Autor Wątek: Pony gaźnik - przyczyna dymienia na biało  (Przeczytany 2327 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

T_O_M_A_L_A

  • Gość
Pony gaźnik - przyczyna dymienia na biało
« dnia: 28 Październik 2008, 21:33:11 »
Witam
Zastanawiam się dlaczego mój pony daje tyle białego dymu.
Najpierw myślałem (i w sumie dalej nie wiem), że to uszczelka pod głowicą poszła bo swego czasu uciekało mi gdzieś sporo glikolu. Ale wrzuciłem uszczelniacz i już nie ubywa. W między czasie zmierzyłem sprężanie (na każdym garze po 1,3MPa ±0,03MPa), siłą rzeczy sprawdziłem świece (nalot jest na wszystkich równy, taki jasny brąz). Na gazie chodzi równiutko, na benzynie już nie, ale myślę, że to wina gaźnika.
Dymi tym bardziej im na dworze mokro, ale jak jest sucho, też dymi, tyle że mniej.
Nie wiem co o tym myśleć. Może bardziej doświadczeni coś podpowiedzą.
Pozdrawiam

Jarek

  • Gość
Pony gaźnik - przyczyna dymienia na biało
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Październik 2008, 21:43:24 »
Ile silnik łyka oleju, tylko szczerze ;-)

T_O_M_A_L_A

  • Gość
Pony gaźnik - przyczyna dymienia na biało
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Październik 2008, 21:46:34 »
Szczerze to nie wiem :P . Ostatnio dolałem tak z pół litra oleju po może 2 a może 3 tysiącach kilometrów. I ubyło mi go dosyć nagle, mniej więcej w czasie jak mi się membrana w pompce paliwa przerwała.

Jarek

  • Gość
Pony gaźnik - przyczyna dymienia na biało
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Październik 2008, 21:54:34 »
Z moich obserwacji wynika że silniki biorące olej mają większą skłonność do takiego dymienia na biało pracując na ssaniu w chłodny i mokry poranek.
Wygląda to tak jakby wytwarzały parę.
Cytat: "T_O_M_A_L_A"
Dymi tym bardziej im na dworze mokro, ale jak jest sucho, też dymi, tyle że mniej.

W silnikach nawet w dobrym stanie technicznym też zachodzi takie zjawisko ale w mniejszym stopniu i trwa krócej - jest to normalny objaw związany z pogodą.
Obserwuj po prostu silnik, może być też tak że gaźnik na ssaniu daje zbyt bogatą mieszankę.

T_O_M_A_L_A

  • Gość
Pony gaźnik - przyczyna dymienia na biało
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Październik 2008, 21:59:11 »
Hmm. Więc będę obserwował :) Dzięki Jarek.

BartBartez

  • Gość
Pony gaźnik - przyczyna dymienia na biało
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Październik 2008, 22:09:11 »
A masz gaz? W autach z gazem jest to również bardziej widoczne.

P.S.
To jest mój 555 post :lol:

T_O_M_A_L_A

  • Gość
Pony gaźnik - przyczyna dymienia na biało
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Październik 2008, 22:17:51 »
Mam gaz. Jeszcze się tak zastanawiam: jak czuje z rury gaz albo benzynę (zależy na czym jadę) to znaczy, że mam za bogatą mieszankę??
Jeszcze napiszę, że jak było sucho ostatnio, to dymił widocznie w momencie wciśnięcia gazu. Dzisiaj (deszcz i w ogóle) mam zasłonę dymną jak cofam :P .

Jarek

  • Gość
Pony gaźnik - przyczyna dymienia na biało
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Październik 2008, 22:21:56 »
Sprawdź jeszcze czy podczas pracy na benzynie silnik dostaje również lpg lub odwrotnie? Wiem że są zawory itd itp ale jest to możliwe i minimalne ilości ale się dostają.

T_O_M_A_L_A

  • Gość
Pony gaźnik - przyczyna dymienia na biało
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Październik 2008, 22:32:46 »
Ostatnio wymieniałem zawory dla benzyny (właśnie z powodu nieszczelności) i robiłem obejście benzyny do baku, także benzyna się nie dostaje na pewno. Zaworu gazu nie zmieniałem, a może właśnie to jest powodem szarpania na Pb. Zmienię go jakoś niedługo jak kaski trochę wpadnie.
Niestety wiem jak chodzi silnik na dwóch paliwach jednocześnie bo mam instalacje I generacji i mogę przełączyć na gaz jak jeszcze jest paliwo w gaźniku. Szarpie i nie ma mocy, a o trzymaniu niskich obrotów nie mam mowy.
Ale w pytaniu powyżej chodziło mi o to, że jak jadę na benzynie to z rury czuć benzyną, a jak jadę na gazie to czuć gaz ze spalin i czy nie jest to objaw zbyt bogatej mieszanki?

Jarek

  • Gość
Pony gaźnik - przyczyna dymienia na biało
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Październik 2008, 22:36:45 »
Cytat: "T_O_M_A_L_A"
czy nie jest to objaw zbyt bogatej mieszanki?

W dużym uproszczeniu TAK.
Problem w tym że to jest gaźnik - on też się z wiekiem zużywa (taki los) i trudno go z czasem regulować.

T_O_M_A_L_A

  • Gość
Pony gaźnik - przyczyna dymienia na biało
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Październik 2008, 22:42:05 »
Jeżeli chodzi o benzyn to pewnie wina gaźnika. Może w przyszłości pokusze się o regeneracje tych membran wszystkich.
Ale jeśli chodzi o LPG to mieszankę reguluje reduktor, a gaźnik nie ma tu za dużo do roboty (z tego co wiem). Czyli ewentualnie mam jeszcze z gazem jakieś szanse??
Aha. No i czy mogę wykluczyć tą uszczelkę pod głowicą czy to też może być przyczyna dymienia.