Autor Wątek: Sprężyny tył  (Przeczytany 1006 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline tomszok

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 4
Sprężyny tył
« dnia: 22 Marzec 2023, 09:26:40 »
Witam. W moim kombi rok 2016 bardzo siada tył. Wystarczy dwie osoby na tylnej kanapie i każdy spowalniacz na drodze szoruje. Amortyzatory dobre. Myślałem o wymianie standardowych sprężyn na jakieś mocniejsze lub dłuższe. Czy ktoś stosował coś takiego i może polecić ?

Offline TomekZet

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 39
Odp: Sprężyny tył
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Marzec 2023, 10:33:52 »
Po co zakładasz nowy post skoro dosłownie ten sam wątek poruszasz kilka postów niżej? W poprzednim dostałeś info o potencjalnych rozwiązaniach, tam też mógłbyś kontynuować dalsze zapytania.

Offline TomekZet

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 39
Odp: Sprężyny tył
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Marzec 2023, 11:07:57 »
RA7085, RA7086, RA7087 takie są indeksy sprężyn KYB przewidzianych do tego modelu. Są różne długości i grubości pręta, można pokombinować. A może po prostu sprężyny wystarczy wymienić na nowe bo stare są już mocno zużyte i każda nowa będzie lepsza od starej.

Offline tomszok

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 4
Odp: Sprężyny tył
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Marzec 2023, 11:51:23 »
Dziękuje spróbuje

Offline kammbel

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 15
Odp: Sprężyny tył
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Luty 2024, 20:27:50 »
Witam
A z jakiego powodu w przypadku kayaba sprężyny od RA7085 do RA7087 są coraz krótsze?
 od 355mm(7085) do 340mm(7087). Czy dlatego że im grubsza sprężyna tym mniej się ugina,
I przy tej samej długości auto z tyłu byłoby o wiele wyższe? ::)

Offline TomekZet

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 39
Odp: Sprężyny tył
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Luty 2024, 12:49:17 »
Według opisu jaki posiadam, RA7085 była montowana do 10.2013, jest najwyższa ale zarazem pręt jest najcieńszy. RA7086 była montowana od 10.2013. Pręt jest nieznacznie grubszy ale jest już niższa od tej wcześniejszej. RA7087 jest jako opcja wzmocniona. Grubość pręta względem pozostałych dużo większa przez co sprężyna powinna być znacząco sztywniejsza ale niestety też sporo niższa wyjściowo od tej montowanej do 10.2013 (względem RA7086 na wysokość różni się już nieznacznie). Trzeba też wziąć pod uwagę, że sztywność sprężyny będzie też wpływać na komfort i zapewne prowadzenie auta.

Offline ...kuba...

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 212
Odp: Sprężyny tył
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Luty 2024, 16:38:19 »
Może nie odnośnie marki Hyundai ale spotkałem się z opinią, że produkowane są twardsze tylne sprężyny dedykowane do samochodów z instalacją gazową i zbiornikiem LPG montowanym na lub za tylną osią pojazdu. Często też w niektórych markach do wersji z silnikiem diesla przednie sprężyny były twardsze.
« Ostatnia zmiana: 18 Luty 2024, 16:40:01 przez ...kuba... »

piejar

  • Gość
Odp: Sprężyny tył
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Luty 2024, 20:03:44 »
Miałem klapnięty tył w i30 FD CW przez wiele lat. Wymieniłem cały tył (opis na forum) włącznie z ramą poprzeczną i sprężynami  KYB RA6121 ale mój to FD. Tył się podniósł i jest odczuwalna poprawa od strony pracy zawieszenia (subiektywne). Zastanawiałem się nad jakimiś wzmacnianymi bo są sprężyny tak opisywane, ale nie zdecydowałem się bo wydatków i tak miałem dość. Co ciekawe, myślałem że nowe sprężyny będą dłuższe ale nic.z tego - były tak samo długie jak te stare 14 letnie.

Offline kammbel

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 15
Odp: Sprężyny tył
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Luty 2024, 10:28:31 »
Zamówiłem RA7087, widząc jak bardzo siada tył gdy na tylnej kanapie siadają
dwie osoby nawet drobne, bez bagażu, sprawdzę te wzmacniane. Tu powiedzmy może mi się
uda założyć je bez "scharatania" żeby wrazie czego je zciągnąć(nie trzeba na McPersona zakładać)
 Biorę pod uwagę to że mam sprężyny od nowości 12-sty rok już leci, ale zakładam że auyo nie powinno się obniżyć, ciekawe jeszcze jak z komfortem. Dam znać jak to ogarnę
  Dzięki bardzo za porady🙂

Offline kammbel

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 15
Odp: Sprężyny tył
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Marzec 2024, 18:51:09 »
Witam,
Dzisiaj zamontowałem nowe sprężyny na tył z kayaba (RA7087). Trochę zabawy i jest ;)
Zmierzyłem wysokość przy każdym kole, mierząc środkiem koła do nadkola przed i po wymianie sprężyn.
Przed: 66cm przy każdym kole
Po: 66cm przód, 68cm tył
Po samej wymianie wyjechałem na jazdę testową żeby trochę ułożyły się nowe sprężyny.
Zobaczymy czy jeszcze nie siądą.

Na święta będzie okazja przetestować jak się tył ugnie przy zapakowanym bagażniku

Offline daniello1234

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 27
Odp: Sprężyny tył
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Marzec 2024, 07:09:16 »
czekam z niecierpliwością na jakieś informacje w tym temacie. wrażenia przede wszystkim jak się aut prowadzi na tych sprężynach czy nie jest zbyt twardo i jeżeli można wiedzieć napisałeś że jest trochę zabawy . co sprawia trudności na co się przygotować .

Offline kammbel

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 15
Odp: Sprężyny tył
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Marzec 2024, 17:03:06 »
Żona zauważyła że jakby było trochę wyższe, bardziej sztywno się jedzie :)
Na jeździe próbnej zauważyłem że nie ma efektu uginania się tyłu przy dynamicznym ruszaniu.
Nie trzaskało jakoś strasznie na nierównościach żeby było na tych sprężynach strasznie twardo.
Zabawa bo lubię się tak bawić ;D największą trudność mogą śruby przysporzyć,  stare,  czasem od nowości nie ruszane. Trzeba uważać łącznik stabilizatora, jeden popsułem bo udarem odkręcić chciałem.
Same sprężyny łatwo się wkłada bo są krótsze.
Odkręcamy amortyzator od wahacza, wahacz od zwrotnicy i ten łącznik stabilizatora. Klucze 19 i 15.
Auto na kobyłkach, pod wahaczem jakiś podnośnik i opuszczamy aż się uwolni sprężyna. Nową trzeba dobrze ułożyć w gumach i gniazdach i zaciągamy i skręcamy :)

Offline daniello1234

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 27
Odp: Sprężyny tył
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Marzec 2024, 20:08:13 »
super dzięki za informacje. co do śrub oczywiście racja różnie bywa jedna pójdzie druga nie

Offline kammbel

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 15
Odp: Sprężyny tył
« Odpowiedź #13 dnia: 07 Kwiecień 2024, 18:35:33 »
Hejka, sprężyny przetestowane. Przy pełnym bagażniku i całej rodzince na pokładzie, auto nieznacznie siadło. Jakieś max 1,5cm. Przy czym nie pływa jest sztywniej, a co do komfortu to nie czuję różnicy.
Polecam, jak ktoś walczy z zbyt "siadającym" i "pływającym" tyłem
Sprężyny Kayaba RA7087
Pozdro! 8)

Offline daniello1234

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 27
Odp: Sprężyny tył
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Kwiecień 2024, 10:18:42 »
fajnie że napisałeś . a jak sprawa wygląda przy jeździe na pusto plus jazda po drodze na której są tak zwane przełamania nierówności i takie jakby łaty placki po łataniu asfaltu jest pogorszenie jakości prowadzenia czy nie widać różnicy