Autor Wątek: Klapy wirowe 1,7 CRDI  (Przeczytany 690 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Franek61

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 32
Klapy wirowe 1,7 CRDI
« dnia: 16 Kwiecień 2023, 14:32:32 »
Witam Wszystkich. Silnik 1,7 CRDI. Kilka dni temu zaświecił mi check engine, sprawdziłem kompem - błąd p2015  ( czujnik/przełącznik położenia siłownika sterowania powietrzem kolektora dolotowego, problem z zakresem, wydajnością rzędu 1), ale auto nie dawało żadnych negatwynych objawów typu stuki, utrata mocy itp. Błąd skasowałem. Pomyslałem, że w sobotę zajrzę do kolektora aby to sprawdzić. Przed wczoraj , gdy wjeżdżałem do garażu, przy dodaniu gazu zaczęło stukać w komorze silnika i silnik zaczął nierówno pracować, zgasiłem silnik i po chwili odpaliłem, pracował dalej nierówno i stukał na wolnych obrotach, gazu już nie dodawałem. Wczoraj zdmontowałem cały kolektor i z ogledzin wynika, że conajmniej 2 połówki klap wirowych - zapewne juz dawno zmieliło w głowicy bo ich całkiem brak ( miałem raz taki incydent w trasie, ale to już z 10-15tys. km temu, że dodając gazu auto na kilka sekund straciło moc, po czym wszystko wróciło do normy ), jedna cała ledwo się trzyma i 2 połówki też ledwie się trzymają, oprócz tego wyciągnąłem z dotlu sprzed trzonka zaworu jedną połówkę i jeszcze jedena połówka sama wypadła na posadzkę z kolektora. Moje pytanie, czy miał ktoś  takie zdarzenie, czy koniecznie trzeba ściagnąć głowicę aby zobaczyć czy wszystko ok. Kolektor oczywiście muszę kupić nowy ( cena od 2,3 tys. w zwyż ) i jeśli do tego jeszcze zdjecie głowicy to koszty potwornie rosną. Czy warto zaryzkować (jeśli wcześniej klapy zmieliło) i założyć nowy kolektor bez zdjemowania głowicy? Czytałem o uszkodzeniach głowicy, w przypadku urwania klap wirowych, ale dot. to klap, które są metalowe, albo w swej budowie mają metal, tu jest tylko plastik. Może ktoś coś doradzi?
 

Offline adamk4

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 24
Odp: Klapy wirowe 1,7 CRDI
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Kwiecień 2023, 10:12:10 »
Nie doradze ci w sprawie czy sciagać głowice czy nie ale kolektor kup używany albo są i po regeneracji. Wyniesie cie troche taniej.

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1459
Odp: Klapy wirowe 1,7 CRDI
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Kwiecień 2023, 14:19:29 »
Skoro to były plastykowe części to jak bym kupił używkę kolektor. Pewnie miękki kruchy plastyk nie porysował cylindrów czy zaworów.

Offline Franek61

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 32
Odp: Klapy wirowe 1,7 CRDI
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Kwiecień 2023, 16:00:41 »
Witam! Jednak po rozmowie z mechanikiem (mój wieloletni, doświadczony fachowiec ), który kategorycznie odradził mi usuwanie klap wirowych i kupowanie używanego kolektora , kupiłem nowy, oryginalny do 1,7CRDI. Założyłem i odpaliłem auto, wszystko działa jak należy, bez żadnych nieprawidłowości, błąd nastawnika P2015 skasowałem i już się nie pokazuje. Tuż po uzyskaniu tempoeratury czuć było zapach tak jakby topionego platiku, więc "przegoniłem auto" i po tym zapach z rury wydechowej praktycznie żaden, czyli wydech ok. Mój wniosek jest jeden - klapy wirowe w tym silniku są dlatego plastikowe, aby w przypadku ich urwania nie uszkodziły ani zaworów, ani tłoków , czyli nie uszkodziły silnika. Jeszcze tylko wyczyszczę EGR i zobaczę jak będzie się wypalać DPF, bo coś ostatnio przebiegi pomiedzy wypalaniami bardzo się skróciły.