Autor Wątek: Czyszczenie parownika  (Przeczytany 1441 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline _Kuba_

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 29
Czyszczenie parownika
« dnia: 23 Lipiec 2022, 17:30:54 »
Witam. Jak dostać się do parownika klimatyzacji, w celu jego wyczyszczenia, odgrzybienia itd.? Z góry dzięki za odpowiedź.

Offline ...kuba...

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 217
Odp: Czyszczenie parownika
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Lipiec 2022, 18:53:14 »
Myślę, że w celu wyczyszczenia układu wentylacji/klimatyzacji, nie trzeba dostawać się do samego parownika... W tym celu stosuje się pianki i różnego rodzaju preparaty do czyszczenia układu nawiewu oraz zabiegi tj. ozonowanie. Czy to miałeś na myśli? Dodam, że z preparatami i piankami rozprężnymi nie można przesadzić z ilością, żeby nadmiar pianki nie zalał elektryki...

Offline Shadows

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 508
Odp: Czyszczenie parownika
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Lipiec 2022, 21:22:43 »
Kuba odpowiada Kubie :D Od strony pedałów, ściągnij plastikową osłonę, tam masz klapkę, zdemontuj ją i masz dostęp, możesz psikać pianką. Inny sposób to rurka od dołu pojazdu. Możesz tam lać do woli, nic tam nie zalejesz z elektryki.

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: Czyszczenie parownika
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Lipiec 2022, 22:40:08 »
Pianka do nawiewów to straszna lipa. Działa się u źródła, a nie metr od niego. Jeśli rzeczywiście dostęp jest od strony pedałów, to (niestety) jest taka sama tandeta jak w moim byłym (tfu!) fokusie (pedał gazu trzeba było odkręcić). W normalnych autach dostęp jest od strony pasażera i nie trzeba żadnych narzędzi, żeby się tam dostać. Szkoda tylko, że taka normalność to już przeszłość...

Offline Shadows

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 508
Odp: Czyszczenie parownika
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Lipiec 2022, 10:46:53 »
W Maździe mam od strony pasażera. W Tucsonie jest dobry dostęp, trzeba zdjąć tylko plastik i klapkę. Dostęp podobny, bezproblemowy.
Ja tam ładuje piankę do fula aż zaczyna wychodzić i zamykam. Sprawdza się. W kratki nie polecam lać. Ogólnie najlepiej wypożyczyć (lub kupić jak kogoś stać) ozonator. U nas kosztuje on 60zł za dobę w wypożyczalni sprzętu budowlanego.

Edit: Ja ostatnio używałem produktów K2. Klima doctor z długim wężykiem i Klima Fresh, tzw bomba. Sprawdza się, klima czysta, przestało śmierdzieć i jest spokój już prawie rok.
« Ostatnia zmiana: 24 Lipiec 2022, 10:50:09 przez Shadows »

Offline _Kuba_

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 29
Odp: Czyszczenie parownika
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Lipiec 2022, 12:37:40 »
Kuba odpowiada Kubie :D Od strony pedałów, ściągnij plastikową osłonę, tam masz klapkę, zdemontuj ją i masz dostęp, możesz psikać pianką. Inny sposób to rurka od dołu pojazdu. Możesz tam lać do woli, nic tam nie zalejesz z elektryki.
Dzięki. Takiej odpowiedzi oczekiwałem. Szukałem od strony pasażera :D

Offline _Kuba_

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 29
Odp: Czyszczenie parownika
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Sierpień 2022, 10:36:33 »
Kuba odpowiada Kubie :D Od strony pedałów, ściągnij plastikową osłonę, tam masz klapkę, zdemontuj ją i masz dostęp, możesz psikać pianką. Inny sposób to rurka od dołu pojazdu. Możesz tam lać do woli, nic tam nie zalejesz z elektryki.

Mógłbyś wskazać na jakimś schemacie lub przesłać zdjęcie, ukazujące, gdzie znajduje się klapka, o której piszesz? Jest tam bardzo ciężki dostęp i nie wiem gdzie i co mam odkręcić.

Offline Shadows

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 508
Odp: Czyszczenie parownika
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Sierpień 2022, 22:48:50 »
Nie mam zdjęcia, musiałbym rozbierać aby zrobić. Fotel do tyłu, zdemontuj boczek na prawo od pedału gazu. Pod nim jest biała klapka z uszczelką. Prostokątna, pionowa. Musisz ją zdemontować, w środku jest komora parownika, którą chcesz odgrzybić. Dostęp nie jest trudny uważam.

Offline _Kuba_

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 29
Odp: Czyszczenie parownika
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Sierpień 2022, 17:09:15 »
Nie mam zdjęcia, musiałbym rozbierać aby zrobić. Fotel do tyłu, zdemontuj boczek na prawo od pedału gazu. Pod nim jest biała klapka z uszczelką. Prostokątna, pionowa. Musisz ją zdemontować, w środku jest komora parownika, którą chcesz odgrzybić. Dostęp nie jest trudny uważam.

Dobra, poradziłem sobie. Parownik wyczyszczony. Dzięki! Faktycznie dostęp nie jest trudny. Wygodnie też nie jest  ;D.

Offline Shadows

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 508
Odp: Czyszczenie parownika
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Sierpień 2022, 18:37:18 »
Wygodnie nie jest niestety chyba w żadnym aucie osobowym. Prawdopodobnie wszystkie mają parowniki w takim miejscu.

Offline _Kuba_

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 29
Odp: Czyszczenie parownika
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Sierpień 2022, 19:32:40 »
Krótka instrukcja czyszczenia parownika:
1. Zdjąć osłonę przy nogach kierowcy. Osłona trzyma się na zatrzaskach. Trzeba użyć trochę siły żeby ją zdjąć (fot. 1).
2. Pod osłoną znajduje się mała, prostokątna klapka (u mnie w kolorze czarnym) (fot. 2). Klapka przykręcona jest dwoma wkrętami, które trzeba odkręcić wkrętakiem krzyżakowym.
Pod klapką znajduje się otwór (fot. 3), a tuż za nim komora z parownikiem (fot. 4)
3. Do tej właśnie komory i na parownik należy aplikować środek czyszczący.
« Ostatnia zmiana: 05 Sierpień 2022, 19:39:51 przez _Kuba_ »

Offline Shadows

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 508
Odp: Czyszczenie parownika
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Sierpień 2022, 23:12:43 »
Super robota z tą instrukcją. Jak widać kolor klapek i tym samym całej obudowy parownika może się różnić. U mnie jest to białe (rocznik 2006, wersja holenderska) a u Kuby czarne.

Offline Adrek

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 25
    • Forum Opel Zafira
Odp: Czyszczenie parownika
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Sierpień 2022, 10:03:43 »
To co na zdjęciach jest pokazane to nagrzewnica, a nie parownik. Sprawdź po nagrzaniu auta, przewody będą bardzo gorące od płynu chłodzącego.

Parownik będzie bliżej ściany grodziowej. Bardziej pod tym gumowym przewodem widocznym na dole trzeciego zdjęcia.
« Ostatnia zmiana: 06 Sierpień 2022, 10:11:41 przez Adrek »

Offline Shadows

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 508
Odp: Czyszczenie parownika
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Sierpień 2022, 12:25:47 »
No przecież, widać nawet skąd idzie wężyk skroplin. Nie popatrzyłem dokładnie, tylko na szybko. Tak czy inaczej u mnie to trochę inaczej wygląda. Widać coś pozmieniali rocznikowo lub eksportowo.

Offline _Kuba_

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 29
Odp: Czyszczenie parownika
« Odpowiedź #14 dnia: 07 Sierpień 2022, 13:56:47 »
To co na zdjęciach jest pokazane to nagrzewnica, a nie parownik. Sprawdź po nagrzaniu auta, przewody będą bardzo gorące od płynu chłodzącego.

Parownik będzie bliżej ściany grodziowej. Bardziej pod tym gumowym przewodem widocznym na dole trzeciego zdjęcia.

Dobra, ale jak się do niego dostać?