Autor Wątek: skorodowany tłumik 2 letni Hyundai - drastyczne zdjęcia  (Przeczytany 2528 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mercator2020

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 29
Ok dojrzałem do wyżalenia się oraz walki z ASO  >:(

W moim nieco ponad dwuletnim i30 Wagon 24 tys. na gwarancji znalazłem rudą bestię czającą się na tłumiku. W załączeniu "piękne" foto. Nie przestraszcie się.  Przeczytałem książeczkę gwarancyjną. Nie ma tam wyłączeń na układ wydechowy. Chyba, że ASO stwierdzi iż takie skorodowanie jest " zużyciem eksploatacyjnym" lub układ wydechowy jest akcesorium z 2 letnią gwarancją. Moim zdaniem ad 1 nie jest ad 2 nie jest. Z tego co wypatrzyłem na Internecie może być kłopot z wywalczeniem u ASO wymiany. Mam dodatkowy pakiet ubezpieczeniowy ochrona prawna PZU Super, nie zawaham się go użyć. >:(. Już widzę jak ASO bagatelizuje temat...  Coś to moje auto to jeden wielki generator problemów.

Sugestie porady, wasze odczucia na temat trwałości naszych samochodów. Czy ktoś walczył z ASO w podobnym temacie?

Dla porównania jest fotka tłumika  z bliźniaczego I30 - starszy od mojego o 6 miesięcy, w dużo lepszym stanie choć z przebiegiem znacznie większym. Jest opisana i 30. ;D
W razie problemów z foto otwierajcie grafikę w nowej karcie.
« Ostatnia zmiana: 09 Maj 2022, 00:24:00 przez mercator2020 »

Offline tomilipin

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 282
Odp: skorodowany tłumik 2 letni Hyundai - drastyczne zdjęcia
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Maj 2022, 09:17:38 »
Moim zdaniem to normalne zużycie tłumika, nic nie wywalczysz w ASO.
Układ wydechowy bardzo się nagrzewa, więc korozja jest nieunikniona - to tylko kwestia czasu.

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1451
Odp: skorodowany tłumik 2 letni Hyundai - drastyczne zdjęcia
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Maj 2022, 09:46:36 »
Taka korozja nie jest normalna tylko pokazuje jakość blachy. Nawet jak ktoś miał malucha eleganta to wie, że tak tłumik fabryczny nie rdzewiał. Ale wystarczyło kupić zamiennik to po 2 latach był cały w rudzie. Tak samo widziałem w seacie ibizie gdzie po 15latach przerdzewiała dopiero pierwsza warstwa blachy na tłumiku.
Ta czy siak ASO powie, że to zwykłe zużycie eksploatacyjne i tłumiki rdzewieją.

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: skorodowany tłumik 2 letni Hyundai - drastyczne zdjęcia
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Maj 2022, 10:43:23 »
Normalny stan współczesnego auta.

W swojej fabii wymieniłem oba tłumiki po 10 latach. To było dosyć wcześnie, bo miała mały przebieg i przez pierwsze 5 lat nie była garażowana.

Offline mercator2020

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 29
Odp: skorodowany tłumik 2 letni Hyundai - drastyczne zdjęcia
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Maj 2022, 11:24:11 »
Dzięki za odpowiedź.  Jestem umówimy z ASO za tydzień. Mają wymieniać inny element w ramach uznanej 3 tygodnie temu reklamacji. Dziś usiłowałem obejrzeć tłumik z dołu. Nie mam kanału czy podnośnika.  Lecz i tak dało sie zauważyć na foto jakieś mini wgniotki po kamieniach?  Na zdjęciach wygląda jak po ostrzale ( dwa trafienia ?  Na foto d2 przy dolnej krawędzi foto ) w naturze ledwo widoczne.
 W tym "bliźniaku "  mojego auta gdzie tłumik nie jest zardzewiały dolna cześć wygląda jak by ktoś go walił młotem, tam podłoga tłumika jest cała pokrzywiona le cz rdzy cos nie widać.
Foto dolnej części mojego tłumika w załączeniu. Zdjęcie wykonano z leżącego pod autem smartfona.  Najpierw film nastepnie zrzuty wybranych klatek ...
« Ostatnia zmiana: 09 Maj 2022, 11:29:30 przez mercator2020 »

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: skorodowany tłumik 2 letni Hyundai - drastyczne zdjęcia
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Maj 2022, 11:27:56 »
Polecam takiego strucelka, jak w moim awatarze - jak tylko jedzie, to masz wszystkie zmartwienia z głowy. :-)

Offline mercator2020

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 29
Odp: skorodowany tłumik 2 letni Hyundai - drastyczne zdjęcia
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Maj 2022, 11:30:38 »
Polecam takiego strucelka, jak w moim awatarze - jak tylko jedzie, to masz wszystkie zmartwienia z głowy. :-)

Tato ma coś podobnego...

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1451
Odp: skorodowany tłumik 2 letni Hyundai - drastyczne zdjęcia
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Maj 2022, 16:15:09 »
U mnie fabryczny tłumik ma zero rdzy na zewnętrznej blasze i o dziwo jest ona solidna. Jedynie co to rdza na bocznych jak widać na zdjęciu i rurze idącej dośrodkowego tłumika.

Offline tomilipin

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 282
Odp: skorodowany tłumik 2 letni Hyundai - drastyczne zdjęcia
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Maj 2022, 18:40:09 »
mercator2020, a napisz jeszcze czy garażujesz Hultaja od nowości oraz gdzie jeździsz (autostrady, miasto, polne drogi, "ekspresówki", może jeszcze gdzieś indziej). Może przyczyną jest sól, kamienie i wilgoć?
Spojrzałem kilka godzin temu na tłumik mojego i30 (2017 rok, 20 000 przebiegu) i nie jest tak źle, choć faktycznie rdza pojawia się w niektórych miejscach.

Offline Mariusz90r

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 5
Odp: skorodowany tłumik 2 letni Hyundai - drastyczne zdjęcia
« Odpowiedź #9 dnia: 09 Maj 2022, 20:52:56 »
Drastyczne zdjęcia :D Normalny stan tłumika w nowych autach po dwóch latach, w niektórych autach wygląda to lepiej w innych gorzej, dużo zależy od warunków w jakich użytkujesz auto, ale dopóki nie ma tam dziury to w ASO nic nie załatwisz, zwykła powierzchniowa korozja. Pocieszę Cię że sądząc po tych drastycznych  ;) zdjęciach to jeszcze spokojnie z 4 lata pojeździsz zanim coś się podda.

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: skorodowany tłumik 2 letni Hyundai - drastyczne zdjęcia
« Odpowiedź #10 dnia: 09 Maj 2022, 21:54:55 »
Spojrzałem kilka godzin temu na tłumik mojego i30 (2017 rok, 20 000 przebiegu) i nie jest tak źle, [...]
A ja myślałem, że mam supermały przebieg (dzięki pandemii), bo tylko 10k rocznie, a tu do takiego "niedzielnego" nie ma startu. :-)

Offline mercator2020

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 29
Odp: skorodowany tłumik 2 letni Hyundai - drastyczne zdjęcia
« Odpowiedź #11 dnia: 10 Maj 2022, 14:38:31 »
mercator2020, a napisz jeszcze czy garażujesz Hultaja od nowości oraz gdzie jeździsz (autostrady, miasto, polne drogi, "ekspresówki", może jeszcze gdzieś indziej). Może przyczyną jest sól, kamienie i wilgoć?
Spojrzałem kilka godzin temu na tłumik mojego i30 (2017 rok, 20 000 przebiegu) i nie jest tak źle, choć faktycznie rdza pojawia się w niektórych miejscach.
Garażuje moje samochody od zawsze. Drogi polne 0 km. Przedmiotowy pojazd zwykle przez 3, 4 dni stoi cały czas  w garażu. Tygodniowo po mieście przejeżdża max 50 km.  Co parę miesięcy trasa do 200 km w dwa dni. Dwa razy do roku większa do  2500 km w 10 dni.  Przyznaję się  :( jeżdżę po mokrej nawierzchni... I sporadycznie wiozę żonę na trening 850 metrów od domu, ( garaż 100 m od mieszkania) lub zakupy ta sama odległość. Nie da sobie wytłumaczyć.. :-\
« Ostatnia zmiana: 10 Maj 2022, 14:40:38 przez mercator2020 »

Offline tomilipin

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 282
Odp: skorodowany tłumik 2 letni Hyundai - drastyczne zdjęcia
« Odpowiedź #12 dnia: 10 Maj 2022, 17:55:53 »
wiozę żonę na trening 850 metrów od domu
Wyborne rozwiązanie! Jeszcze napisz, że ona tam chodzi na bieżni ;-)

Ale zupełnie poważnie, przy takiej eksploatacji faktycznie bardzo szybko Ci ten tłumik skorodował. Kamienie i wilgoć można wykluczyć, ale zagadka pewnie znajduje swoje rozwiązanie w tej dłuższej trasie dwa razy w roku - piszesz o 2500 km w 10 dni. Pewnie jedziesz autostradą dość długo, tłumik się bardzo nagrzewa. Wystarczy trochę wilgoci i rdza wyłazi na drugi dzień.

Offline mercator2020

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 29
Odp: skorodowany tłumik 2 letni Hyundai - drastyczne zdjęcia
« Odpowiedź #13 dnia: 10 Maj 2022, 21:19:51 »
Wyborne rozwiązanie! Jeszcze napisz, że ona tam chodzi na bieżni ;-)

Ale zupełnie poważnie, przy takiej eksploatacji faktycznie bardzo szybko Ci ten tłumik skorodował. Kamienie i wilgoć można wykluczyć, ale zagadka pewnie znajduje swoje rozwiązanie w tej dłuższej trasie dwa razy w roku - piszesz o 2500 km w 10 dni. Pewnie jedziesz autostradą dość długo, tłumik się bardzo nagrzewa. Wystarczy trochę wilgoci i rdza wyłazi na drugi dzień.
ad.1 Rozczaruję Cię, ćwiczy pilates  :D. Zwykle chodzi, jak ją odprowadzam lub odbieram ;)

ad.2 Czy ja wiem... 1200 na raz każdy samochód ( taki nowy "wypas " jak mój )powinien przeżyć nawet na autostradzie.  Jeździłem tymi trasami Skodą Fabią od kiedy miała 8 lat do jej  13 rż. Na LPG tłumiki wytrzymały chyba do 12.  Nie jadę 180 km. Max 150 i to raczej chwilowo, zwykle 110 do 120.   Generalnie nie cisnę autem, prywatnym. Słuzbowymi tez już nie. Bo już  nie mam  ;D


Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: skorodowany tłumik 2 letni Hyundai - drastyczne zdjęcia
« Odpowiedź #14 dnia: 10 Maj 2022, 21:31:13 »
A jakie są obroty przy 140 km/h? Mniej niż 4000?