Autor Wątek: [Getz TB] Opony  (Przeczytany 1289 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ozik89

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 43
Opony
« dnia: 04 Marzec 2023, 13:14:25 »
Witajcie,
Mam pytanie odnośnie opon do samochodu.
Obecnie używam do mojego Hyundai Getz TB opon zimowych Debica Frigo 2 oraz letnie jakieś bieznikowane No-Name. Myślałem nad przerzuceniem się na całoroczne. Wpadły mi w oko dobrze opiniowane opony Dębica Navigator 3. Podaje linka:
https://www.oponeo.pl/model-opony/debica-navigator-3


Ewentualnie letnie:
https://www.oponeo.pl/dane-opony/debica-passio-2-165-65-r14-79-t

Jak dla mnie mieszczą się również w budżecie. Co w ogóle myślicie o tych oponach ? Są w porzadku? Czy w ogóle dać sobie spokój z całorocznymi ?

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1451
Odp: Opony
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Marzec 2023, 23:21:04 »
To co do dębicy passio2 sam jeździłęm na nich i tyle powiem, że np.175/65R14 to za wąskie do getza i dość wg. mnie słabe w trzymaniu na mokrym czy nawet kiepsko hamowały na suchym. Może szersze by były lepsze bo zazwyczaj miałem 185  na lato.
Zimowe używałem 175/65r14 King miller i teraz contintentale Ts800 i nie ma co zarzucić.
Choć faktycznie warto spróbować uniwersalnych jak się mało jeździ. Frigo 2 to super opony zimowe ale koszmar na mokrym.

Offline Ozik89

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 43
Odp: Opony
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Marzec 2023, 12:28:07 »
A to można szersze opony założyć ? nie trzeba felg wymieniać wtedy? Nie wiem, pytam bo jestem zielony w tym, a jeżeli szersza opona miałaby dodać przyczepności... patrzyłem na specyfikacje to między Passio a Navigatorem to róznica tylko taka ze Navigator ma o 1 klase gorsza przyczepność...

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1451
Odp: Opony
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Marzec 2023, 15:17:39 »
Ja mam alufelgi chyba 5,5cala więc opony 185 to nie problem. Ale właśnie do getza to najlepszy rozmiar wg mnie.
Na te naklejki na oponach to raczej to średnio prawdziwe bo nikt tego nie kontroluje jak  spalania auta wg producenta.
Jak mało jeździsz to uniwersalne będą idealne. Bo dwa komplety to jednak spory koszt a jak nie masz drugich felg to i montaż też swoje kosztuje.

Offline Ozik89

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 43
Odp: Opony
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Marzec 2023, 16:47:05 »
No wlasnie to jest tak. Auto małe, glównie jezdze nim po miescie (żona równiez). Raz do roku zdarzy się wypad w góry nim (ale zazwyczaj jest to pora jesienna) . Zimowe opony mam, własnie letnich nie mam. Myslalem zeby zrobic tez tak zeby kupic całoroczne i w razie czego jakby one w zimie nie dawały rady to zmienic na zimowe. Letnie są w cenie 800 zł, Całoroczne w kwocie 900 zł. Mam tylko 1 komplet felg własnie, wiec jak wspomniałes , co sezon to koszt 100 zł wymiana, a tak na całorocznych bym jeździł i jeździł. Tylko wlasnie o ta przyczepnosc mi chodzi.  Wiadome ze nikt po lodzie nie bedzie jezdzic bo raczej chyba nie ma opon ktore na lodzie dadza rade, ale chodzi mi raczej o jakies większe śniegi ( czasem potrafi porządnei sypnąć sniegiem  wmiescie a nie bedzie droga odsniezona)... ;) No i czy te NAIVGATOR 3 byłyby ok :)

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1451
Odp: Opony
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Marzec 2023, 17:04:11 »
Do getza pasują tanie felgi od wv czy seata bo sam kupowałem alufelgi. Taniej wychodzi kupićużywki stalowe niż przekładać 2 razy w roku. Ale możesz np. jeździć cały rok na zimówkach a potem kupić uniwersalne. Teraz raczej nie ma takich zim by zasypało ostro na długi czas i na mieście uniwersalne też starczą. Dawno temu miałem nawigatory 1 ale to były czasy malucha.
Co do zakupu chya lepiej z uniwersalnymi poczekać na jakieś promocje bo normalne ceny teraz opon to paranoja.
Ja juz nie kupię do getza nówek bo trzeba myśleć na zmianie bo się starzeje i rdza go lubi.

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: Opony
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Marzec 2023, 21:13:29 »
Myslalem zeby zrobic tez tak zeby kupic całoroczne i w razie czego jakby one w zimie nie dawały rady to zmienic na zimowe.
Dadzą. W swoim mam całoroczne tylko na zimę, a mam 40 km do pracy (w innym mieście). I tak od paru dobrych lat. Żona ma całoroczne cały rok, też wyjeżdża z miasta, do pracy na wsi.:-)
« Ostatnia zmiana: 05 Marzec 2023, 21:15:08 przez weuek »