Autor Wątek: [Santa Fe SM] Silnik się mocno grzeje  (Przeczytany 7063 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

jaclwapl

  • Gość
[Santa Fe SM] Silnik się mocno grzeje
« dnia: 01 Maj 2012, 08:19:47 »
Witam,
Piszę bo może ktoś już miał taki problem a mianowicie tak jak w temacie silnik mi się zaczął ostro grzać. Po ok 10 km jest na czerwonej kresce.
Wg. mnie możliwe przyczyny:
- Za mało płynu - Odpada, dolewałem i płynu jest FULL.
- Wentylator - Odpada, wentylator chodzi jak szalony
- Termostat - Jak go sprawdzić bez wykręcania?
- Pompa wody - Jak sprawdzić jej poprawne działanie?

Pojawiło mi się to przed wczoraj i od tej pory jest non stop. Jak stanę na światłach to wskazówka trochę spadnie (tak do pierwszej kreski od góry) ale jak przyspieszam to jest kaplica. Na początku jest ok czyli połowa skali ale tak jak pisałem po ok 10 km wskazówka strzela do góry i już nie wraca do normalnego poziomu. Włączenie nadmuchu na max raczej nic nie daje (blisko czerwonej strefy wskazówka nie idzie w górę ale też nie opada).

Będę wdzięczny za jakieś naprowadzenie gdzie grzebać i jak i co sprawdzić żeby nie narazić się na niepotrzebne koszty przy zakupie części.

Waldemar

  • Gość
[Santa Fe SM] Silnik się mocno grzeje
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Maj 2012, 09:20:46 »
Ja obstawiam na termostat ,termostat bez wyciągnięcia raczej nie sprawdzisz.

NieAmator

  • Gość
[Santa Fe SM] Silnik się mocno grzeje
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Maj 2012, 10:08:32 »
przewody od płyny masz miekkie czy twarde? może zapowietrzona chłodnica, jak tak się grzeje to uszczelka pod głowicą

stolek6

  • Gość
[Santa Fe SM] Silnik się mocno grzeje
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Maj 2012, 15:27:42 »
A on naprawde sie tak grzeje? Moze czujnik temperatury.

jaclwapl

  • Gość
[Santa Fe SM] Silnik się mocno grzeje
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Maj 2012, 08:19:25 »
NieAmator, Dzisiaj sprawdzę przewody:) mają być miękkie czy twarde? Sprawdzać na zimno czy ciepło? Nie wiem czy to uszczelka ale raczej nie bo płyn nie ucieka i ogólnie jest czysty.

stolek6,  Nie wiem czy naprawdę tak się grzeje. Jak dla mnie to po otwarciu maski silnik jest gorący ale na oko nie sprawdzę ile ma stopni. Wentylator chodzi po osiągnięciu odpowiedniej temperatury i tak jakby faktycznie problem był z termostatem, który nie otwiera obiegu. Muszę jeszcze sprawdzić temperaturę chłodnicy i zobaczyć jak będzie się zmieniała.

Jak wykluczę zapowietrzenie to będę chyba musiał rozebrać termostat.

[ Dodano: 2012-05-03, 10:27 ]
Problem rozwiązany :-D
Dzięki za wskazówki ale okazało się, że:
Brakowało płynu w chłodnicy (mimo, że w zbiorniku był FULL). Powodem tego była instalacja gazowa. Niedawno zakładałem i powiedzieli mi, że za ok 1000 km przyjechać żeby sprawdzić bo mogą być wycieki i nieszczelności w nowej instalacji.
1000 jeszcze nie przejechałem ale nieszczelność się pojawiła i wyciekał po trochu płyn. Podłożyłem karton i trochę po jakimś czasie wyciekło. Grosz do grosza...
Układ nie zaciągał płynu ze zbiorniczka bo to działa na zasadzie podciśnienia, które z powodu nieszczelności wciągało lżejsze powietrze zamiast ciężkiego płynu ze zbiorniczka.
Już wszystko jest ok i nic nie cieknie :mrgreen: i się nic nie grzeje. Wskazówka siedzi nieruchomo poniżej połowy więc tak jak powinna.

Dzięki za wskazówki.

NieAmator

  • Gość
[Santa Fe SM] Silnik się mocno grzeje
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Maj 2012, 21:12:12 »
Miekkie na ciepłym