienia pod pokrywą zaworow - odkrec korek wlewu na pracującym silniku, uwaga na możliwość spryskania olejem. Przyczyny ewentualnego nadciśnienia mogą być różne: wydmuchana podkładka pod wtryskiem (u mnie tak było), nieszczelne pierścienie tłokowe, niedrożna odma. Odrobina oleju zawsze się przedostaje a samochody z turbo siłą rzeczy generują nadciśnienie za turbiną, nawet ponad 1 bar,  i jeżeli są drobne nieszczelności to olej i powietrze może być tam wydmuchiwany.
U mnie korek nie jest zdmuchiwany ale też nie jest zasysany - ponoć powinien być lekko zasysany. Ja zakładam że jest ok bo silnik ma ok 260 kkm, kupiony z niepewnej ręki ale też miałem przedmuchy na 2 wtryskiwaczach - wtedy dopiero waliło spalinami. Film zrobiony po usunięciu przedmuchów.
https://drive.google.com/file/d/1UfFJpVGQhGqo3_yhXVyiHwrP2l03fqlg/view?usp=drivesdk


Offline jacekKrakow

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 11
Odp: Olej w intercooler-rze
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Październik 2023, 20:07:48 »
Silnik jakieś 10kkm miał robiony generalny remont silnika, więc pierścienie odpadają. Podkładki pod wtryski były zakładane jako nowe. Teraz przy wymianie oleju mam zamiar ściągnąć miskę olejową + wymienić podkładki pod wtryskami.

Dzięki za filmik, jutro sobie sprawdzę za dnia jak wygląda sytuacja z nadciśnieniem.