Autor Wątek: [Santa Fe CM] Wskaźmik poziomu paliwa - przekłamuje  (Przeczytany 1130 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jaktru

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 6
Wskaźmik poziomu paliwa - przekłamuje
« dnia: 27 Luty 2023, 12:29:52 »
Witam wszystkich, mój problem to wskaźnik poziomu paliwa, który pokazuję nieprawdziwą ilość paliwa. Po zatankowaniu do pełna, pokazuje 3/4 baku. Po przejechaniu 150km wskaźnik spada poniżej połowy. Rano, po odpaleniu silnika, jeszcze spadnie o klika minimetrów a po przejechaniu 10km podniesie się do poprzednie poziomu. Proszę o pomoc. Mechanik rozkłada ręce. Sprawdził pompę, przegrody w baku i nic..... 

piejar

  • Gość
Odp: Wskaźmik poziomu paliwa - przekłamuje
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Luty 2023, 14:09:52 »
Bo ani pompa ani przegroda w baku nie mierzą poziomu tylko miernik-nadajnik. Niektóre auta sygnał z miernika traktują tylko jako przybliżony a wskazanie na desce ustawiają wg zużycia paliwa podanego do wtryskiwaczy. Ja obstawiam że masz uszkodzona ścieżkę albo suwak na nadajniku w baku. To jest przeważnie jeden zespół:pompką, pływak, nadajnik - wyjąć i dokładnie posprawdzac albo wymienić.

Offline jaktru

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 6
Odp: Wskaźmik poziomu paliwa - przekłamuje
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Marzec 2023, 12:47:23 »
Dzięki za odpowiedź.
Jestem po kolejnej wizycie w warsztacie. Mechanik twierdzi że zespół o którym piszesz czyli pompa, pływak nadajnik są ok. Rozebrał mi deske wskaźników. Będzie szukał tam przyczyny. Sprawdzi wskazówkę która pokazuje poziom - może się przekręciła? Mówi też o " Jakimś odbiorniku"  Który dostaje sygnał z baku, może on orzekła muje.

Offline Brt

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 866
Odp: Wskaźmik poziomu paliwa - przekłamuje
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Marzec 2023, 10:54:07 »
Masz komputer podładowy? Liczy poprawnie km do następnego tankowania?

Ja bym jeszcze poszukał przyczyny w samych zegarach. Może luty popękały. Oddać do jakiegoś magika od zegarów na sprawdzenie.

Offline Pique

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 12
Odp: Wskaźmik poziomu paliwa - przekłamuje
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Marzec 2023, 13:21:29 »
Witam wszystkich, mój problem to wskaźnik poziomu paliwa, który pokazuję nieprawdziwą ilość paliwa. Po zatankowaniu do pełna, pokazuje 3/4 baku. Po przejechaniu 150km wskaźnik spada poniżej połowy. Rano, po odpaleniu silnika, jeszcze spadnie o klika minimetrów a po przejechaniu 10km podniesie się do poprzednie poziomu. Proszę o pomoc. Mechanik rozkłada ręce. Sprawdził pompę, przegrody w baku i nic.....
Co prawda w Clio żony ale problem miałem podobny. Pokazywał nieadekwatny stan poziomu paliwa. Okazało się, że tankując pod korek jak raz strzeli blokada nie wolno dolewać na siłę paliwa. Po takim tankowaniu po pewnym czasie komputer miał nieprawidłowe dane i głupiał pokazując złe wskazania. Rozwiązaniem było odłączenie akumulatora na kilka minut. Po podłączeniu musiał się zresetować wskaźnik bo zaczął pokazywać prawidłowe dane. Od tego momentu tankuje do pierwszego odbicia i problem się już nie pojawił.

piejar

  • Gość
Odp: Wskaźmik poziomu paliwa - przekłamuje
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Marzec 2023, 13:51:21 »
Tak jak pisałem, wskaźniki paliwa we współczesnych autach wykorzystują nadajnik poziomu jedynie jako pomocniczy. Po zatankowaniu (jeżeli wykryje odpowiedni przyrost)  to ustawia wskazanie wg nadajnika a potem zmniejsza poziom sugerując się zużyciem paliwa przez wtryskiwacze. Takie działanie eliminuje kwestie falowania poziomu paliwa podczas jazdy lub przy krzywym parkowaniu. Ja takie problemy miałem kiedyś w Xsarze ale wtedy wgrali korektę softu. W kolejnej xsarze miałem uszkodzona ścieżkę na potencjometrze nadajnika. Dlatego też trzeba cały zespół pompy wyjąć, dojść do nadajnika, posprawdzac ciągłość przewodów, ścieżek, stan złacz itp.
Po odłączeniu Aku na dłuższy czas komputer ustawia poziom wg wskaźnika a nie wg zużycia, którego historia została pewno wykasowana.

Offline Pique

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 12
Odp: Wskaźmik poziomu paliwa - przekłamuje
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Marzec 2023, 09:13:01 »
Racja, jednak od tego czasu problem nie powrócił, więc problem był  typowo związany z oprogramowaniem a nie samym urządzeniem. Nie zaszkodzi odłączyć akumulator. Jeśli nie pomoże top na pewno nie zaszkodzi.

Offline jaktru

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 6
Odp: Wskaźmik poziomu paliwa - przekłamuje
« Odpowiedź #7 dnia: 31 Marzec 2023, 22:02:02 »
Dzięki za podpowiedzi. Aktualnie auto jest u fachowca od zegarów. Zobaczymy faktycznie czy tam jest ok. Odpowiadając na wcześniejsze pytanie: komputer pokazuje bledna ilość km do przejechania.

Offline Pawel1984

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 8
Odp: Wskaźmik poziomu paliwa - przekłamuje
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Kwiecień 2023, 22:36:27 »
Miałem podobne problem wyciągnąłem obie pompy paliwa z baku podgiolem blaszki od pływaka przeczyscilem delikatnie papierkiem ścieżkę i chodzi jak nowy.
Jak mechanik miał na wierzchu pływaki to mógł manualnie podnieść stan paliwa i sprawdzić czy działają.

Offline jaktru

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 6
Odp: Wskaźmik poziomu paliwa - przekłamuje
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Maj 2023, 12:57:49 »
A więc diagnozy były dwie, wskaźnik na desce rozdzielczej był przestawiony oraz pompa paliwa tez się "podgieła"
Aktualnie wskaźnik pokazuje poprawnie. ;)