Autor Wątek: Naciąg pasków osprzętu  (Przeczytany 777 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline zzoff

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 19
Naciąg pasków osprzętu
« dnia: 13 Grudzień 2021, 17:45:13 »
Witam. Jak prawidłowo i zgodnie z zasadami (nie na tzw. oko) dokonać naciągu pasków klinowych osprzętu, a Tucsonie JM są, 3 (klima, alternator, wspomaganie).

Offline Shadows

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 508
Odp: Naciąg pasków osprzętu
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Grudzień 2021, 21:15:39 »

Offline zzoff

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 19
Odp: Naciąg pasków osprzętu
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Grudzień 2021, 10:29:53 »
Dzięki. Tak znalazłem to na forum, ale i tak patrząc na tabelę z podanymi wartościami ugięć pasków nie wiem jak je interpretować. Miernika ani mechanicznego ani  elektronicznego nie posiadam. W zaprzyjaźnionym warsztacie pytałem czy takie coś mają to się uśmiechnęli, że mają w "rękach", a wydaje mi się, że wbrew pozorom, problem nastawy pasków osprzętu przy wymianie na nowe nie jest błachy. szczególnie przy sile naciągu na kole pompy wody (2 paski), gdzie działające siły wpływają na prawidłową pracę łożyska tejże. Może kiedyś jak części były budowane i liczone z dużym zapasem i nie stanowiło problemu czy gość naciągnął słabiej czy mocniej, ale teraz wiadomo jak to wygląda. Reasumując - jak to zrobić fachowo bez miernika napięcia paska -  w skrócie - przy przyłożeniu tylu a tylu kg pasek ma się ugiąć tyle, a tyle.

Offline Shadows

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 508
Odp: Naciąg pasków osprzętu
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Grudzień 2021, 21:10:25 »
Jeżeli mechanik się śmieje i mówi, że ma rękę do tego to zwyczajnie Cię nie szanuje, bo to Ty zapłacisz później za wymianę łożysk, albo będziesz wysłuchiwał pisków. Może i tu, teraz będę hipokrytą, bo sam sobie ustawiałem paski na "oko", ale jak mam płacić żeby ktoś mi to zrobił na oko, to wolą swoje oko tam "włożyć", za darmo.

Offline zzoff

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 19
Odp: Naciąg pasków osprzętu
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Grudzień 2021, 08:24:40 »
Nie zrozumieliśmy się. Od pewnego czasu naprawiam sobie sam. Zmieniałem rozrząd i chciał bym aby paski osprzętu były naciągnięte zgodnie z podanymi w instrukcji danymi. W tabeli z postu z opisem są podane ugięcia, ale nie ma podanej siły uginającej. W posiadaniu mam przyrządzik jak na foto poniżej i szukam porady jak fachowo to zrobić.

Offline zzoff

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 19
Odp: Naciąg pasków osprzętu
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Grudzień 2021, 10:12:45 »
Dobra, znalazłem (foto) - musi być przyłożona siła 98N czyli ok 10 daN, aby otrzymać określone ugięcie paska w określonym punkcie. Coś widzę, że to forum za bardzo w fachowej wiedzy nie pomoże.

Offline Shadows

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 508
Odp: Naciąg pasków osprzętu
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Grudzień 2021, 20:56:55 »
Forum jak forum, pomaga. Może Tobie nie chce się szukać, lub za szybko byś tą pomoc chciał? Wszelkie dane są na screenach, wystarczyło przeliczyć.

Offline zzoff

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 19
Odp: Naciąg pasków osprzętu
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Grudzień 2021, 14:25:02 »
Na screen-ach nie było podanej wartości siły z jaką należy dany pasek docisnąć, aby uzyskać dane ugięcie, a bez tej informacji cały post traci sens. Sprawa się wyjaśniła - znalazłem, dzielę się wiedzą, zostaje jak by ktoś szukał. Zamykam temat i pozdrawiam.