Autor Wątek: Siłownik sprzęgła/ wysprzęglik  (Przeczytany 604 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline nkon

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 23
Siłownik sprzęgła/ wysprzęglik
« dnia: 10 Lipiec 2023, 09:34:41 »
Witam. Próbuję ustalić przyczynę utrudnionego włączania biegu pierwszego i wstecznego. Początkowo przymierzam się do wymiany oleju przekładniowego, jednak ostatnio skojarzyłem, że jest jeszcze coś takiego jak wysprzęglik/siłownik sprzęgła znajdujący się na obudowie skrzyni biegów (OE 4171023000). Czy ktoś z Was Forumowiczów miał problem z tym siłownikiem ? Jeśli tak to w jaki sposób się te problemy przejawiały? Nie chcę wymieniać od razu całego sprzęgła, bo może to nie jest w nim problem- nie zauważyłem aby sprzęgło się ślizgało, jedyne co to sprzęgło bardzo nisko bierze, praktycznie przy samej podłodze (być może "ten typ tak ma"), czasem też przy ruszaniu (zazwyczaj na zimnym) i przy powolnym puszczaniu pedału sprzęgła auto lekko "telepie".

Będę wdzięczny za Wasze doświadczenia/opinie w moim problemie.

Życzę miłego dnia :)

Offline HUIX35

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 33
Odp: Siłownik sprzęgła/ wysprzęglik
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Lipiec 2023, 21:44:35 »
Dobrze myślisz pompka sprzęgła jest zasilana płynem hamulcowym ze wspólnego zbiorniczka pompy hamulcowej. Mogła się zapowietrzyć przy niskim poziomie płynu lub po prostu się zużyła. Przepuszczają uszczelki i nie ma już takiej wydajności co przekłada się na siłownik a więc  na skok  siłownik . Może to samo być z siłownikiem . Proponuje sprawdzić pompkę sprzęgła
 siłownik ,wymienić płyn , odpowietrzyć i wyregulować .

Offline beam_beer

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 130
Odp: Siłownik sprzęgła/ wysprzęglik
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Lipiec 2023, 06:20:38 »
U mnie przy podobnych objawach winna okazała się tarcza sprzęgła. Na początku źle wchodziła 2-ka, potem 1-ka i 2-ka, w końcu w trakcie jazdy silnik wchodził na obroty, ale samochód tyle co się toczył. Jakoś dowlokłem się do domu (dobrze, że żadnej górki nie było). Tarcza się "ukręciła". Po wymianie jak ręką odjął.

Offline nkon

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 23
Odp: Siłownik sprzęgła/ wysprzęglik
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Lipiec 2023, 08:29:14 »
Dziekuję za sugestie. Myślałem, że jest tylko wysprzęglik, a tu jeszcze pompa sprzęgła... Cóż, pierw wymienię olej przekładniowy, przy okazji poproszę mechanika aby sprawdził pompę sprzęgła i wysprzęglik... Sprzęgło chyba na razie nie biorę pod uwagę bo nie zauważyłem żadnego ślizgania itp... Dam znać o efektach moich działań. Pozdrawiam !

Offline nkon

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 23
Odp: Siłownik sprzęgła/ wysprzęglik
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Wrzesień 2023, 09:01:44 »
Witam. Temat zamknięty. Winowajcą okazało się być jednak sprzęgło, a dokładniej wyrobiona łapa sprzęgła, dodatkowo łożysko oporowe nadawało się do wymiany. Wymieniony zestaw sprzęgła + łapa sprzęgła i wszystko hula jak nowe. Dziękuję za zainteresowanie tematem i pozdrawiam.