Autor Wątek: Kontrolki tempomatu  (Przeczytany 1153 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline specu

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 12
Kontrolki tempomatu
« dnia: 12 Marzec 2023, 19:57:59 »
Hej,

Posiadam auto z tempomatem, czytając instrukcję powinny mi się świecić kontrolki CRUISE / SET gdy korzystam z tempomatu niestety tak się nie dzieje. Co może być powodem takiego faktu?
Przed zegarami mam tylko diodę, która zapala się na zielono gdy aktywuję tempomat (SET).

Dodatkowo, czy ktoś może pomóc mi w zdekodowaniu VIN? Wszystkie dekodery, które wyszukałem na forum nie działają :/

Offline kurkal

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 4
Odp: Kontrolki tempomatu
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Marzec 2023, 21:25:37 »
Spróbuj tutaj https://partsouq.com/en/catalog/genuine/locate?c=Hyundai
a ten tempomat masz oryginalny czy dorabiany?

Offline ...kuba...

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 217
Odp: Kontrolki tempomatu
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Marzec 2023, 22:27:15 »
Albo https://7zap.com/pl
Też właśnie zacząłbym od sprawdzenia tego, czy tempomat był fabrycznie zamontowany, czy dokładany...
ewentualnie wyrwać licznik: (2x śrubki osłona licznika + 4x śrubki trzymające licznik) i sprawdzić po numerach licznika, czy obsługuje..

piejar

  • Gość
Odp: Kontrolki tempomatu
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Marzec 2023, 04:13:56 »

Offline specu

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 12
Odp: Kontrolki tempomatu
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Marzec 2023, 12:49:41 »
Lipa dekodery zwracają tylko podstawowe informacje, katalog części po zalogowaniu znalazł auto ale części nie pokazuje (wysłałem wniosek o zdekodowanie VIN ciekawe czy dostanę zwrotkę). Zrobię dziś fotki jak to wygląda gdyż kompletnie nie mam pojęcia jak wygląda dołożony tempomat. Czy fabryczny pokazywał na kompie w zegarach jaka jest ustawiona prędkość w manualu opisane jest tylko, żę świeci się kontrolka CRUISE.

Offline ...kuba...

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 217
Odp: Kontrolki tempomatu
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Marzec 2023, 14:23:32 »
Nie wiem jak to "paczysz" ale mi wyświetla wszystkie opcie wyposażenia na podstawie wprowadzonego numeru vin:
https://hyundai.7zap.com/en/eur/vin/tmad351bbej149802/

piejar

  • Gość
Odp: Kontrolki tempomatu
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Marzec 2023, 16:12:54 »
W produkcie z 2008 możesz nawet nie mieć ledow na podświetleniu - u mnie tak było. Tempomat działa tak że przy włączeniu wyświetla CRUISE a po aktywacji SET. Prędkości nie wyświetla. Po prostu utrzymuje taka prędkość jaka miałeś w momencie aktywacji

Offline specu

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 12
Odp: Kontrolki tempomatu
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Marzec 2023, 17:38:05 »
@...kuba...
Hmm faktycznie, nie wiem jak dotarłeś do tego linku wyszukiwania :-D dzięki. Jak powinna wyglądać informacja  o fabrycznym tempomacie?

Tak wygląda u mnie:


Ta zielona dioda właśnie zapala się gdy włączę ON na kierownicy. Natomiast naciskając Coast/Set nic na zegarach się nie pojawia.

piejar

  • Gość
Odp: Kontrolki tempomatu
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Marzec 2023, 19:13:33 »
No to ja obstawiam że masz dokładany tempomat.. Ale pytanie podstawowe czy on Ci działa ?
Ja też mam dokładany ale dołożyłem sobie kontrolki w tablicy przyrządów.

Offline specu

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 12
Odp: Kontrolki tempomatu
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Marzec 2023, 20:28:36 »
Tak wszystko działa identycznie jak opisane jest w manualu dlatego też zastanawiałem się czemu nie świecą się kontrolki bo tylko to nie działa no i przede wszystkim nigdzie nie było opisane co to za dioda, która u mnie jest. Dużo roboty jest z ogarnięciem działania tych kontrolek?

piejar

  • Gość
Odp: Kontrolki tempomatu
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Marzec 2023, 21:02:05 »
Myślę że znalazłem instrukcję montażu Twojego tempomatu :-)
Myślę że nie masz oryginalnego tempomatu ale dołożony, zgdonie z instrukcją więc dodatkowy led w osłonce wskaźników. Prawdopodobnie nie ma on LED-a informującego o aktywacji.

https://drive.google.com/file/d/1EV_8R0XQftJqWsI1Sc_AEyLYwH2xU5OF/view?usp=share_link

U siebie dołożyłem ledy w desce (mam dokładany moduł Dometic):
https://drive.google.com/file/d/1b-VgNFAngB3OhXq_Jn_Hl1KBLa6LwESv/view?usp=sharing
Jako ciekawostkę mogę dodać, że w Dometicu nie było knefli na kierownicę tylko dodatkowa manetka (tzw stalk). I w tej manetce był jeden widoczny LED, który infornmował o załączeniu tempomatu. Żeby było śmieszniej to wewnątrz manetki był drugi niewidoczny LED któy informował o aktywacji tempomatu. Ja dość mozolnie połączyłem wszystko tak, że zamiast manetki mam knefle w kierownicy a ledki mam na dece rozdzielczej.
Myślęm że nie masz co kombinować - po prostu taki masz tempomat. Jak Ci działa to go uzywaj.

Offline ...kuba...

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 217
Odp: Kontrolki tempomatu
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Marzec 2023, 21:50:36 »
Tak wszystko działa identycznie jak opisane jest w manualu dlatego też zastanawiałem się czemu nie świecą się kontrolki bo tylko to nie działa no i przede wszystkim nigdzie nie było opisane co to za dioda, która u mnie jest. Dużo roboty jest z ogarnięciem działania tych kontrolek?
Zielona diodka u Ciebie jest ewidentnie dołożona..
Ja bym zgłębił z ciekawości ten temat... Być może sterownik silnika obsługiwał Cruise Control System i ktoś dołożył sterowanie z kierownicy... trochę rozkręcania, żeby sprawdzić skąd idą przewody do wspomnianej dołożonej zielonej kontrolki... Jak odczytasz numery sterownika silnika to jest gdzieś na forum info jakie sterowniki obsługują Cruise Control(bo tak właśnie Hyundai oznacza tempomat w i30 FD)... po zdekodowaniu VIN wyszło Ci to w opcjach wyposażenia? Kojarzę, też, że wersja z Cruise control ma dodatkowy czujnik sprzęgła w skrzyni biegów...

Offline specu

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 12
Odp: Kontrolki tempomatu
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Marzec 2023, 22:43:07 »
Tak podejrzewałem, że coś tu nie gra. Szczególnie gdy widziałem jakieś tematy o dokładaniu tempomatu i brak świecących kontrolek i tą diodę.
Dzięki wszystkim za zainteresowanie, raczej dłubać i wnikać dalej nie będę. Tempomat i tak będzie używany bardzo sporadycznie (auto z przeznaczeniem na poruszanie się głównie w mieście). Bardziej to moja ciekawość czy przypadkiem nie ma jakiegoś uszkodzenia po stronie zegarów.

@...kuba...
Po rozkodowaniu, brak jakichkolwiek danych dot. cruise control (szukałem po cruise/speed).

Mam do Was jeszcze jedno pytanie dot. informacji zawartych w "Option Codes". To są wartości, które moje auto obsługuje ale może nie być włączone? Konkretniej chodzi mi o kod:
[813AA1] SPEED SENS'G AUTO DR LOCK

Offline ...kuba...

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 217
Odp: Kontrolki tempomatu
« Odpowiedź #13 dnia: 17 Marzec 2023, 08:46:56 »
To są wartości, które moje auto obsługuje ale może nie być włączone? Konkretniej chodzi mi o kod:
[813AA1] SPEED SENS'G AUTO DR LOCK
Miej na uwadze, że to używany samochód ;) i tym bardziej jeśli ktoś bawił się w dokładanie tempomat mógł też zmienić ustawienia w BCM, do tego potrzebny jest odpowiedni tester diagnostyczny.

piejar

  • Gość
Odp: Kontrolki tempomatu
« Odpowiedź #14 dnia: 17 Marzec 2023, 09:19:00 »
Tempomat tego typu dokłada się bez konieczności grzebania w BCM czy ECU. Automatyczne blokowanie  drzwi wydaje mi się standardem, u mnie w specyfikacji tego nie ma ale w realu jest. Jedyne miejsce do skonfigurowania wydaje się w radiu bo innych knefli nie kojarzę