Autor Wątek: [Santa Fe DM] Auto kopci, brak mocy błąd P0299  (Przeczytany 1742 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline raf0

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 3
Auto kopci, brak mocy błąd P0299
« dnia: 14 Marzec 2022, 08:52:13 »
Cześć wszystkim :)
Opiszę pokrótce problem.
Samochód z przebiegiem 240.000 km - od momentu zakupu w lutym zeszłego roku auto nie miało mocy i trochę kopciło, po pewnym czasie moc jeszcze spadła, zwiększyło się kopcenie(rury i cały zderzak dookoła jest czarny), auto zaczęło wchodzić w tryb awaryjny i zaczął się wyświetlać taki kod błedu.
Wiadomo - turbina, turbina zregenerowana, dpf przy okazji wyczyszczony i dalej to samo.
Auto trafiło do mechanika, który twierdził, że na wszystkim się zna i wszystko zrobi, odkryli, że uszkodzony jest ślizg łańcucha rozrządu i plastikowe opiłki z niego uszkadzają turbinę i pewnie leje któryś wtrysk. Ponownie zregenerowali turbinę, wymienili rozrząd, wycięli dpf i zablokowali egr - łącznie z wyprogramowaniem - auto przestało wywalać błędy, ale mocy dalej nie było i nadal kopci.
Samochód oddałem do zaprzyjaźnionego warsztatu i tak - po sprawdzeniu kanałów w głowicy(dolotowych) okazało się, że są one zaklejone na amen czarną mazią, głowica do regeneracji, w międzyczasie sprawdzone zostały dwukrotnie wtryskiwacze - wszystkie są w idealnym stanie, w turbinie wymieniono geometrię, bo wg. speca od turbin nie była to oryginalna geometria. Po poskładaniu efekt nadal ten sam, kopci na błękitny kolor, ewidentnie czuć niespalone paliwo, dodatkowo został przywrócony oryginalny program sterujący, więc znów pojawia się ten sam błąd P0299.
Kończą nam się powoli pomysły co może być przyczyną - dodam jeszcze, że kolektor dolotowy, intercooler i przewody doprowadzające powietrze zostały wyczyszczone.
Pomysły są jeszcze takie - sterownik turbiny(ta puszka sterująca geometrią), czujniki ciśnienia doładowania - macie jakieś inne pomysły, ktoś może się spotkał z podobnym przypadkiem?
Będę wdzięczny za każdą pomoc.
Pozdrawiam

Offline carsik

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 125
Odp: Auto kopci, brak mocy błąd P0299
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Marzec 2022, 18:24:55 »
odepnij kostkę przepływomierza, przejedź się i napisz co wynikło. To dość karkołomna historia naprawić auto przez internet.

Offline Zibi.S68

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 270
Odp: Auto kopci, brak mocy błąd P0299
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Marzec 2022, 19:42:23 »
Rozumiem, że to czytałeś https://fault-code.com/p0299/

Offline raf0

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 3
Odp: Auto kopci, brak mocy błąd P0299
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Marzec 2022, 11:27:46 »
Dziękuję Wam za podpowiedzi - co do odpinania przepływomierza - zapytam chłopaków w warsztacie, czy to sprawdzali, wydaje mi się, że tak - ale nie mam ani pewności ani tym bardziej nie pamiętam jaki był tego efekt - tyle tego było już po drodze...
Co do tej listy możliwych przyczyn błędu P0299 - to EGR-y oba były sprawdzane, nawet podmieniane, natomiast jakby co raz bardziej utwierdzam się w kwestii sprawdzenia tego nieszczęsnego sterownika turbiny.
Oczywiście nie omieszkam się podzielić wiadomościami z dalszych postępów.

A przy okazji jeszcze pytanie - bo chyba wolałbym przywrócić to auto do pełnej konfiguracji zgodnej z fabryką - a jak pisałem mam pustą puszkę dpf-u, czy ktoś się orientuje gdzie i mniej więcej w jakich pieniądzach da się - o ile się oczywiście da zakupić taki wkład dpf i zainstalować go w puszce?

Dziękuję!

Offline carsik

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 125
Odp: Auto kopci, brak mocy błąd P0299
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Marzec 2022, 18:10:14 »
tak naprawdę możliwości są dwie. Uszkodzenie przepływki lub nieszczelność pomiędzy turbo a silnikiem. Jeśli oczywiście pozostałe elementy sa należycie sprawdzone. Dobrze byłoby sprawdzić jakie jest faktyczne ciśnienie w układzie np jakimś manometrem.
« Ostatnia zmiana: 16 Marzec 2022, 18:12:11 przez carsik »

Offline Pawel1984

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 8
Odp: Auto kopci, brak mocy błąd P0299
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Kwiecień 2023, 22:26:09 »
Jeśli niebieski dym to spala olej jeśli piszesz że turbo, egr, sprawdzone to sprawdź jeszcze odmę lub pierścienie na tłokach mają już luz i zanim się nie rozgrzeją to puszczają olej do komory spalania.

Offline Pawel1984

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 8
Odp: Auto kopci, brak mocy błąd P0299
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Kwiecień 2023, 22:27:29 »
Ropa nie spalona na czarno by kopcił

Offline Zibi.S68

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 270
Odp: Auto kopci, brak mocy błąd P0299
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Kwiecień 2023, 21:48:24 »
Wiem, że przewody wyczyszczone ale czy na pewno są całe, ja w swoim kilkukrotnie sam czyściłem przewody po regeneracji turbiny. Potem kupiłem nowa turbinę i nadal kopcił. Nie dawało mi to spokoju i ponownie pościągałem przewody i znalazłem winowajcę, którym okazał się pęknięty prawie na całej długości z jednej i drugiej strony przewód gumowy montowany na turbinie. Po jego wymianie samochód odzyskał moc no i przestał kopcić. Sprawdź dokładnie przewody bo cudów niema jak kopci brak mu powietrza z jakiegoś powodu takie moje zdanie.   

piejar

  • Gość
Odp: Auto kopci, brak mocy błąd P0299
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Kwiecień 2023, 05:14:54 »
A takie pytanko czy pomiar kompresji którys z mechaników  robił?