Autor Wątek: 1.6 CRDI dymienie  (Przeczytany 1264 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline patrykgt

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 18
1.6 CRDI dymienie
« dnia: 16 Sierpień 2022, 09:45:30 »
Witam,

Od niedawna borykam się z problemem dymienia w Hyundaiu i30 GD 1.6CRDI 110km przebieg 200tys  . Prawdopodobnie byłbym tego nieświadomy gdyby nie problemy z często wypalającym się DPF ok 120 km na trasie przy spokojnej jeździe. Po regeneracji DPFa ten znów szybko się zapchał, więc zaczęliśmy z mechanikiem podejrzewać inny problem i jak się okazało przy pominięciu DPF auto kopci na czarno nawet przy starcie. Generalnie samochód ma moc, pali normalnie od "strzała" (wcześniej trochę falowały obroty przy odpaleniu, natomiast wymiana świec załatwiła temat). Wydaje mi się że przy niższych obrotach ma "muła" i czasem szarpnie. Jutro jadę sprawdzić korekty wtryskiwaczy natomiast podejrzewam również EGR. Aktualnie mechanik rozłożył ręce bo błędów nie ma więc zostałem z problemem. Czy orientujecie się jakie przepływy powinna pokazywać przepławka ? Ewentualnie na jakich parametrach powinien pracować EGR podczas normalnej jazdy ? Mam V-Gate'a i niektóre parametry byłbym w stanie podejrzeć podczas jazdy (nawet zapisać log podczas użytkowania).

Offline carsik

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 125
Odp: 1.6 CRDI dymienie
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Sierpień 2022, 20:00:20 »
raczej tak nie da się tego zweryfikować. Takie parametry jak wartości przepływki czy otwarcie EGR można weryfikować mając podgląd na to co aktualnie oczekiwałby ECU twojego samochodu. To nie są jakiś stałe wartości zależne tylko od obrotów silnika. Zacząłbym od zweryfikowania układu dolotowego pomiędzy turbo a silnikiem, może jakaś drobna nieszczelność się wkradła. Ten brak mocy też by ku takiemu myśleniu skłaniał.

Offline patrykgt

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 18
Odp: 1.6 CRDI dymienie
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Sierpień 2022, 14:40:00 »
Byłem dzisiaj u mechanika i wygląda wszystko książkowo, rozkręcił cewkę EGR i wydaje się być szczelny (podobno nad membrana byłoby okopcone), Mała poprawka - autko ma moc tak naprawdę bardzo ładnie się zbiera i nie wydaje żadnych niepokojących problemów... Dolot będę sprawdzał tylko nie jestem pewny jakie elementy zaslepic: wąż od turbo, od przeplywki, odpowietrzenie silnika (taki cienszy na pokrywie zaworów) + pompować ciśnienie w  wąż kolektora ssącego ?

Offline carsik

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 125
Odp: 1.6 CRDI dymienie
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Sierpień 2022, 08:12:30 »
no to masz ten spadek mocy w zakresie niskich obrotów czy nie?

Offline patrykgt

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 18
Odp: 1.6 CRDI dymienie
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Sierpień 2022, 12:49:50 »
Fakt że na samym dole wydaje się słabszy, pytanie czy tak to nie powinno wyglądać zanim turbo nie wstanie.
Czekam na możliwość sprawdzenia tego dolotu wówczas coś więcej będę wiedział.

Offline carsik

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 125
Odp: 1.6 CRDI dymienie
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Sierpień 2022, 20:01:34 »
no właśnie o to chodzi, że jeśli jest słabszy na dole niż był to stąd moje podejrzenia że gdzieś jest niewielka nieszczelność. Ale tylko ty możesz to ocenić. Pomoc przez internet jest możliwa tylko taka jak wiarygodny będzie użytkownik auta w swoich zeznaniach.

Offline patrykgt

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 18
Odp: 1.6 CRDI dymienie
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Sierpień 2022, 09:40:14 »
Była delikatna nieszczelność przy wężu na turbinie,  temat ogarnięty natomiast dymienie nadal występuje. W sumie moja ostatnia hipoteza to EGR. Po odpalaniu dodatkowo falują delikatnie obroty, a z tego co czytałem może być to właśnie spowodowane poprzez ten zawór więc może też przez to dymic.. innych pomysłów nie.mam

Offline patrykgt

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 18
Odp: 1.6 CRDI dymienie
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Wrzesień 2022, 10:30:24 »
Aby nie zamykać tematu bez informacji prawdopodobna historia jest następująca: poprzez nieszczelność w dolocie mieszanka była nieprawidłowa i samochód kopcił czego nie było widać z racji że DPF to wyłapywał, następnie uszkodził się zawór EGR który generuje dodatkowe dymienie i mimo usunięcia dziurki to EGR już raczej nie powstanie do żywych. Dzisiaj jadę do mechanika zaslepić to ustrojstwo i mam nadzieję że temat będzie załatwiony. Oczywiście dam znać jak się skończyło.

Offline patrykgt

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 18
Odp: 1.6 CRDI dymienie
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Wrzesień 2022, 15:04:26 »
EGR zaślepiony i wszystkie bolączki jak ręką odjął, tyle zabawy a wystarczyło zaslepić to ustrojstwo..
Pozdrawiam temat do zamknięcia.