Autor Wątek: Kompatybilność systemów multimedialnych.  (Przeczytany 3046 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline kepep

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 4
Odp: Kompatybilność systemów multimedialnych.
« Odpowiedź #15 dnia: 12 Sierpień 2023, 13:40:14 »
- FM działa, ale czułość jest mniejsza niż fabrycznego radia, szybciej gubi zasięg
- Do DAB trzeba dokupić dongla na USB z dodatkową anteną , nie wiem nie próbowałem,
- Antena GPS jest w zestawie podlepiasz ją pod deską rozdzielczą, tak samo antena LTE
- Bluetooth działa, mikrofon jest w tablecie, czułość mikrofonu gorsza niż zestasu fabrycznego, ale można z tym żyć,
- funkcje z kierownicy działają, przypisuje się przyciski z kierownicy w opcjach tabletu,
- kamery nie dołączałem, ale założyłem na tylnej szybie rejestrator i łączę go z tabletem po wifi, zawsze więcej widać,
-mam wersję 8/128G dział płynnie nie zawiesza się
- gniazdo USB fabryczne samochody działa,

Witjacie, za 10 dni odkupuję auto od rodziny i30 1.4 MPI 2020 rocznik, tylko jest w bieda wersji- m.in. fabryczne radio bez dużego ekranu etc.

Też chciałbym zrobić upgrade na radio z nawigacją i kamerą cofania stąd moja obecnośc na tym forum i zaglądnieci do tego wątku.

Znajomy mechanik i właściciel firmy detailingowej auta z którym rozmawiałem dzisiaj powiedział że instalacja tego chińskiego szajsu mija się z celem- kompatybilność słaba i często trzeba przerabiać np wtyczki etc. Jakość plastików w porównaniu do dedykowanego radia hyundai to tragedia, podczas jazdy wszystko trzeszczy. Ekran też tragedia- słowem odradzał chińskie badziewia i najlepiej trzymać się dedykowanych od hyundai.

I teraz widziałem powyżej, że samo wymienienie radia na model z nawigacją może stanowić problem z uwagi na kombinację przy antenie gps (ponoć pikuś) - ale problem jest ze spodem radia bo jest tam slot na kartę sd z mapami do nawigacji- że trzeba modyfikować panel nawiewu.

Robił to już ktoś z forum? Jestem laikiem i szczerze łatwiej byłoby mi kupić co potrzeba i oddać to fachowcowi i zapłacić zamiast samemu się za to zabierać. No i jeszcze kwestia kamery cofania- to bardoz chciałbym mieć.


Offline tomilipin

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 280
Odp: Kompatybilność systemów multimedialnych.
« Odpowiedź #16 dnia: 12 Sierpień 2023, 16:52:21 »
trzeba modyfikować panel nawiewu.
Raczej kupić nowy/używany z fabrycznym slotem na kartę SD. Wydaje mi się, że ten slot jest w miejscu gdzie w "biedawersji" znajduje się przycisk świateł awaryjnych, więc samodzielnie nie zrobisz takiego slota.

Ja wymieniałem radio na chińczyka i po kilku dniach zwróciłem je do sprzedawcy. Ekran faktycznie słaby, plastiki były OK, nic nie trzeszczało podczas jazdy. Niestety nie działał mi odbiór stacji radiowych, potem się dowiedziałem, że w fabrycznym radiu jest jakiś wzmacniacz sygnału, a do chińskiego radia trzeba dokupić takowy. Przy antenie gps nie ma żadnych kombinacji. Jak wymieniasz radio to musisz zdjąć niektóre plastiki i masz świetny dostęp do wnętrzności, gdzie można tą antenę przyczepić. Żadnych wtyczek nie trzeba przerabiać, w moim radiu były różne adaptery, przejściówki. Najgorsze jednak było, że nie działał fabryczny port USB i głównie przez to zwróciłem radio.

Offline Tomky

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 21
Odp: Kompatybilność systemów multimedialnych.
« Odpowiedź #17 dnia: 14 Sierpień 2023, 23:11:19 »
Kupujesz radio Android do i30 np. takie tutaj:
https://autonawigacje.pl/pl/p/RADIO-NAWIGACJA-HYUNDAI-I30-III-2017-ANDROID/51710

Prosisz o przejściówkę KK1, albo przesyłasz im schemat wtyczki radia, dobiorą przejściówkę

Do montażu trzeba przełożyć dwa oryginalne mocowania do radia Android, ja musiałem je lekko podgiąć i w mocowaniu radia Android wywiercić jedną dziurę dodatkowo, więc jest trochę roboty z tym, ale warto
Fajnie tylko mi chdziło o wymianę na model którego zdjęcie zamieścił kolega powyżej Tomilipin.
« Ostatnia zmiana: 14 Sierpień 2023, 23:13:33 przez Tomky »

Offline bolsfanwk

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 2
Odp: Kompatybilność systemów multimedialnych.
« Odpowiedź #18 dnia: 20 Sierpień 2023, 15:26:37 »
Cześć

Proszę o podpowiedź na temat wymiany radia.
Hyundai i30 21r. w którym mamy radio podstawowe czarno białe ( Z PRZYCISKAMI STACJI RADIOWYCH 1, 2, 3, 4.)
Chciałbym wymienić na radio oryginalne obsługujące Android Auto.
Wtyczka nie pasuje, czy po jej modernizacji możemy spróbować podłączyć ? Czy ktoś przerabiał temat ?
Jeśli temat był już przerabiany bardzo proszę o nakierowanie.

Dzięki !

Offline kepep

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 4
Odp: Kompatybilność systemów multimedialnych.
« Odpowiedź #19 dnia: 22 Sierpień 2023, 17:34:20 »
Dzwoniłem dzisiaj do ASO w Warszawie właśnie z pytaniem czy wersję bazowego radia da się wymienić na radionawigację (+ kamera cofania)

Padniecie zaraz co usłyszałem jako oficjalna odpowiedź ASO:

- To wymaga gruntownej ingerencji w auto, wiązki są inne w bazowej wersji i wszystko trzeba wymienić. Kosztuje to uwaga 30 tysięcy złotych!

 >:( >:( >:( >:( >:(

Nie rozumiem kompletnie jak to może być takie skomplikowane w obrębie tego samego modelu auta :/

Chyba że ktoś już coś takiego robił i może powiedzieć jak/ gdzie? a może zna fachowca co by to zrobił w ludzkich pieniądzach.

Offline malerikula

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 149
Odp: Kompatybilność systemów multimedialnych.
« Odpowiedź #20 dnia: 22 Sierpień 2023, 17:46:49 »
Pamiętaj że aso ma z góry wytyczne i u nich ceny nowych części kosztują krocie. Pytanie co do kogo znaczą rozsądne pieniądze.Poszukaj w swojej okolicy jakiegoś drogiego tunera, będzie suma dużo mniejsza. W grę chodzi rocznik i dostępność części.

Offline Marianekmi

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 21
Odp: Kompatybilność systemów multimedialnych.
« Odpowiedź #21 dnia: 22 Sierpień 2023, 18:18:33 »
Witam.
Ja w swojej bieda wersji wymieniałem radio na oryginalne z Android auto. Ostatnio dołożyłem nawet kamerkę cofania nieoryginalną i mam obraz na oryginalnym wyświetlaczu.
W wielkimi skrócie trzeba było zamienić dwa kable przy kostce(działa także bez tego), kupić na AliExpress nową wtyczkę na usb i kabel. Aby podłączyć kamerkę kupiłem wiązkę na AliExpress a reszta standard pod bieg wsteczny.
Oczywiście potrzebne jest radio, nowa kratka i gps
Całość kosztowała ok 130zl

Offline Marianekmi

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 21
Odp: Kompatybilność systemów multimedialnych.
« Odpowiedź #22 dnia: 22 Sierpień 2023, 18:29:57 »
Cześć

Proszę o podpowiedź na temat wymiany radia.
Hyundai i30 21r. w którym mamy radio podstawowe czarno białe ( Z PRZYCISKAMI STACJI RADIOWYCH 1, 2, 3, 4.)
Chciałbym wymienić na radio oryginalne obsługujące Android Auto.
Wtyczka nie pasuje, czy po jej modernizacji możemy spróbować podłączyć ? Czy ktoś przerabiał temat ?
Jeśli temat był już przerabiany bardzo proszę o nakierowanie.

Dzięki !
Na pewno co mogę ci podpowiedzieć to musisz szukać nowego modelu radia z Android auto ono ma chyba z 10cali. Do twojego rocznika nie pasują te 8 cali za malo miejsca w kieszeni. Jesli kupisz 10 to wtyczka będzie pasować, i kwestia wymiany usb chyba, ze nowe radio obsługuje bezprzewodowy Android

Offline kepep

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 4
Odp: Kompatybilność systemów multimedialnych.
« Odpowiedź #23 dnia: 23 Sierpień 2023, 10:56:16 »
Witam.
Ja w swojej bieda wersji wymieniałem radio na oryginalne z Android auto. Ostatnio dołożyłem nawet kamerkę cofania nieoryginalną i mam obraz na oryginalnym wyświetlaczu.
W wielkimi skrócie trzeba było zamienić dwa kable przy kostce(działa także bez tego), kupić na AliExpress nową wtyczkę na usb i kabel. Aby podłączyć kamerkę kupiłem wiązkę na AliExpress a reszta standard pod bieg wsteczny.
Oczywiście potrzebne jest radio, nowa kratka i gps
Całość kosztowała ok 130zl

Ekstra- wreszcie jakieś pozytywne informacje :)

Jesteś z okolic Warszawy? Jest szansa abyśmy się umówili i zobaczył u Ciebie jak to wygląda i działa? Pokierowałbyś mnie do ofert na aliexpress to bym zamówił od razu co trzeba.
A oryginalne radia chodzą na olx i allegro (często używane) więc nie będzie problemu. Najbardziej mnie martwi fakt jak ogarnąłeś tą ramkę od nawiewu, po pod radiem jest guzik świateł awaryjnych i radio z wyższego modelu nie wejdzie bo pod spodem ma kartę na slot sd.

W każdym razie chciałbym identycznie zrobić jak Ty zrobiłeś. Jeśli robiłeś to sam to z chęcią zapłacę za pomoc :)

Offline Marianekmi

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 21
Odp: Kompatybilność systemów multimedialnych.
« Odpowiedź #24 dnia: 23 Sierpień 2023, 20:25:49 »
https://a.aliexpress.com/_EG13W0J wiązka do kamery.
https://a.aliexpress.com/_EzthN0F USB do podmiany
https://a.aliexpress.com/_EyCwjg7 kabel do połączenia radia z usb, musisz kupić ten 1
https://allegro.pl/oferta/uniwersalna-kamera-cofania-fisheye-ahd-170-13981494614 ale to według uznania.
https://a.aliexpress.com/_Evpnnnh gps
Co do kratki to miałem szczęście i kupiłem zestaw radio, kratka i gps.
Generalnie radio, usb podłączyłem sam, wiązkę wideo ciągnąłem sam.
W warsztacie byłem tylko zamienić piny w radiu (bez zamiany nie ruszy kamera) i zamontować kamerę na zderzaku( nie musiałem ściągać całego zderzaka)
Jestem z Warszawy. Napisz na prv to podesle ci potem adres z forum chyba czeskie i tam są foty i schematy pinów.
Generalnie musisz mieć podstawę czyli radio, kratkę usb i gps.
Musisz tylko sie zorientować czy do twojego modelu pasuje 8 czy 10 cali bo tam jest coś z głębokością kieszeni i radia i jeśli 10 to nie wiem czy wszystko co opisałem będzie pasować.
Ja mam z 2019 roku auto.
« Ostatnia zmiana: 23 Sierpień 2023, 20:28:53 przez Marianekmi »

Offline dar!usz

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 42
Odp: Kompatybilność systemów multimedialnych.
« Odpowiedź #25 dnia: 24 Wrzesień 2023, 22:24:22 »
Poniżej postaram się przedstawić krok za krokiem sposób zmiany radia z bieda wersji Audio Compact na radio z Androidem.

Radio Compact Audio po lewej zaś Radio z Androidem po prawej

Co jest potrzebne?
1. Przede wszystkim Radio  które można kupić na portalu aukcyjnym, ogłoszeniowym lub z innego źródła. Najlepiej radio z radiowym AndroidAuto (nie potrzeba kabla usb do podłączenia smartfona) oraz takie które nie wymaga specjalnej kratki nawiewu czyli nie ma slotu karty SD.
2. Gniazdo USB które trzeba będzie podłączyć do radia niezależnie od wiązek w samochodzie.
Można kupić w Chinach lub na portalu aukcyjnym. Uwaga! Przyglądnij się gniazdu z linku.
https://a.aliexpress.com/_EzthN0F gniazdo USB do podmiany
3. Kabel USB
https://a.aliexpress.com/_EyCwjg7 kabel do połączenia radia z usb, musisz kupić ten 1
4. Antena GPS
https://a.aliexpress.com/_Evpnnnh gps
i najważniejsze:
4 Przejściówka.
Obecnie nie znalazłem gotowej przejściówki w sklepach chińskich do połączenia wiązki przygotowanej dla Audio Compact z radiem.
Trzeba ją było zrobić samemu. Potrzebowałem:
Wtyczki żeńskiej: https://pl.aliexpress.com/item/33023432320.html
Wtyczki męskiej: https://pl.aliexpress.com/item/4000032590552.html
Do stworzenia przejściówki potrzeba jeszcze schematów. Poniżej załączam schematy gniazdek. Z zaznaczonymi kolorami co z czym połączyć.

Przewody połączyłem lutując je i izolując koszulkami termokurczliwymi. Dokładna i żmudna robota.

A sama przejściówka wyglądała tak:


Wszystkie pozostałe kable które są nie podłączone należy wyjąć. Do tego użyć wyjmaków do pinów. Te znalazłem na portalach aukcyjnych.

Podczas wymiany trzeba przełożyć ze starego  radia uziemienia radia. Nie ma tego elementu ze zdjęcia i należy go przełożyć do nowego radia.
Potem to wszystko należy poskładać.

Foto poniżej:
wtyczka


Dinks który trzeba odkręcić:


Jeśli radio nie ma aktywowanej opcji AndroidAuto bezprzewodowego to zerknij do linku.
https://hyundaiklub.sk/viewtopic.php?f=35&t=355
Jeśli wersja Twojego radia jest inna. Poszukaj sposobu aktywacji w internecie. Powinieneś znaleść rozwiązanie.

Wiele przydatnych informacji jest w forum kolegów ze Słowacji.
https://hyundaiklub.sk/viewtopic.php?f=35&t=114


Niestety nie wszystko działa:
Nie działa regulacja podświetlenia ekranu.
- U mnie nie zadziałało podświetlenie przycisków. Jak na razie nie wie m dlaczego. Może to wina przejscówki?
Z tego co wiem to powinno działać.

Wydaje się ze reszta funkcji działa poprawnie.
Ciesząc się ze zmiany powoli myślę o podłączeniu do radia kamery cofania. w przejściówce znajdują się piny które można wykorzystać.
Ogólnie jestem zadowolony.

Pozdrawiam serdecznie.
Darek
« Ostatnia zmiana: 24 Wrzesień 2023, 22:27:05 przez dar!usz »

Offline dar!usz

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 42
Odp: Kompatybilność systemów multimedialnych.
« Odpowiedź #26 dnia: 23 Październik 2023, 22:03:12 »
Cześć Trochę czasu minęło od mojego wpisu o mojej przekładce.
Chce się podzielić obecną sytuacją. Coś z przejściówką jest nie do końca dobrze. Nie działa podświetlenie przycisków (tak jak pisałem) czasami też nie działa sterowanie z kierownicy. Jest to nie deterministyczne. Dzisiaj sprawdzałem czy da się podłączyć kamerę. Podłączyłem ją do pinów nr 7 i 21 we wtyczce M64-A,  zasilanie wziąłem z zapalniczki. Niestety bez rezultatu AVN nie wyświetla obrazu.
Dodatkowo czasami nie działa sterowanie z kierownicy. Znajomy wskazuje na zimne luty albo uszkodzenie przejściówki. Czy było by winne radio?
Jestem w trakcie lutowania nowej przejściówki. Zobaczymy jaki będzie efekt.
Odezwał się do mnie jeden z kolegów który robił taka przejściówkę jednakże wskazał że nie podłączał pinów M-CAN Low i M-CAN High (piny 1 i 13 we wtyczka M09-B.

Czy ktoś robił coś podobnego?

Offline dar!usz

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 42
Odp: Kompatybilność systemów multimedialnych.
« Odpowiedź #27 dnia: 24 Październik 2023, 22:20:16 »
To jeszcze ja. Czy ktoś z kolegów wpinał się kamerą zgodnie z poniższym schematem?


Sprawdziłem i mam podpięte zgodnie z przejściówką:
 (Audio Compact) M09-A Pin 7 podłączyłem (AVN 8cali) M64-B Pin 33
kamerę podpiąłem do
M64-A pin 7 żyła kamery, M64-A pin 21 Video ground
niestety nie ma co podpiąć do M64-A Pin 33 (rear View Camera Shield Ground)

Czy kamerę powinienem podpięć pod powyższe piny?
W słowackim podpinają do
Rear View Camera - zapojenie cúvacej kamery
M09-A pin 20 ---> M15-A pin 06
M09-A pin 32 ---> M15-A pin 20

Ale ja myslę że to są piny do zasilania kamery nie zaś do sygnałów. Potwierdzi ktoś?

Na forach zagranicznych nie opisują jak podpiąć kamerę podczas przeróbki z Compact Audio, jedynie z radia 5 cali na 8cali.
Ktoś pomoże?


Offline bronek988

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 15
Odp: Kompatybilność systemów multimedialnych.
« Odpowiedź #28 dnia: 29 Październik 2023, 12:15:47 »
ja pierdykam, tak tu ładnie kostka opisana a ja 4h spędziłem na szukaniu kabli bo podłączałem konwerter hi-low z hollywooda hlc3 i nie szło znaleźć 12v po zapłonie i w końcu wziąłem z przycisku ryglowania/odryglowania drzwi co jest miedzy kratkami nawiewu.

Offline Tomky

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 21
Odp: Kompatybilność systemów multimedialnych.
« Odpowiedź #29 dnia: 28 Marzec 2024, 22:19:16 »
Kupujesz radio Android do i30 np. takie tutaj:
https://autonawigacje.pl/pl/p/RADIO-NAWIGACJA-HYUNDAI-I30-III-2017-ANDROID/51710

Prosisz o przejściówkę KK1, albo przesyłasz im schemat wtyczki radia, dobiorą przejściówkę

Do montażu trzeba przełożyć dwa oryginalne mocowania do radia Android, ja musiałem je lekko podgiąć i w mocowaniu radia Android wywiercić jedną dziurę dodatkowo, więc jest trochę roboty z tym, ale warto
Nie zrozumieliśmy się nie chcę zmieniać na chińczyka tylko na oryginał ale z android auto/ car play.