Autor Wątek: [Santa Fe CM] Ucieka płyn chłodniczy  (Przeczytany 2437 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Adrianoo

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 7
Odp: Ucieka płyn chłodniczy
« Odpowiedź #15 dnia: 30 Czerwiec 2023, 20:21:06 »
Była firmy SKF, podobno dobra ale jak widać trafiłem jakaś wadliwą

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1451
Odp: Ucieka płyn chłodniczy
« Odpowiedź #16 dnia: 30 Czerwiec 2023, 22:55:17 »
Sam zakładałeś pompę czy robił to mechanik? Bo często robią myk, ze biorą za dobrą  i drogą a wstawiają najtańszą. Popatrz po wymianie tej co jest napisane na tej chyba, że faktycznie wadliwa to i na reklamacje powinna iść.

piejar

  • Gość
Odp: Ucieka płyn chłodniczy
« Odpowiedź #17 dnia: 30 Czerwiec 2023, 23:17:41 »
No to słabo jak na wałku. Ja zakładałem Mettelli a starą muszę sprawdzić.

Offline Anazar

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 85
Odp: Ucieka płyn chłodniczy
« Odpowiedź #18 dnia: 26 Lipiec 2023, 23:54:18 »
Udało mi się rozwiązać problem  :) okazało się, że ciekła pompa wody, płyn się tak rozprowadzał po silniku, że nie było widać wycieku, dodam że pompa zaczęła wyciekać po przejechaniu tylko 20 tys więc początkowo nawet jej nie brałem pod uwagę.
Dziękuję wszystkim za porady

…ludziska do rozrządów kupują często wycofane ze sprzedaży „leżaki magazynowe”, wyprzedawane na różnych portalach, nie zastanawiają się skąd dużo niższa cena takiej pompy od ceny sklepowej.

Z oryginału można zauważyć, że co parę lat, w pewnych grupach części zmieniana jest numeracja części na nowe oznaczenia, aby w sprzedaży nie było „sparciałych zabytków”
« Ostatnia zmiana: 27 Lipiec 2023, 00:01:21 przez Anazar »

Offline Adrianoo

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 7
Odp: Ucieka płyn chłodniczy
« Odpowiedź #19 dnia: 29 Lipiec 2023, 20:01:26 »
Niestety problem nadal nie rozwiązany  :( po wymianie pompy wydawało się, że jest wszystko ok ale po przejechaniu dłuższej trasy zaczęło wywalać płyn zbiornikiem wyrównawczym. Mechanik zrobił test na obecność spalin no i wyszło, że są w płynie chłodniczym - diagnoza uszczelka pod głowicą do wymiany. Uszczelka już wymieniona i znowu wydawało się, że będzie dobrze aż do przejechania dłuższej trasy (100km) ponownie wywala płyn przez zbiorniczek 🙁 wymieniłem też korek chłodnicy na nowy oryginalny. Płynu jest nadmiar w zbiorniku i nie chce go zaciągnąć do chłodnicy, jak sam ręcznie odessę że zbiorniczka to mogę jeździć na krótkich trasach do około 20 km nic się nie dzieje, płyn minimalnie wzrasta przy nagrzanym silniku i jak ostygnie opada.  Czy ktoś ma jakiś pomysł co może być przyczyną? Z góry dziękuję za wszystkie wskazówki

Offline traker

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 39
Odp: Ucieka płyn chłodniczy
« Odpowiedź #20 dnia: 30 Lipiec 2023, 09:44:57 »
Witam , a  może jest zatkana nagrżewnica ma  prżecież już swoje  lata i przez  to wyrzuca płyn chłodniczy przez  zbiorniczek wyrównawczy ?

piejar

  • Gość
Odp: Ucieka płyn chłodniczy
« Odpowiedź #21 dnia: 30 Lipiec 2023, 13:50:50 »
Niejaki Bakus na tym forum boryka się z identycznym problemem. Podobno wywala mu płyn, podobno przegrzewa mu się silnik ale nie wrzucił żadnych przebiegów z obd, podobno kilka razy testował ma okoliczność uszkodzenia upg i test nie wykazuje. I żeby było zabawniej też jest po wymianie upg.
Zrób fotkę swojego zbiornika wyrównawczego - czy to jest zbiornik bezciśnieniowy? Moim zdaniem taki masz. Czy silnik się przegrzewa? Czy ze zbiorniczka wychodzą dwa wężyki czy jeden? Zrób fotki gdzie te wężyki wchodzą w układ chłodzenia.

Offline Anazar

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 85
Odp: Ucieka płyn chłodniczy
« Odpowiedź #22 dnia: 13 Sierpień 2023, 14:07:16 »
…..Płynu jest nadmiar w zbiorniku i nie chce go zaciągnąć do chłodnicy, jak sam ręcznie odessę że zbiorniczka to mogę jeździć na krótkich trasach do około 20 km nic się nie dzieje, płyn minimalnie wzrasta przy nagrzanym silniku i jak ostygnie opada.  Czy ktoś ma jakiś pomysł co może być przyczyną? Z góry dziękuję za wszystkie wskazówki

Skrytykowano moją wzmiankę o wymianie termostatu. Czy zmieniono?
Płynu na całkowicie zimnym powinno być w rezerwuarze troszkę powyżej minimum, bo wywali.
Na rozgrzanym nie powinno dochodzić do maksimum.

Między korkiem a rezerwuarem też nie może być najmniejszych nieszczelności bo powietrze zaciągnie do układu i płyn wywali.

Gdzieś może być nieszczelność i przy stygnięciu zaciąga powietrze do układu.

PISAŁEM O TYM ALE POWTARZAM
« Ostatnia zmiana: 13 Sierpień 2023, 14:15:33 przez Anazar »

piejar

  • Gość
Odp: Ucieka płyn chłodniczy
« Odpowiedź #23 dnia: 13 Sierpień 2023, 16:24:40 »
Zbiornik masz bezciśnieniowy. Moim zdaniem między zbiornikiem a układem ciśnieniowym jest zaworek zwrotny (kulka i sprężynka ?) który dopuszcza płynu z rezerwuaru do układu ciśnieniowego. Oczywiście owo dopuszczenie może nastąpić tylko wtedy kiedy układ ciśnieniowy się rozpręży i pojawi się pustka -deficyt płynu. I teraz pytanie do właściciela: którym wężykiem wywala płyn do zbiornika? Jeżeli zaworek zwrotny będzie zawieszony to będzie ci wywalać płyn do zbiorniczka górnym wężykiem - będzie gorący.

piejar

  • Gość
Odp: Ucieka płyn chłodniczy
« Odpowiedź #24 dnia: 13 Sierpień 2023, 16:45:58 »
Moim zdaniem zaworek zwrotny jest w króćcu pod korkiem na chłodnicy. Jeżeli on puści to płyn będzie wracał

Offline Anazar

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 85
Odp: Ucieka płyn chłodniczy
« Odpowiedź #25 dnia: 13 Sierpień 2023, 17:38:19 »
Moim zdaniem zaworek zwrotny jest w króćcu pod korkiem na chłodnicy. Jeżeli on puści to płyn będzie wracał

CO TY TU TWORZYSZ?! 😱

Korek jest zaworem który do rezerwuaru odpowietrza chłodnicę i wyrzuca nadmiar płynu, a jak silnik ostygnie i w układzie ciśnieniowym wytworzy się podciśnienie to zaciąga płyn z rezerwuaru.

Dlatego szczelność okolicy korka, samego korka i między korkiem, a rezerwuarem jest tak ważny, aby nie zasysało powietrza, bo logiczne że łatwiej układowi zassać powietrze do chłodnicy niż płyn
« Ostatnia zmiana: 13 Sierpień 2023, 17:41:36 przez Anazar »

Offline Anazar

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 85
Odp: Ucieka płyn chłodniczy
« Odpowiedź #26 dnia: 13 Sierpień 2023, 18:03:05 »
….stąd w układach ciśnieniowych skoki poziomu płynu w REZERWUARZE 👍

piejar

  • Gość
Odp: Ucieka płyn chłodniczy
« Odpowiedź #27 dnia: 13 Sierpień 2023, 20:47:06 »
Twój rezerwuar jest bezciśnieniowy. Sprawdź jaki masz korek na nim.

Offline Anazar

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 85
Odp: Ucieka płyn chłodniczy
« Odpowiedź #28 dnia: 13 Sierpień 2023, 21:09:52 »
Twój rezerwuar jest bezciśnieniowy. Sprawdź jaki masz korek na nim.

Jeśli na korku podane jest ciśnienie układu 0,9 lub 1,1 to układ jest ciśnieniowy i nigdy nie ma ciśnienia w rezerwuarze !!!

Taki sprawny układ sam uzupełnia płyn z rezerwuaru.

Dla wyłącznie Twojej wiedzy: 🤫
KOREK JEST NA CHŁODNICY 👍

O CZYM TY PISZESZ ?! 🤔😲😱

To nie forum VW 🤣
« Ostatnia zmiana: 13 Sierpień 2023, 21:22:52 przez Anazar »

piejar

  • Gość
Odp: Ucieka płyn chłodniczy
« Odpowiedź #29 dnia: 13 Sierpień 2023, 21:18:40 »
A o czym Ty piszesz?? Rezerwuar to jest zbiornik wyrównawczy ten przezroczysty-bialy. Korek na którym masz napisane 0,9 to korek układu ciśnieniowego na chłodnicy, na części ciśnieniowej układu chłodzenia. Twój rezerwuar jest bezciśnieniowy bo korek na nim to kawałek plastiku. Rezerwuar czyli zbiornik wyrównawczy nie pracuje pod ciśnieniem. Do niego może spłynąć ewentualnie jakiś nadmiar czy też opary dlatego nazywa się  tank-radiator-condenser. Popatrzeć w mojej cee'd jak i czy zmienia się poziom w zbiorniku wyrównawczym w funkcji temperatury ale dopiero ok srody