Autor Wątek: Hyundai i 30 2010r. Cięgle świecąca kontrolka EPS i brak wspomagania  (Przeczytany 2910 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline andygp11

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 7
Witam , mam pewien problem ,w styczniu nagle zaświeciła się kontrolka EPS i przestało działać wspomaganie. Udałem się do mechanika podłączył komputer ukazały się błędy
C1604 -błąd sprzętowy ECM C1611- CAN czas przerwy EMS( system zarządzania silnikiem) C2400- silnik
 takie wskazanie na ekranie komputera. Majster skasował błędy , zrobił kalibrację problem zniknął. Po kilku dniach kontrolka ponownie się zaświeciła i wspomaganie padło , niestety tym razem nie udało się skasować błędu C2400.
Postanowiliśmy wymontować kolumnę kierownicy i oddać ją do regeneracji. Po tym zabiegu odebrałem samochód wszystko było w porządku jednak po kilku dniach jadąc trasą nagle EPS zaświecił się i wspomaganie przestało działać. Po zatrzymaniu auta zgaszeniu silnika , po odpaleniu kontrolka zgasła. Taka sytuacja powtórzyła się kilkukrotnie aż w końcu zaświeciła się i już nie zgasła. Oddałem pojazd na warsztat kolumna została odesłana do poprawki.  Odebrałem samochód , po przejechaniu kilkunastu kilometrów i kilku głębszych skrętach EPS się zaświecił , po zgaszeniu silnika i odpaleniu kontrolka zgasła wspomaganie działa. Obawiam się ,że będzie jak poprzednio i za tydzień wszystko padnie. Regenerujący oświadczył ,że silnik wspomagania jest w porządku a znalazł jakieś tam zimne luty i poprawił.
Teraz się zastanawiam czy to wiąże się z zakupem nowej kolumny kierownicy ? Mechanik zasugerował ,że być może to błąd sterowania czujnikami po stronie komputera. Czy w takim razie jest jakaś możliwość sprawdzenia ,czy to wina sterowania i czy da się to naprawić? Z góry dziękuję za odpowiedzi.
PS.Aha mój Hyundai to z tego co się orientuję czeska produkcja.



piejar

  • Gość
Odp: Hyundai i 30 2010r. Cięgle świecąca kontrolka EPS i brak wspomagania
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Marzec 2023, 05:42:58 »
Majster skasował błędy... Może problem jest poza wspomaganiem a po stronie komunikacji? Posprawdzac wtyczki, wiązki komunikacji CAN . To upierdliwa robota. Jeżeli auto miało dzwona to możliwe że w tym rejonie są uszkodzone wiązki czasem przy grubych robotach uszkadzają je mechanicy bo gdzieś się jakiś drutek zaplacze. Chyba ostatnie naprawy nie do naprawy były +/- o tym - BMW z wariujacym wszystkim.
BTW już ktoś nakręcił filmik o Twojej usterce. Twój mechanik? :-)
« Ostatnia zmiana: 13 Marzec 2023, 05:45:53 przez piejar »

Offline andygp11

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 7
Odp: Hyundai i 30 2010r. Cięgle świecąca kontrolka EPS i brak wspomagania
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Kwiecień 2023, 21:10:26 »
Ponieważ , wszystko śmigało nie pisałem .Tydzień temu niestety kontrolka EPS zaświeciła się na stałe , wspomaganie padło. Za wskazówką kolegi powyżej udałem się do mechanika , sprawdził wiązkę kabelki podobno ok, wyczyścił styki. Komputer pokazał następujące błędy
C 1604  - usterka modułu sterującego
0064  - nieznany kod usterki
0001  - nieznany kod usterki
błędy usunięte wspomaganie działa. Ale jest ale , jadąc dzisiaj EPS się zaświecił , po zatrzymaniu i zgaszeniu silnika przy ponownym uruchomieniu wszystko ok.
Moje pytanie czy to może ferelny moduł sterujący, jeśli tak to czy należałoby go wymienić . Jak go dobrać , wystarczy wyjąć spisać nr i dokupić identyczny z tym samym numerem , po czym wpiąć ?

piejar

  • Gość
Odp: Hyundai i 30 2010r. Cięgle świecąca kontrolka EPS i brak wspomagania
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Kwiecień 2023, 21:53:42 »
Nie wiem czy dobrze zrozumialem: po wyczyszczeniu złącz powróciła komunikacja?  To by pasowało bo na taki problem naprowadzały kody.  Różne są opisy tego 1604 ale.niektoe.mowia o czujniki skrętu . Może to kwestia czujnika, może kwestia elektroniki w module.
Jeżeli jesteś ze Śląska to możesz się skontaktować z tym warsztatem - oni naprawiają elektronikęni nie są to jacyś dlubacze. Pewno przez telefon coś by mogli wywróżyć bo taki problem zdarza się nierzadko, sądząc po wpisach na różnych forach


https://maps.app.goo.gl/FpUYQPafQAFmnqip6
« Ostatnia zmiana: 12 Kwiecień 2023, 21:55:14 przez piejar »

Offline andygp11

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 7
Odp: Hyundai i 30 2010r. Cięgle świecąca kontrolka EPS i brak wspomagania
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Kwiecień 2023, 22:00:26 »
O dziękuję , skontaktuję się w razie problemu .

Offline andygp11

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 7
Odp: Hyundai i 30 2010r. Cięgle świecąca kontrolka EPS i brak wspomagania
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Kwiecień 2023, 13:14:18 »
Witam , niestety namiar od kolegi nie trafiony , zakład nie zajmuje się hyundaiami. Wracam gdyż problem się powtarza . Dzisiaj np . odpaliłem auto ( ostatnio jeździłem 1,5 dnia temu) po odpaleniu EPS zgasł , jednakże przy minimalnym ruchu kierownicą natychmiast  zapalał , wspomaganie nie działało. Pojechałem bez wspomagania, gdy wróciłem do auta po 30 min EPS zgasł i wspomaganie działało  już dobrze. Ponieważ taki objaw się powtarza mechanik zasugerował wymianę modułu sterowania. Pokazał mi go obok akumulatora w komorze silnika. Spisałem numer i znalazłem identyczny na allegro. w rozmowie ze sprzedającym zasugerował on ,że to moduł komputera silnika, i chyba należałoby zmienić moduł sterowania wspomagania który podobno znajduję się bezpośrednio przy kolumnie kierownicy. Moje pytanie , coby nie narażać się na dodatkowe koszty, czy chodzi tutaj właśnie o ten moduł z komory silnika czy też szukać przy kolumnie i spisać numery. W załączeniu wklejam moduł znaleziony na allegro

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1458
Odp: Hyundai i 30 2010r. Cięgle świecąca kontrolka EPS i brak wspomagania
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Kwiecień 2023, 14:16:14 »
Popatrz najpierw za sterownikiem omego wspomagania przy kierownicy. Mechanik pewnie powiedział tak byś potem do niego znów przyjechał a wtedy on zarobi. Tak na pałę można wymieniać części ale tanie. Chyba, ze po zakupie podmienić na próbę  i jak nie poprawi zwrócić w ustawowym zwrocie w 14 dni.

piejar

  • Gość
Odp: Hyundai i 30 2010r. Cięgle świecąca kontrolka EPS i brak wspomagania
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Kwiecień 2023, 21:31:07 »
To żałuję że nie pomógł. Mnie kiedyś naprawił sterownik airbag za 150 zł (wymiana eeprom wgranie wsadu) za nowy musiałbym dać 2800 bodajże . Z tym sterownikiem w silniku to ostro pojechał mechanik. Dojście do sterownika wspomagania jest upierdliwe ale są filmiki.

Offline malerikula

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 149
Odp: Hyundai i 30 2010r. Cięgle świecąca kontrolka EPS i brak wspomagania
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Kwiecień 2023, 14:39:37 »
Czym, to mechanik ogarniał? może to był jakiś dłubacz jak to kolega Piejar określa. Hyundai jest wredny jeśli chodzi o podłączenie interfejsu, po wymianie kolumny jeżeli są dtc o nieznanym kodzie, to raczej na poziomie sprzęt nie był. zacznij od porzadnej diagnostyki podjedź do kogoś co ma gdsa, gscana, zenita, ostatnio koledze z forum kodowałem  kluczyk i przy okazji wyszło że eps mu nie działał bo ktoś coś wymieniał na systemie np kolumne czy pompe abs, a nie była przeprowadzona adaptacja, dtc mial podobne co ty, 1611. Trudno mi cokolwiek doradzić jezeli nie podłącze sprzętu.koledze zaadaptowałem eps, a póżniej jak w sterowniku nie było dtc kodowałem kluczyk jak i pilot, bo w hyundai i kia jest to osobno. Pozdrawiam

Offline andygp11

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 7
Dziękuję za odpowiedź koledze  malerikula . Nadal awaria wisi , wreszcie zrobiłem zdjęcie modułu przy kolumnie kierownicy . Łudzę się ,że jeżeli się go wymieni wszystko wróci do normy , jeśli nie to będzie trzeba dalej szukać wyjścia z sytuacji. Na tej naklejce na module jest tyle numerów , że nie wiem po którym z tych numerów szukać modułu , może ktoś podpowie.