Autor Wątek: Pytania po zakupie samochodu  (Przeczytany 725 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline sisimon

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 113
Pytania po zakupie samochodu
« dnia: 06 Sierpień 2023, 16:12:45 »
Witam, posiadam i30 CW z 2009 r. Zrobiłem nim 150000 i samochód był teraz pierwszy raz w naprawie. Padło wspomaganie. Dlatego kupiłem znowu i30 z grudnia 2020 roku z silnikiem 4 cylindrowym (benzyna). Mam do Was pytanie. Czytam instrukcję, ale dalej mam wątpliwości. Czy jadąc w dzień powinienem ustawić manetkę od świateł na AUTO ? Niestety jak jest ładna pogoda to LEDY mi nie święcą (dokupiony był pakiet LED). Czy jednak w dzień powinno się ustawiać na świata pozycyjne a AUTO wieczorem ? (AUTO zmienia mijania na drogowe i na odwrót).
Drugie pytanie dotyczy asystenta pasa ruchu. Wiem, że nie można go wyłączyć na stałe. Czy można go tak ustawić na stałe, aby nie działał asystent pasa (kręcąc mi kierownicą) tylko aby były np. same komunikaty głosowe lub wizualne. Pzdr

Offline Nowy

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 16
Odp: Pytania po zakupie samochodu
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Sierpień 2023, 18:27:51 »
Myślę, że trochę plączesz się w zeznaniach. Spróbujmy to trochę uporządkować:
po pierwsze przy ustawieniu "auto" jeśli czujnik wykryje dostateczną jasność otoczenia włączają się tylko światła do jazdy dziennej (nie mylić z pozycyjnymi czy postojowymi) - są to tylko białe światła z przodu i nic więcej ani z tyłu ani z przodu, dodatkowo musi pracować silnik i musi być zwolniony hamulec postojowy (tzw. ręczny)
po drugie za automatyczną zmianę świateł drogowych na mijania odpowiada inna funkcja tzw. asystent świateł drogowych (HBA) - warunki jego działania są takie:
1 ustawić przełącznik świateł w pozycji AUTO
2 włączyć światła drogowe odpychając dźwignię od siebie, jeśli włącza się kontrolka HBA -AUTO układ działa.
resztę znajdziesz w instrukcji

Offline malerikula

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 149
Odp: Pytania po zakupie samochodu
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Sierpień 2023, 22:15:51 »
Asystent pasa ruchu można wyłączyć na stałe, można tez przyciskiem w kabienie po lewej.

Offline tomilipin

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 282
Odp: Pytania po zakupie samochodu
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Sierpień 2023, 13:02:05 »
Czy jadąc w dzień powinienem ustawić manetkę od świateł na AUTO ?
Tak. Wtedy przy ładnej pogodzie zapalą się LEDy do jazdy dziennej, a po zmroku lub np. w tunelu zapalą się światła mijania.

Niestety jak jest ładna pogoda to LEDY mi nie święcą (dokupiony był pakiet LED).
A powinny świecić zarówno przy ustawieniu manetki na AUTO, jak i na 0 (zero) podczas jazdy. Coś musi być zepsute...

Czy jednak w dzień powinno się ustawiać na świata pozycyjne a AUTO wieczorem ?
Światła pozycyjne to... jak sama nazwa wskazuje światła pozycyjne, a nie światła do jazdy dziennej. Jeśli chcesz używać świateł do jazdy dziennej, musisz ustawić manetkę na AUTO. Inaczej się nie zapalą. I pamiętaj o spuszczeniu hamulca ręcznego, jak już wyżej kolega pisał.

(AUTO zmienia mijania na drogowe i na odwrót)
Absolutnie nie! Pokrętło ustawione na AUTO zmienia tylko LEDy do jazdy dziennej na światła mijania. Drogowe musisz włączyć sam. W moim i30 pierwsze popchnięcie manetki włącza światła drogowe na "auto", czyli same się wyłączą i włączą z powrotem w zależności od sytuacji na drodze, a drugie popchnięcie manetki włącza światła drogowe na stałe.

Drugie pytanie dotyczy asystenta pasa ruchu. Wiem, że nie można go wyłączyć na stałe
A on nie jest wyłączony domyślnie? U mnie sam muszę go aktywować przyciskiem, ale mój i30 jest z 2017 roku, więc faktycznie może być inaczej.
--edit--
A przepraszam, źle zrozumiałem. Asystenta pasa ruchu można całkowicie wyłączyć w ustawieniach samochodu.
« Ostatnia zmiana: 07 Sierpień 2023, 13:04:22 przez tomilipin »

Offline malerikula

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 149
Odp: Pytania po zakupie samochodu
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Sierpień 2023, 13:18:17 »
Tak można asystenta wyłączyć na stałe, ale z poziomu interface.

Offline Dyzman

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 4
Odp: Pytania po zakupie samochodu
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Sierpień 2023, 19:27:19 »
Skoro masz pakiet LED to zakładam, że masz światła LED czyli postojówki - światła do jazdy dziennej w kształcie leżącej litery V. Czy to w pozycji AUTO czy OFF po spuszczeniu hamulca ręcznego muszą świecić, bo to są właśnie światła do jazdy dziennej. Też mam takie i tak to działa. Najlepiej zobacz dojeżdżając na światłach do poprzedzającego Cię samochodu i zobacz, czy widać odbicie Twoich świateł w jego karoserii (najlepiej ciemny lakier). Jak nie to serwis.

Offline JerzyR

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 38
Odp: Pytania po zakupie samochodu
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Sierpień 2023, 11:10:36 »
Auto przydaje się także w dzień jak jedziesz do Włoch gdzie jest wiele tuneli to nie musisz przełączać świateł.

Offline tomilipin

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 282
Odp: Pytania po zakupie samochodu
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Sierpień 2023, 20:14:41 »
Można to ustawienie stosować również w tunelach w Polsce. Oni tego nawet nie sprawdzają ;-)