Autor Wątek: Olej silnikowy 1,6 CRDI  (Przeczytany 730 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline TomekZet

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 39
Olej silnikowy 1,6 CRDI
« dnia: 26 Czerwiec 2023, 15:02:38 »
Cześć, chciałem zapytać jakich producentów oleje silnikowe zalewacie do silnika 1.6 CRDI i jakie macie o nich opinie. Zastanawiam się nad zmianą "fabrycznego" Shella na coś innego i szukam czegoś dobrego.

piejar

  • Gość
Odp: Olej silnikowy 1,6 CRDI
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Czerwiec 2023, 15:08:45 »
Ja od lat leję Elfa. Ostatnio parę razy wlałem do innych aut Motula.

Offline piotr_zaw

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 22
Odp: Olej silnikowy 1,6 CRDI
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Czerwiec 2023, 07:15:56 »
Ja leje: Petronas syntium

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: Olej silnikowy 1,6 CRDI
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Czerwiec 2023, 08:13:00 »
Ale czy ten silnik w ogóle jest wrażliwy na jakość oleju? Mój jest, więc leję Ravenola, ale w drugim aucie nie jest i leję cokolwiek, a i tak przeżyje ten w pierwszym.

Offline TomekZet

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 39
Odp: Olej silnikowy 1,6 CRDI
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Czerwiec 2023, 09:53:45 »
Sam silnik może nie jest wrażliwy, ale ma też DPF. Więc normy należałoby spełniać przewidziane przez producenta auta. Wiadomo, że wielu producentów ma w ofercie oleje niskopopiołowe przewidziane do takich silników. Ale obstawiam, że niskopopiołowość u każdego producenta może być interpretowana indywidualnie. Taki olej ma chronić silnik ale w tym przypadku też DPF i głównie na tym chciałbym się skupić.

piejar

  • Gość
Odp: Olej silnikowy 1,6 CRDI
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Czerwiec 2023, 10:57:34 »
Odnośnie niskopopiołowości to i tak będziesz mógł bazować tylko na deklaracjach producentów bo eksperymentów w tym zakresie, moim zadaniem, nikt nie robi. Udział popiołu z oleju w stosunku do popiołu ze spalin dieslowych jest w mojej ocenie niezauważalny ale.skoro takie są i skoro producent wymaga określonej specyfikacji to ja zawsze się stosuje.
Możesz sobie pooglądać na YT kanał R2D polskiego badacza olejów gdzie skupia się na utratach parametrów w funkcji czasu i przebiegu. Dobrze tam wyglądają oleje polskie i chyba PMO. Ale nie widziałem wszystkiego bo ma bardzo dużo odcinków. Poza tym on bazuje na próbkach przysłanych przez użytkowników a tu nigdy nie wiesz jaki kto ma auto, jak zużyte, jak eksploatuje itp