Autor Wątek: [Getz] Olej ??  (Przeczytany 2492 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Ozik89

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 43
Olej ??
« dnia: 23 Listopad 2022, 22:26:25 »
Witam,
Mam takie dosyć nietypowe pytanie.
Chodzi o olej silnikowy. Używam Olej syntetyczny Helix Ultra ECT C2/C3 4 l 0W-30 przy przebiegu (120 000). Wymieniam co rok o tej samej porze (lipiec).
Nagle wzrosło mi jego zużycie. Do tej pory 4 litry oleju schodziło w ciągu całego roku (od lipca do lipca). W tym roku jakoś dziwnie - wczoraj wlałem ostatki 4-litrowego opakowania oleju i juz go nie mam, a minelo dopiero pół roku. Żadnych wycieków nie zaobserwowałem. To normalne ze tak wzrosło ??

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1451
Odp: Olej ??
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Listopad 2022, 00:07:07 »
Jak lejesz taki olej do nowoczesnych silników 0W30 to nie dziwne, że go bierze. Ja tam uważam, że na nasze mrozy a latem upały bardziej pasuje 5W40. Ale 0w30 to leją teraz ludzie do tych nowych wysilonych silników.

piejar

  • Gość
Odp: Olej ??
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Listopad 2022, 04:40:29 »
Ozik, 4 litry na dolewki?  A po drugie stosuj olej zgodny ze specyfikacją producenta.  A po trzecie silnik Hyundaia który po 120 kkm bierze 4 l oleju rocznie? Miałem kilkanaście aut przez 35 lat i może raz mi się zdarzyło dolać trochę oleju. No ale może w być zajechany przez eksploatację na niewłaściwym oleju.  Do silnika który masz w stopce (D4FA crdi) ma być olej 5W30 no ale masz silnik diesla na benzynę? (Paliwo Pb). Trudno coś doradzić  :)
I proszę tu nie obrażać nowoczesnych silników  ;)

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: Olej ??
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Listopad 2022, 08:47:36 »
Przy takim dolewaniu to nie trzeba by było zmieniać (gdyby nie filtr), bo ciągle jest dostawa świeżego. ;-)

Miałem auto z silnikiem benzynowym spalającym olej (głównie na autostradzie), ale jak dolałem litr na rok, to maks. Miał on wadę fabryczną tłoków (i pierścieni zgarniających na nich), której chyba nigdy nie poprawiono. Ujawniał się właśnie przy przebiegu około 100 000. Objawem "zewnętrznym" była praca prawie jak diesel na wolnych obrotach.

Offline Ozik89

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 43
Odp: Olej ??
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Listopad 2022, 19:06:10 »
Słuchajcie Panowie. Dolewam od samego początku istnienia tego auta. Nawet rok temu dzowniłem do ASO Hyundaia , powiedziałem ze taki olej dolewam i czy nie jest czas by go zmienic, odpowiedzieli ze TEN OLEJ jest OKEY.

Tak, 4 litry oleju w ciągu roku. Jak wymieniam olej na nowy to mechanik samochodowy z tych 4 litrów przykładowo dolewa do auta 3 i ten 1 litr mi zostaje na cały rok na dolewkę. W tym roku o dziwo starczyło mi tylko na pół roku, stąd mój post.

Silnik 1.1 benzyna rocznik 2009 auta.

"Do silnika który masz w stopce (D4FA crdi" - nie wiem czy taki mam, gdzie to sprawdzic ?
« Ostatnia zmiana: 24 Listopad 2022, 19:11:00 przez Ozik89 »

Offline Brt

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 866
Odp: Olej ??
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Listopad 2022, 19:29:48 »
1) Jeśli masz benzyne to jest to G4HG - 1.1
2) Przeglądam instrukcje obsługi i mam pewne nieścisłości... Olej 0W30 faktycznie występuje, ale dedykowany jest dla silników wysokoprężnych i przeznaczony do użytkowania w niskich temperaturach. Dla benzyny nie występuje jako zalecany. tam jest 5W20 lub 5W30.
Ile KM robisz rocznie i w jakich warunkach?

Jak zrozumiałem, to nie są 4 Litry w ciągu roku, tylko 1Litr, który został Ci po wymianie na dolewki. To jest znacząca różnica

Instrukcje znajdziesz na forum.

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: Olej ??
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Listopad 2022, 19:59:40 »
Czyli jednak kuriozum brak, tylko autor się nie umie jasno wyrazić.

piejar

  • Gość
Odp: Olej ??
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Listopad 2022, 20:34:28 »
Ja mówię pas.

Offline Ozik89

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 43
Odp: Olej ??
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Listopad 2022, 11:34:21 »
1) Jeśli masz benzyne to jest to G4HG - 1.1
2) Przeglądam instrukcje obsługi i mam pewne nieścisłości... Olej 0W30 faktycznie występuje, ale dedykowany jest dla silników wysokoprężnych i przeznaczony do użytkowania w niskich temperaturach. Dla benzyny nie występuje jako zalecany. tam jest 5W20 lub 5W30.
Ile KM robisz rocznie i w jakich warunkach?

Jak zrozumiałem, to nie są 4 Litry w ciągu roku, tylko 1Litr, który został Ci po wymianie na dolewki. To jest znacząca różnica

Instrukcje znajdziesz na forum.



1. Możliwe, nie znam się na silnikach więc też nie wiem skąd wziąć te oznaczenia. Dzięki ale te cyferki nic mi nie mówią. Ja wiem tyle ze 1.1 , benzyna 49Kw
2. Rocznie robię standardowo tj, 10-12 tyś km. Warunki? Normalne, dni upalne, dni zimowe, nigdzie nie jezdze po górach jeżeli o tym mowa.

"Jak zrozumiałem, to nie są 4 Litry w ciągu roku, tylko 1Litr, który został Ci po wymianie na dolewki. To jest znacząca różnica".  - No ogólne zużycie 4 litry, ale tak jak piszesz. Mechanik wlewa 3 litry przykładowo i ten litr mam na dolewki - minęlo pół roku a ja musze dokupić zaraz kolejny olej. Po 6 miesiącach. Do tej pory tak samo robiłem ale po 12 msc stad mój post, ze chyba coś nie tak.

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1451
Odp: Olej ??
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Listopad 2022, 19:33:13 »
Napisz prosto ile dolewasz oleju w ciągu tych 10-12tys? Jak silnik był przegrzany lub ma swój przebieg to olej będzie brał nie ma bata. Najgorzej jak przegrzejesz silnik i polecą pierścienie olejowe wtedy to zużycie olej wzrasta. U mnie  czy lałem 10W40 czy 5W40 podobnie ubywa a najwięcej chyba jak jeżdżę na krótkich trasach.

Offline Ozik89

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 43
Odp: Olej ??
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Grudzień 2022, 19:44:01 »
Tak jak pisałem wcześniej. Napiszę raz jeszcze najbardziej po chłopsku jak się da :)

Wymieniam co roku olej 0W-30 Shell Helix Ultra...Co roku w LIPCU. Co roku kupuje opakowanie 4 litrów oleju. Przykład:
W lipcu 2021 mechanik z opakowania 4litrowego oleju wlał do silnika 3 litry. Został mi 1 litr i wystarczył mi on do lipca 2022.
W lipcu 2022 również zakupiłem te samę partie oleju 4-litrowego. Rownież wlał około 3 litrów, z tym że ostatnio wlałem ten litr. Ogółem - Cały olej poszedł w pół roku, gdzie wczesniej poszedł mi w rok, więc teoretycznie 2x większe zużycie. Silnik nie był nigdy przegrzany. Wycieków oleju brak. Silnik jak chodził tak chodzi (po głosie silnika nie widze roznicy z teraz jak i sprzed roku czy dwóch lat i dalej wstecz).

Dlatego pytam - co może byc powodem tego ze do tej pory 4l oleju starczało mi na rok a teraz poszła całość w pół roku ?

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: Olej ??
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Grudzień 2022, 20:46:37 »
a) starzenie się silnika (większe luzy),
b) inny skład chemiczny oleju (mimo niezmienionej nazwy),
c) podrobiony olej (im bardziej znana marka, tym więcej podróbek na rynku),
d) może więcej jeździsz na wyższych obrotach.

Kiepski to silnik, że od nowości olej spala. :-(
« Ostatnia zmiana: 01 Grudzień 2022, 20:48:53 przez weuek »

Offline Ozik89

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 43
Odp: Olej ??
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Grudzień 2022, 22:25:48 »
a) starzenie się silnika (większe luzy),
b) inny skład chemiczny oleju (mimo niezmienionej nazwy),
c) podrobiony olej (im bardziej znana marka, tym więcej podróbek na rynku),
d) może więcej jeździsz na wyższych obrotach.

Kiepski to silnik, że od nowości olej spala. :-(

a) samochód jest z 2009 roku, do tej pory ma przejechane około 120k km
b) od zawsze kiedy go mam (7-8 lat) zawsze było lane 0w30. Poprzedni własciciel równiez lał ten sam.
c) nie mam pojęcia czy to podrobiony czy nie, kupuje na allegro (~150 zł/4l)
d) no czasem się zdarza ale... czy okolice 3 tys to wysokie obroty?
- Jak jezdze po miescie to przy predkosci 40/50 km mam bieg na 3/4 - obroty 2,5k-3k
- rozpedzam się następujaco:
Bieg 1 - do 15 km/h
Bieg 2 - od 15 do 30 km/h
Bieg 3 - od 30 - 40/50 km/h
Bieg 4 - og 50- 60 (70) km/h
Bieg 5 - 70km/h +++

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: Olej ??
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Grudzień 2022, 23:14:25 »
No to już coś wiemy:
- nie masz go od nowości,
- myślisz, ze wszystkie oleje 0W30 są takie same,
- olej z allegro,
- masz system zmiany biegów jak... początkujący kursant.

;-)

Offline Ozik89

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 43
Odp: Olej ??
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Grudzień 2022, 09:41:36 »
No to już coś wiemy:
- nie masz go od nowości,
- myślisz, ze wszystkie oleje 0W30 są takie same,
- olej z allegro,
- masz system zmiany biegów jak... początkujący kursant.

;-)


- dokładnie, jestem drugim właścicielem
- myśle ze własnie tak, róznica raptem w nazwie firmy oraz logu ;)
- tak, z allegro z oficjalnej strony shella
- No tak jezdze od poczatku, zmieniam biegi tak zeby nie miec duzych obrotów silnika. Zazwycaj staram sie w okoliach 3tys obrotów zmieniac juz biegi bo czuje ze auto ma na tyle predkosc ze jak nie zmienie to bede go piłowac bo powyzej 3 silnik chodz juz glosno
« Ostatnia zmiana: 02 Grudzień 2022, 09:46:05 przez Ozik89 »