Autor Wątek: Stukanie w tylnym zawieszeniu.  (Przeczytany 807 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline yoda

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 213
Stukanie w tylnym zawieszeniu.
« dnia: 11 Lipiec 2023, 18:21:37 »
 Stuka z tyłu na kostce brukowej a najlepiej słychać podczas przejeżdżania przez progi zwalniające. Diagnosta na szarpakach niczego się nie dopatrzył. Wymienione amortyzatory, odboje i górne mocowanie amortyzatorów, nadal to samo. Słychać kilka stuknięć jakby coś było luźne...Kiedyś czytałem że coś odpada w tłumiku końcowym ale przy szarpaniu niczego nie słychać. Podobno też jakieś śruby w mocowaniu stabilizatora się luzują tego nie sprawdzałem. Ale może ktoś już takie stukanie przerabiał?

piejar

  • Gość
Odp: Stukanie w tylnym zawieszeniu.
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Lipiec 2023, 21:32:22 »
Przerabiał. Słychać to było tylko przy powolnej jeździe przy szybkiej nie. Wymieniono
 Drążek reakcyjny (wahacz) tylny Ceed I, II; Magentis II, III; Elantra II, i30  552502H000
Śruba mimośrodowa wahacza tylnego Ceed I, II; Elantra II; i30 Numer katalogowy: 552202H100
Podkładka śruby mimośrodowej wahacza tylnego Ceed I, II; Elantra II; i30 I Numer katalogowy: 552232H100
Nakrętka śruby mimośrodowej wahacza tylnego Ceed I, II; Elantra II; i30 I Numer katalogowy: 552294D000 ."

Offline yoda

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 213
Odp: Stukanie w tylnym zawieszeniu.
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Lipiec 2023, 21:55:29 »
No tak ale tu chodzi o IX 35 nie ma znaczenia jak szybko jadę im szybciej tym bardziej słychać zwłaszcza na kostce czy na nierównościach drogi.

Offline yoda

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 213
Odp: Stukanie w tylnym zawieszeniu.
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Lipiec 2023, 23:13:00 »
 Pojechałem do mechanika. Który jest skrupulatny z opowieści kolegów. Z tyłu nie znalazł niczego podejrzanego, mielił, podnosił, bujał wszystko ok. Ale za to sprawdził też z przodu okazało się że koło prawe na podnośniku strasznie się telepie, końcówka drążka do wymiany.
A klepanie z tyłu się nie zmieniło. Przesunąłem nieco o tyle co się dało zaczep dolny pokrywy bagażnika potrzebny jest do tego torx poza tym odkręciłem odboje tak żeby nie dało się zamknąć i wtedy wkręciłem o tyle żeby się bagażnik zatrzasnął i chyba jest cisza? Będę testował na progach zwalniających...Wymieniłem amory z tyłu, górne mocowania, osłony i odboje. Prawy amortyzator tylni miał 40% lewy 50% samochód jest nieco bardziej sztywny z tyłu. Pewnie i tak czekałaby mnie wymiana więc mam to z głowy. Amory i górne mocowanie Kayaba.
349244
KYB AMORTYZATOR 349244
ADBP800002
BLUE PRINT OCHRONA PRZECIWPYŁOWA ADBP800002
Te osłony według Vin niby nie pasują ale za to pasują odboje które są w komplecie otóż pasuje i jedno i drugie.
« Ostatnia zmiana: 13 Lipiec 2023, 23:17:57 przez yoda »

Offline yoda

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 213
Odp: Stukanie w tylnym zawieszeniu.
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Lipiec 2023, 23:31:59 »
Dodam że miesiąc wcześniej byłem na przeglądzie mimo tego że powinienem być miesiąc później właśnie po to żebym nie musiał dzień przed urlopem robić końcówek drążków...Brak słów diagnosta niczego nie znalazł. Telepało na prawdę mocno. Trzęsło tez przy hamowaniu kierownicą niedużo ale jednak, zrzucałem to na krzywe tarcze z przodu ale też nie są byle jakie bo Brembo. Niestety nie ma dziś nic pewnego.Po przeglądzie byłem pewny że przód jest w najlepszym porządku. Teraz na łapu capu muszę szukać warsztatu który zrobi zbieżność bo w sobotę muszę wyjechać i to tak koło 700 Km.

Offline yoda

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 213
Odp: Stukanie w tylnym zawieszeniu.
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Wrzesień 2023, 21:03:02 »
Przymierzam się do wymiany drążka reakcyjnego nie mam już pomysłów co to? Stuka i tyle, to taki dzwięk jakby coś było całkiem luźne. Sprawdziłem pod tylną lampą pod plastikiem w bagażniku, zostało jeszcze nadkole. Wymieniłem amory, mocowania amortyzatorów, łączniki stabilizatora, gumy stabilizatora. Bez zmian stuka i olewa właściciela.
« Ostatnia zmiana: 03 Wrzesień 2023, 21:05:11 przez yoda »

Offline yoda

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 213
Odp: Stukanie w tylnym zawieszeniu.
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Wrzesień 2023, 17:51:17 »
Wymienione i nadal słychać stukanie podczas podjazdu na próg zwalniający. Na postoju nie można uzyskać tego dzwięku. To tak jakby jakiś plastik był luźny i latał sobie w momencie podbicia w górę tylnych kół to samo jest przy zjeździe. Odgłos dochodzi z lewej strony. Zaglądałem pod plastiki wszystko co było luźne w pokrywie bagażnika zostało opatrzone tak aby nie stukało. Wymienione amory, poduszki, łaczniki stabilizatora, gumy stabilizatora, wahacz poprzeczny, drążek reakcyjny wraz ze śrubą mimośrodową, nowe spinki do nadkola bo latało. Nadal to samo. Sprężyna idzie lekko w łuk nie wiem czy to ma jakieś znaczenie? Na postoju podczas bujania czy też wciskania w pionie żadnych niepokojących dzwięków nie ma.

Offline yoda

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 213
Odp: Stukanie w tylnym zawieszeniu.
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Wrzesień 2023, 19:16:17 »
No i zrobiłem ile to człowiek musi kasy włożyć żeby znaleźć usterkę...Mianowicie szukałem łapiąc się wszystkiego co mogłoby nadać jakiś kierunek poszukiwań bo już straciłem nadzieję a wymienianie elementów zawieszenia które potem okazują się dobre jest frustrujące bo stuka po wymianie i kosztuje. Znalazłem w sieci coś takiego, dotyczy to Kii Ceed.
https://forum.kia-motors.pl/viewtopic.php?t=2767&start=100
Po czy niezwłocznie poszedłem kombinować z zaczepem pokrywy bagażnika. Wcześniej już przestawiałem zamek i coś tam próbowałem ale bezskutecznie. Tym razem wziąłem torxy odkręciłem zaczep i przesunąłem maksymalnie do wnętrza samochodu i w lewo patrząc z której strony bardziej wytarty jest ogranicznik. Klapkę złapałem taśmą bo też latała no i udałem się na testy (Ile to razy przejechałem przez ten "hopek" tylko ja wiem, ludzie już zaczynali na mnie dziwnie patrzeć). Ku mojemu zdziwieniu cisza? Nie wiem czy to sama ta klapeczka daje taki dzwięk czy ograniczniki (chodzi o te plastiki przy zaczepie) a może sam zaczep. W każdym razie musiałem wkręcić gumowe odboje bo nie mogłem zamknąć pokrywy, wcześniej wykręciłem je ile się dało ale stukało dalej więc samo wykręcanie niczego w tym wypadku nie zmienia. Oby tak pozostało.

Offline yoda

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 213
Odp: Stukanie w tylnym zawieszeniu.
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Wrzesień 2023, 19:32:07 »
Klapeczka - zasłonka śrub mocujących zaczep pokrywy bagażnika przykleiłem pod nią cienki samoprzylepny filc.

Offline yoda

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 213
Odp: Stukanie w tylnym zawieszeniu.
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Wrzesień 2023, 19:55:03 »
Ale po kilku dniach wróciło więc zrobiłem tak jak koledzy w w Ceed z linku powyżej i cisza. Myślę że wyrabia się ogranicznik. Wypiłowuje się i stąd bierze się luz w tym miejscu. Taki element kosztuje 150zł i można go zamówić np w sklepie 2407. Jakby ktoś chciał kod tego lub innych oryginalnych elementów to może skorzystać z katalogu tego sklepu, trzeba się jednak zarejestrować.

https://2407.pl/