Autor Wątek: Miga kontrolka napędu  (Przeczytany 3320 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bocian

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 11
Miga kontrolka napędu
« dnia: 30 Styczeń 2022, 08:41:03 »
Witajcie,

pacjent to Tucson 2.0 CRDI 113 km 4x4, do ubiegłego tygodnia palił na dotyk, nie zawiódł mnie przez ostatnie 8 lat, niestety ostatnio wsiadam do auta i zauważyłem, że kontrolka od świec żarowych się nie zapala i nie słychać pompy paliwa, za to w prawym dolnym rogu miga kontrolka od połączenia napędów. Przekręcam kluczyk do odpalenia, a tu auto kręci ale nie odpala i tak kilka razy, zdjąłem klemę żeby skasować ewentualne błędy i to też nie pomogło, dalej nie odpala.
Finalnie przypadkiem to wyszło, jak auto stało na włączonych kontrolkach (rozmawiałem przez telefon) i po 30 sek Tucson sam przełączył migającą kontrolkę na świece żarowe, załączył pompę paliwa i odpalił.
Jak już odpalę i korzystam z auta w ciągu dnia, to nic złego się nie dzieje, ale wystarczy że zostawię go na noc to rano od nowa..... migająca kontrolka brak reakcji silnika, po 30 sek przekręcam kluczyk i odpala.
O co tu chodzi?

Offline Piotrek79

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 995
Odp: Miga kontrolka napędu
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Styczeń 2022, 17:06:02 »
Najczęściej takie cyrki powoduje skrzynka bezpieczników i przekaźników pod maską.
Sniedzieja gniazda i takie cyrki.
Spróbuj wyciągać przekaźniki i w to miejsce spryskaj jakimś preparatem do elektryki jest tego dużo a możliwe że pomoże.

Offline jerzyk95

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 2
Odp: Miga kontrolka napędu
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Luty 2022, 16:19:35 »
Mam taki sam problem. Hyundai Tucson 2.0 CRDI 113km. Psikałem w przekaźniki, odczekiwałem na zapłonie kilka minut, ale kontrolka TCS OFF pali się ciągle i mruga kontrolka włączenia napędu 4WD. Natomiast nie pali się w ogóle kontrolka immobilajzera. To może być coś z immo?

Offline Shadows

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 508
Odp: Miga kontrolka napędu
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Luty 2022, 17:52:11 »
U mnie miganie kontrolki napędu i wyłączenie TCS powoduje uszkodzenie systemu ABS w kole (czujnik albo koronka, jeszcze nie wiem). Inne możliwe problemy opisywane na forum to kabel łączący jak pamiętam sprzęgło z napędem. Najlepiej podpiąć pod komputer i zdiagnozować, bo powód może być różny. Ja pod swój problem korzystałem z tego tematu aby zrobić kabel:  http://hyundaiklub.pl/index.php/topic,6090.0.html

Offline autoelektryk1967

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 59
Odp: Miga kontrolka napędu
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Luty 2022, 20:55:18 »
Drodzy panowie czasy napraw na "może się uda" dawno sie skończyły podstawa to diagnostyka elektronicznych systemów odpowiednim sprzętem diagnostycznym oraz sprawdzenie bezpieczników lampką kontrolną nie na oko jak się ma schematy elektryczne to też pomoże. Powiedzenie że u mnie jest to samo i tak czy owak był naprawione nie zawsze się sprawdza potrafią być podobne objawy a inne przyczyny więc proponuję samemu zrobić diagnozę lub udać się do kogoś kto to ogarnie. W tym przypadku jeśli świeci TCS i mruga napęd może oznaczać brak komunikacji między sterownikami albo np. brak zasilania czy masy w elektronice napędu czy abs. U mnie gdy ten błąd był to się okazało że piny z CAN na sterowniku skrzyni były zbyt luźne wystarczyło je scisnąć i po sprawie ale to nie znaczy że u was jest to samo więc diagnostyka i schemat oraz kontrolka i wtedy pytajcie bo to już coś mówi o usterce. 

Offline Bocian

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 11
Odp: Miga kontrolka napędu
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Marzec 2022, 20:58:29 »
Panowie,
po zapoznaniu się z podpowiedziami, wyjąłem każdy bezpiecznik w kabinie oraz bezpieczniki przekaźniki w komorze silnika każdy przeczyszczony i spryskany sprayem do elektryki czelem wywalenia ewentualnym paprochów, wilgoci i w celu poprawienia przepływów.
Przy czyszczeniu przekaźników jeden był zaśniedziały, wszystkie "nóżki" zostały wypolerowane i ODPALA OD STRZAŁA :)
Niestety pozostały objaw święcącej się kontrolki AIR BAG :(

Offline autoelektryk1967

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 59
Odp: Miga kontrolka napędu
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Marzec 2022, 21:19:51 »
Jak wyciągałeś bezpieczniki musiałęś tez wyciągnąć od poduszek tu trzeba użyć diagnostyki bo nie zgaśnie sama no chyba że jest inny błąd w systemie poduszek.

Offline Bocian

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 11
Odp: Miga kontrolka napędu
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Sierpień 2022, 08:13:09 »
Witajcie,

niestety problem powrócił, auto stało w miejscu ok 2 -3 tyg. chciałem odpalić auto, miga kontrolka od napędów, silnik kręci ale nie odpala.
Po przekręceniu kluczyka nie zapala się kontrolka od świec żarowych i nie słychać pompy paliwa :(
Pozdrawiam

Offline Zibi.S68

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 270
Odp: Miga kontrolka napędu
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Sierpień 2022, 10:00:46 »
Jak Ci się świeci kontrolka od napędu spróbuj go przepchnąć metr i zobacz czy zapali. Parę lat temu przyjechałem z parkingu pod blok zaparkowałem lekko pod górkę po ok. 10 min. wsiadam do samochodu świeci się kontrolka rozpiętego napędu /nigdy przedtem się nie świeciła/ silnik kręci nie odpala myślę ki diabeł. Z uwagi, że stałem lekko pod górkę z toczyłem samochód ok. 0,5 metra kontrolka zgasła i na szczęście nigdy się to nie powtórzyło samochód odpalił od strzała.

Offline ...kuba...

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 212
Odp: Miga kontrolka napędu
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Sierpień 2022, 11:45:34 »
chciałem odpalić auto, miga kontrolka od napędów, silnik kręci ale nie odpala.
Przyczyn może być wiele, ale... w tym modelu jest jest "kilka" głównych podejrzanych o powód tej usterki... ;)
Po przekręceniu kluczyka nie zapala się kontrolka od świec żarowych i nie słychać pompy paliwa
Wszystko wskazuje na to, że brakuje jakiegoś zasilania, pytanie teraz, czy powodem tego jest:
1. przerwa-brak jakiegoś połączenia w wyniku usterki;
2. czy któryś zespół elektryczny celowo nie zezwala na uruchomienie silnika z innych przyczyn..

W pierwszej kolejności założyłbym to pierwsze - ponieważ jest prostrze w diagnozie ;)
Tu główni podejrzani to kostk stacyjki i usterka w "Engine compartment -> Main Box Fuses and relays".
1. W kostce stacyjki jest kilka zestyków które łączą się w różnych pozycjach kluczyka, tu może któryś zawodzić.
3. W skrzynce bezpieczników znajdującej się obok aku w komorze silnika może być uszkodzony Główny przekaźnik "silnika" - proponuje od razu wymianę - koszt ~10-15zł. Albo połączenia mogą być zaśniedziałe lub same przewody, sprawdzenie:
Najlepiej w tym celu zrobić sobie: zworkę w postaci grubszego przewodu z odizolowanymi końcówkami długość ok 5 cm oraz kontrolkę z żarówki 12V i dwóch przewodów - można np. przylutować bezpośrednio przewody do żarówki.
Zlokalizować główny przekaźnik zasilania silnika i jap problem wystąpi, wyciągnąć ten przekaźnik i w jego miejsce włożyć zworkę łączącą konektory odpowiadające 87 i 30 przekaźnikowi i sprawdzamy, czy zaświecą się poprawnie kontrolki.
Dalsza diagnoza to czy niezależnie czy zapłon jest włączony, czy nie, w gnieździe tego przekaznika na dwóch konektorach(30, 86) znajduje się zasilanie 12V (kontrolka kednym przewodem podłączona do minusa aku drugim do pinów gniazda przekaźnika - ostroźnie nie zwierając nic obok!)
Jak są zasilania to należy przepiąc przewód kontrolki do plusa na akumulatorze (dodatni biegun) i sprawdzić czy na konektorze łączącym się z pinem 85 przekaźnika pojawi się minus po przekręceniu kluczyka.
"Zdjęcia nie są mojego autorstwa, pochodzą z internetu - podobne objawy problemu sa powszechnie znane"

Offline Bocian

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 11
Odp: Miga kontrolka napędu
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Październik 2023, 21:51:36 »
Przepraszam za brak odpowiedzi, lecz już uzupełniam. Okazało się że wiązka kabli była skorodowana. Po wymianie wiązki, auto od ponad 4 m-cy jest na każde wezwanie :)