Autor Wątek: fizyczne zaślepienie EGR w 1.6 CRDI wystarczy ? czy trzeba wykodować ?  (Przeczytany 2914 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline christo

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 41
Jak w temacie - pytanie do osób z fachową wiedzą w tym zakresie :
Zaślepienie blaszką EGR wystarczy aby sterownik nie pchał spalin do dolotu ? Czy wywali jakiś błąd ?
Silnik 1.6crdi + DPF 2017r. GD polift.

Offline carsik

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 125
Odp: fizyczne zaślepienie EGR w 1.6 CRDI wystarczy ? czy trzeba wykodować ?
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Styczeń 2022, 19:50:59 »
obstawiałbym, że wywali. Co prawda nigdy tego w tym modelu nie robiłem ale do tej pory wszystkie mi znane auta z normą Euro 5 i więcej sygnalizowały po kilkudziesięciu kilometrach problem, z reguły choinka na desce i tryb awaryjny.

Offline christo

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 41
Odp: fizyczne zaślepienie EGR w 1.6 CRDI wystarczy ? czy trzeba wykodować ?
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Styczeń 2022, 20:51:22 »
Właśnie nie mam pewnej odpowiedzi w tej kwestii, jedni twierdzą że zaślepienie za egr-em wystarczy , egr pracuje sobie po swojemu ale dalej do kolektora nie sa puszczane spaliny. Inni twierdzą, że może być tak że przepływka w kolektorze może dawać błędny odczyt.

Offline carsik

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 125
Odp: fizyczne zaślepienie EGR w 1.6 CRDI wystarczy ? czy trzeba wykodować ?
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Styczeń 2022, 21:00:35 »
przepływy są inne i to wywala błąd P0400 (chyba, nie wiem czy dobrze pamiętam) Generalnie nie zgadza się przepływ przez przepływkę z oczekiwaniami ECU. To nie jest tak natychmiast, on potrzebuje czasu na wypełnienie bufora. Z reguły 50 do 100km a później bęc niespodzianka. Jak masz ochotę możesz zrobić sobie test i wstawić blaszkę. Tylko coś go gnębi, że chcesz go tak ukarać?
« Ostatnia zmiana: 13 Styczeń 2022, 21:02:09 przez carsik »

Offline christo

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 41
Odp: fizyczne zaślepienie EGR w 1.6 CRDI wystarczy ? czy trzeba wykodować ?
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Styczeń 2022, 21:33:51 »
Ukarać ? :) Ej no chyba to jest dla jego dobra :) , to chyba nic dobrego dla silnika kiedy sie mu każe oddychać spalinami zamiast świeżym powietrzem  ;D.

Offline carsik

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 125
Odp: fizyczne zaślepienie EGR w 1.6 CRDI wystarczy ? czy trzeba wykodować ?
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Styczeń 2022, 21:38:52 »
nie, no żartowałem. Gnój w kolektorze dolotowym jest bezcenny, 4 godziny w Avensisie kiedyś kopałem aby go jakoś z tego syfu odgruzować i chemią traktowałem. Nie przyglądałem się jak w tym silniku ale jak jest łatwo to zrobić, to eksperyment będzie bezcenny a nic się nie wydarzy oprócz konieczności skasowania błędu no i trochę rękodzieła.

Offline christo

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 41
Odp: fizyczne zaślepienie EGR w 1.6 CRDI wystarczy ? czy trzeba wykodować ?
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Styczeń 2022, 21:45:05 »
No właśnie nie chce mi sie rzeźbić 2 razy  ;D . Może jest tu jakiś cwaniak i rozwieje wątpliwości  ;)

Offline carsik

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 125
Odp: fizyczne zaślepienie EGR w 1.6 CRDI wystarczy ? czy trzeba wykodować ?
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Styczeń 2022, 22:00:54 »
zrobiłbym to dla Ciebie/Siebie z czystej ciekawości ale jeszcze tydzień kwarantanny mam przez tego parcha.

Offline christo

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 41
Odp: fizyczne zaślepienie EGR w 1.6 CRDI wystarczy ? czy trzeba wykodować ?
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Styczeń 2022, 22:07:43 »
To czekamy  ;D. Widziałeś gotowe docięte zaślepki z kwasówki na alledrogo ? jakos po 18zł :). jak coś się dowiem w tej materii to napisze :)

Offline carsik

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 125
Odp: fizyczne zaślepienie EGR w 1.6 CRDI wystarczy ? czy trzeba wykodować ?
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Styczeń 2022, 22:15:43 »
mam za daleko do allegro :)

Offline dareknbr

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 53
Odp: fizyczne zaślepienie EGR w 1.6 CRDI wystarczy ? czy trzeba wykodować ?
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Styczeń 2022, 09:10:00 »
Podstawa to sterownik. Blaszka po tym zabiegu zbędna. Można czyścić kolektor i z nową mocą w drogę.

Offline carsik

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 125
Odp: fizyczne zaślepienie EGR w 1.6 CRDI wystarczy ? czy trzeba wykodować ?
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Styczeń 2022, 09:28:26 »
no nie do końca. Blaszka jest pożądana aby mimo wszystko ciśnienie nie chciało spierniczać z kolektora. Dużo zależy od konstrukcji zaworu EGR ale zawsze lepiej tę blaszkę włożyć szczególnie że koszt żaden.

Offline christo

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 41
Odp: fizyczne zaślepienie EGR w 1.6 CRDI wystarczy ? czy trzeba wykodować ?
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Styczeń 2022, 10:22:30 »
Dostałęm info od jednego użytkownika i30 że w jego 1.6 crdi 110KM z 2014r. którego zaślepił samą blaszką bez żadnego kodowania od 2 lat jeździ i nie wywala żadnych błędów.
Inny napisał że tylko 1 raz wywaliło mu check i z kodu błędu wyszło, że za duże stęzenie tlenków azotu ale po wykasowaniu go juz to sie więcej nie powtórzyło.


Offline carsik

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 125
Odp: fizyczne zaślepienie EGR w 1.6 CRDI wystarczy ? czy trzeba wykodować ?
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Styczeń 2022, 10:32:44 »
no to można próbować. Ty masz chyba młodszy ale może nic nie ruszali w sofcie i kontrolerach. JUż pisałem, że hyundai jakoś specjalnie nie dba o samodiagnozę tych pojazdów.

Offline dareknbr

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 53
Odp: fizyczne zaślepienie EGR w 1.6 CRDI wystarczy ? czy trzeba wykodować ?
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Styczeń 2022, 17:34:43 »
Panowie nie powielajcie zasłyszanych legend od bajkopisarzy. Jak pisałem wcześniej tylko w sterowniku modyfikacja bez blaszki. Należy zwrócić uwagę na jeszcze jedną ważną rzecz otóż EGR współpracuje z filtrem cząstek w trakcie jego wypalania. Samo zamknięcie EGR może doprowadzić do braku temperatury potrzebnej do wypalenia filtra. Może ale nie musi, czasami zdarza się. Tak naprawdę powinno się usunąć filtr elektronicznie a następnie fizycznie oraz elektroniczne zamknięcie EGR. Jeżeli ktoś się uprze na blaszkę - można tylko po co.