Autor Wątek: Zwiększony poziom oleju 1.6 CRDI  (Przeczytany 2642 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dorsiu

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 10
Zwiększony poziom oleju 1.6 CRDI
« dnia: 02 Październik 2021, 16:18:12 »
Cześć,
co proponujecie zrobić/ jakie podjąć działania na objawy zwiększonego poziomu oleju spowodowanego DPF-em? Olej zmieniany był w marcu (planuję następną zmianę w marcu 2022), auto użytkowane głównie w mieście, krótkie odcinki (tak wiem, diesel nie do miasta), więc porady w stylu zrób dłuższą trasę raz w tygodniu, żeby dopalić DPF odpadają. I teraz pytanie w którą stronę iść: dopalenie/wyczyszczenie DPF w jakimś warsztacie i wymiana oleju, a może odciągnąć trochę oleju i do marca dojechać do wymiany (tu rozumiem jest ryzyko jazdy na rozrzedzonym oleju, czyli słabsze smarowanie). Co sądzicie, w którą stronę iść?

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: Zwiększony poziom oleju 1.6 CRDI
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Październik 2021, 17:17:09 »
Zmień auto na pasujące do zastosowania. Poważnie.

Offline dareknbr

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 53
Odp: Zwiększony poziom oleju 1.6 CRDI
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Październik 2021, 20:10:21 »
Pytanie zasadnicze. Po jakim czasie od zakończenia jazdy sprawdzasz poziom oleju.? Wielu pisze o zbyt dużym jego stanie jednak nie pamiętają że sprawdzamy po 10 minutach od zakończenia jazdy. Po godzinie zawsze będzie ponad stan. Polecam zapoznać się z instrukcją a obawy znikną.

Offline carsik

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 125
Odp: Zwiększony poziom oleju 1.6 CRDI
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Październik 2021, 13:08:06 »
Pytanie zasadnicze. Po jakim czasie od zakończenia jazdy sprawdzasz poziom oleju.? Wielu pisze o zbyt dużym jego stanie jednak nie pamiętają że sprawdzamy po 10 minutach od zakończenia jazdy. Po godzinie zawsze będzie ponad stan. Polecam zapoznać się z instrukcją a obawy znikną.

Ty na poważnie? Po kilku minutach od wyłączenia silnika praktycznie cały olej jest w misce. Tego kieliszka brakującego raczej na bagnecie nie stwierdzisz. Jeśli miałeś zalany full stan, to nie może być go więcej a jeśli jest to wiadomo że to więcej to domieszka paliwa. Silnik nie jest smarowany ON, to wpływa na jego trwałość. I to że producent jak na przykład Mazda zaznaczył sobie np drugi poziom oleju na bagnecie, mając świadomość że rozrzedza go paliwo nie oznacza iż jest dobrze dla silnika.

Offline piotr_zaw

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 22
Odp: Zwiększony poziom oleju 1.6 CRDI
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Październik 2021, 07:26:42 »
Jeśli już korzystasz tylko na mieście to zastanów się nad aplikacją monitorującą wypalanie DPF. Będziesz wtedy wiedział kiedy włączy się wypalanie i w tym momencie nie powinieneś wyłączać silnika, zapewne to już wiesz że niespalone paliwo ścieka do miski olejowej. Aby spokojnie wyłączyć silniki będziesz musiał odczekać kilka minut na postoju aż proces zostanie przerwany (co będzie widoczne w aplikacji). Innego rozwiązania na korzystanie z tego auta w mieście nie widzę.
A teraz to już tylko wymiana oleju.

Offline dareknbr

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 53
Odp: Zwiększony poziom oleju 1.6 CRDI
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Październik 2021, 08:54:16 »
Jeśli już korzystasz tylko na mieście to zastanów się nad aplikacją monitorującą wypalanie DPF. Będziesz wtedy wiedział kiedy włączy się wypalanie i w tym momencie nie powinieneś wyłączać silnika, zapewne to już wiesz że niespalone paliwo ścieka do miski olejowej. Aby spokojnie wyłączyć silniki będziesz musiał odczekać kilka minut na postoju aż proces zostanie przerwany (co będzie widoczne w aplikacji). Innego rozwiązania na korzystanie z tego auta w mieście nie widzę.
A teraz to już tylko wymiana oleju.
Polak potrafi. NIEZNAM SIĘ ALE SIĘ WYPOWIEM Brawo

Offline dareknbr

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 53
Odp: Zwiększony poziom oleju 1.6 CRDI
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Październik 2021, 09:09:45 »
Ty na poważnie? Po kilku minutach od wyłączenia silnika praktycznie cały olej jest w misce. Tego kieliszka brakującego raczej na bagnecie nie stwierdzisz. Jeśli miałeś zalany full stan, to nie może być go więcej a jeśli jest to wiadomo że to więcej to domieszka paliwa. Silnik nie jest smarowany ON, to wpływa na jego trwałość. I to że producent jak na przykład Mazda zaznaczył sobie np drugi poziom oleju na bagnecie, mając świadomość że rozrzedza go paliwo nie oznacza iż jest dobrze dla silnika.
Następny znawca konstrukcji silników. Skoro producent zaleca sprawdzenie po określonym czasie wypadało by zastosować się. Niektórzy wiedzą lepiej i napędzają teorie bajek z mchu i paproci. Jeżeli nie wiesz to nie pisz i nie mieszaj ludziom w głowie swoimi bzdurnymi teoriami.

Offline maniek87

  • phpBB HKP
  • ***
  • Wiadomości: 126
Odp: Zwiększony poziom oleju 1.6 CRDI
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Październik 2021, 01:31:07 »
Załączam screen z instrukcji, można sprawdzać po 5 minutach jak i po nocy. Jak to zostało napisane trzeba chwilę odczekać aby olej spłynął do miski olejowej. Czy to będzie 5 minut czy pół dnia nie ma większego znaczenia, ważne żeby przed sprawdzeniem olej miał czas na splyniecie do miski olejowej. Ważne też jest żeby samochód stał równo na płaskiej powierzchni.

Offline carsik

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 125
Odp: Zwiększony poziom oleju 1.6 CRDI
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Październik 2021, 17:36:55 »
Następny znawca konstrukcji silników.
jakoś tam się znam, nie mówię że wiem wszystko. Pracuję w ASO co prawda innej marki, kiedyś budowałem silniki do sportu. Nie musisz się o mnie martwić. Rozpowszechnianie bzdur to cecha takich internetowych znawców jak Ty.

Offline dareknbr

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 53
Odp: Zwiększony poziom oleju 1.6 CRDI
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Październik 2021, 18:33:19 »
jakoś tam się znam, nie mówię że wiem wszystko. Pracuję w ASO co prawda innej marki, kiedyś budowałem silniki do sportu. Nie musisz się o mnie martwić. Rozpowszechnianie bzdur to cecha takich internetowych znawców jak Ty.
Stuknij w stół a nożyce się otworzą. Od 35 lat zajmuje się silnikami i wiem wszystko w odróżnieniu od Ciebie. Ale dość sarkazmów, uważam że napisałeś bzdury.

Offline carsik

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 125
Odp: Zwiększony poziom oleju 1.6 CRDI
« Odpowiedź #10 dnia: 10 Październik 2021, 19:26:22 »
napisz wszystkim tak przystępnie, skąd bierze się więcej oleju niż max poziom (zakładając prawidłowe zalanie). I bardzo się chętnie w tej kwestii z Tobą założę o co tylko chcesz :). Aż normalnie wierzyć się nie chce aby ktoś zajmujący się silnikami 35 lat taki bullshit zapodał.
« Ostatnia zmiana: 10 Październik 2021, 19:28:33 przez carsik »

Offline kamlote

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 6
Odp: Zwiększony poziom oleju 1.6 CRDI
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Styczeń 2024, 19:18:02 »
Hej, czy udało Ci się uporać z tym problemem? Mam to samo. We wrześniu wymieniłem olej prosiłem o nalanie do 3/4 na miarce. Zrobiłem niecale 5tys km dzis sprawdzam olej i jest ponad max... co okazało się usterka? Ten filtr dpf ?

piejar

  • Gość
Odp: Zwiększony poziom oleju 1.6 CRDI
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Styczeń 2024, 20:19:33 »
Pytanie zasadnicze czy to auto ma DPF bo ja mam 1,6 crdi bez DPF.
Przybywanie "oleju" wynika głównie ze zbyt częstych lub "nie kończących się" wypaleń DPF.
W starszych DPF H/K dla wypalania pojawia się dodatkowy wtrysk paliwa na suwie wydechu tzw post injection. To paliwo nie spala się w cylindrze ale w jakimś ułamku osadza się na ściankach cylindra. Paliwo jest wypychane na suwie wydechu do wydechu gdzie się zapala i rozgrzewa DPF aby wypalić zgromadzona w nim sadze. Jeżeli wypalanie jest częste, długotrwałe (błędne) to skala tego dotrysku powoduje przedostawanie się ropy do oleju. Doświadczyłem tego kiedy przybyło mi jakiś litr "oleju".
W mojej kia Proceed D4EA wypalanie nie kończyło się na 99% z powodu urwanej rurki pomiaru ciśnienia za DPF. Wypalanie zaczynało się i nie chciało zakończyć mimo długodystansowej jazdy. Po rozpoczęciu kolejnej jazdy pojawiało się itd.  Kiedy to naprawiłem wypalanie stało się cykliczne i skuteczne.
Są inne rozwiązania np w Renault gdzie dodali piąty wtryskiwacz na kolektorze spalin i ten dotrysk nie wpada do cylindra więc nie może dostać się do oleju.
Mega ważne jest więc monitorowanie procesu wypalania DPF coozna zrobić za pomocą interfejsu OBD i darmowych programów na komórkę - szukaj na forum jest tego dość.
 Można też obserwować spalanie chwilowe podczas jazdy z górki - kiedy trwa wypalanie nie spada do zera.
« Ostatnia zmiana: 06 Styczeń 2024, 20:23:04 przez piejar »

Offline arecki1995

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 2
Odp: Zwiększony poziom oleju 1.6 CRDI
« Odpowiedź #13 dnia: 30 Styczeń 2024, 16:48:19 »
Mam ten sam problem. Po 2000 km, z 3/4 bagnetu zrobiło się 3mm ponad stan. Czyszczenie DPF nie pomogło, chociaż parametry (ciśnienie różnicowe i sądza) wyraźnie się poprawiły i DPF nie wypalał się przez ten czas. Wtryski sprawdzone i uszczelnione. Więc zostaje tylko chyba pompa CR. Na ten moment, z braku możliwości zostawienia auta w warsztacie odssysam olej i dolewam świeżego. Będę wdzięczny za informacje jak potoczył się temat.

Offline Eskimos

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 10
Odp: Zwiększony poziom oleju 1.6 CRDI
« Odpowiedź #14 dnia: 23 Luty 2024, 23:36:00 »
A wycięcie DPF rozwiąże problem?
Jak myślicie?
Mam to samo 1.6crdi gd