Autor Wątek: Termostat  (Przeczytany 836 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bit1

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 6
Termostat
« dnia: 20 Maj 2023, 20:24:37 »
Jestem nowym właścicielem Hyundaia i30 1,6 CRDI 90 km z 2010 roku z przebiegiem 210 000 km.
Po zakupie zauważyłem, że wskazówka temperatury silnika zatrzymuje się trochę przed wskazaniem 90 stopni.
W związku z tym postanowiłem wymienić termostat.
Kupiłem Meyle 37-28 228 0005 z temperaturą otwarcia 85 stopni.
Podczas wymiany zauważyłem, że oryginalny termostat który był założony miał wygrawerowany napis 90 stopni.
Po wymianie sytuacja się nie zmieniła nadal wskazówka temperatury zatrzymuje się trochę przed położeniem pionowym.

W związku z powyższym mam pytanie czy są do tego modelu termostaty z wyższą temperaturą otwarcia? Na allegro nie znalazłem takiego z otwarciem przy 90 stopniach.
Czy ten typ tak ma i się tym nie przejmować?

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1459
Odp: Termostat
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Maj 2023, 22:41:34 »
90 to i tak dużo bo chyba w oplach są do 92. To co pamiętam mając dawno temu tico wymieniłem termostat na 88 stopni by lepiej grzało zimą ale za to częściej wentylator się załączał latem niż w fabrycznie montowanym.

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: Termostat
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Maj 2023, 06:00:23 »
Wskazówka nie jest precyzyjna. Nie zostało niczym podejrzane jaka jest temperatura płynu w momencie ustawienia się wskazówki w tym "końcowym" położeniu?

Offline Bit1

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 6
Odp: Termostat
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Maj 2023, 10:58:52 »
Nie podłączałem komputera żeby zweryfikować jaka temperatura jest na czujniku. Wiem że normalnie w aucie jak wskazówka pokazuje 90 stopni to nie oznacza że płyn ma 90 stopni tylko ma dużą tolerancję i wskazuje mniej więcej że jest w okolicach 90

Offline Tomekk

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 8
Odp: Termostat
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Maj 2023, 08:07:58 »
Po zakupie zauważyłem, że wskazówka temperatury silnika zatrzymuje się trochę przed wskazaniem 90 stopni.
ten typ tak ma - u mnie jest identyko - jak poczytasz w sieci to znajdziesz info, że takie położenie wskazówki jest normalne i nigdy nie dochodzi do 90 stopni na zegarach

piejar

  • Gość
Odp: Termostat
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Maj 2023, 09:34:29 »
Jak  kupisz i zamontujesz termostat o 5 stopni niższy to siła rzeczy silnik będzie chodził 5 stopni niżej. Dokładne odczyty temperatury dostaniesz na każdym interfejsie OBD i wtedy się przekonasz że temperatura mocno się zmienia z każdym uchyleniem termostatu. Ustabilizowanie temperatury tj pełne otwarcie termostatu zajmuje długi czas. Wskaźniki na desce są często sterowane przez ECU silnika i nie odzwierciedlają faktów np nie falują w takt uchylania się termostatu. Moja teoria jest taka: użytkownik ma widzieć że silnik się zagrzał i że wszystko jest ok. Wszelkie zmiany wahania będą skutkowały pielgrzymkami do ASO i wyjaśnianiem że tak właśnie ma być

Offline Bit1

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 6
Odp: Termostat
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Maj 2023, 19:34:21 »
ten typ tak ma - u mnie jest identyko - jak poczytasz w sieci to znajdziesz info, że takie położenie wskazówki jest normalne i nigdy nie dochodzi do 90 stopni na zegarach
Zgłoś do moderatora    Zapisane

Dzięki za odpowiedź, czyli potwierdza się , że ten typ tak ma szkoda , że nie sprawdziłem tego przed wymianą zaoszczędził bym czas i pieniądze.