Autor Wątek: zimowe spalanie  (Przeczytany 1526 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline y4r3k

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 15
zimowe spalanie
« dnia: 24 Marzec 2022, 15:49:26 »
Latem byłem w stanie bez problemu osiągac 5-5.5 L/100 przy jezdzie z predkosciami 90-100km/h, a nawet dało się zejść poniżej 5.
W mieście było ok 7L.
Teraz zimą w mieście jest 8-9L a w podobnej jak wyżej trasie już 6.5L.

Jestem w stanie zrozumieć, że na rozgrzaniu spalam więcej, ale nie sądziłem, że będzie aż taka różnica w spalaniu w trasie na odcinku rzędu 50km.
Żadna lampka GPF mi się nie zapalała, nie jezdżę tylko krótkich dystansów po pare km, była okazja żeby się 'przepalił'.

Czy to normalne ?

Offline ojojo

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 57
Odp: zimowe spalanie
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Marzec 2022, 19:51:22 »
Krążą teorie że paliwo jest "inne",
ja też spaliłem więcej a średnia temperatur zdaje się rok temu była niższa

Offline y4r3k

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 15
Odp: zimowe spalanie
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Kwiecień 2022, 13:29:44 »
Wracając do tematu, wygląda na to, że jak jest nieco cieplej i trzymam niskie obroty to spalanie nadal jest jak kiedyś.
Wydaje mi się, że to jazda 2 - 2.5 tyś rpm odpowiadała za wyższe spalanie niż wtedy, kiedy starałem się jechać między 1.6 - 2.1tyś rpm.

Offline Argus

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 16
Odp: zimowe spalanie
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Maj 2022, 12:00:31 »
Moja Kona pali zimą, na tych samych trasach przez kilka dni średnio 5-6l/100 a po jakimś czasie 7-8l/100. Jest to związane z wypalaniem filtra GPF i zależy od specyfiki jazdy. Moje codzienne odcinki to jednorazowo 20km i to poza miastem. Niestety zimą jest to mało i za spokojna jazda, żeby wypalił się filtr. Więc przez kilka dni auto próbuje wypalić ale się to nie udaje całkowicie i wtedy spalanie jest o ok. 2litry/100 wyższe plus delikatne szarpanie przy stałej prędkości. Jak w końcu przejadę ok 20-30 km ekspresówką to filtr się wypali, spalanie spadnie do tych 5-6 i jest fajnie ...przez ok 2 tygodnie (i od nowa). Latem oczywiście problem nie istnieje. Nawet w ASO mówili, że jak ktoś jeździ krótsze odcinki albo nie daj Boże tylko po mieście to przez cały okres zimowy filtr będzie się zapychał bo nigdy nie zdąży się wypalić, spalanie będzie rosło, aż GPF zapcha się do tego stopnia, że zaświeci się kontrolka i jest większy problem (oczywiście z winy użytkownika - "niewłaściwa eksploatacja"). Do miasta kupuje się Hybrydę lub elektryka - tak to jest politycznie ustawione. Tylko dlaczego KONA (spalinowa) jest reklamowana jako miejski crossover?

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: zimowe spalanie
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Maj 2022, 00:06:31 »
Ano gówna coraz więcej, takie czasy.

Offline traker

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 39
Odp: zimowe spalanie
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Maj 2022, 08:39:09 »
W Konie z napędm hybrydowym też jerst silnik z GPF , tylko w IONIQ Hybryd poczciwy silnik 1,6 DOHC  1,6 GDi bez  tego badziewia filtrowego, pozdrawiam  :D