Autor Wątek: Nagrzewnica elektryczna  (Przeczytany 1245 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline tuksonik

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 6
Nagrzewnica elektryczna
« dnia: 31 Sierpień 2021, 21:41:57 »
Witam .Posiadam tucsona 2008r 2,0 140KM ,sprawdziłem ostatnio odkręcając i wyjmując na zewnątrz że posiada nagrzewnice elektryczną ,wygląda jak nówka sztuka nigdy nie używana i tu moje pytanie JAK TO USTROJSTWO DZIAŁA w jakim przypadku i czym się ją uruchamia żeby było cieple powietrze.
Dodam że mój tucson posiada climatronik i eksploatując go zeszłej zimy na pewno nie działała. Być może mam coś skopane. Dzięki z góry za pomoc.

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: Nagrzewnica elektryczna
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Wrzesień 2021, 06:24:15 »
Działa tak samo jak suszarka do włosów. Miałem to kiedyś i była to chyba najlepsza strona tego diesla. Za pomocą ruskiego softu dodałem sobie info na zegary kiedy ta nagrzewnica działa, nawet nią przednią szybę odmrażałem.



Zasada działania była taka, że nagrzewnica pomagała ogrzać wnętrze kiedy silnik był jeszcze zimny (a przy dobrym mrozie to i 15 km był zimny). Kiedy silnik (raczej płyn niż olej) osiągał temperaturę bliskiej roboczej, to nagrzewnica się wyłączała.

Ale kiedyś zauważyłem odstępstwo od tej zasady, gdy już po jakiejś trasce postałem chwilę z otwartymi drzwiami - wtedy nagrzewnica znów się włączyła, żeby szybciej podnieść temperaturę do tej zadanej na panelu klimatronika.

Podsumowując, diesel bez tego nie nadaje się do użytku w mieście zimą.

Offline tuksonik

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 6
Odp: Nagrzewnica elektryczna
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Wrzesień 2021, 21:10:32 »
Weuek dzięki za info. Problem polega na tym że dalej nie wiem czy to jest pełen automat który po odpaleniu silnika sam się załącza w zależności od temperatury na zewnątrz czy trzeba coś włączyć na climatroniku. W panelu climatronika mam oddzielny włącznik z pomarańczową diodą tzw. odmrażanie
szyby przedniej i nie wiem czy po włączeniu tego przycisku nie powinna się załączyć grzałka. Poczekam może ktoś z posiadaczy Tucsona posiadający
taką nagrzewnice się wypowie jak nie to poszukam elektryka samochodowego lub udam się do serwisu HYUNDAIA choć to będzie ostateczność.

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: Nagrzewnica elektryczna
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Wrzesień 2021, 08:38:58 »
Może jest jeszcze za ciepło? Jak przez mgłę kojarzę, że zaczynała się ona włączać około października... Podobnie jak automatyczne grzanie lusterek, które akurat strasznie mnie irytowało, bo wyjeżdżałem z czystymi z garażu (i tę wygodę wyłączyłem tzw. interfejsem).

Raczej nie będzie w żadnym aucie przycisku do uruchomienia nagrzewnicy elektrycznej, steruje tym scalak.

Offline tuksonik

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 6
Odp: Nagrzewnica elektryczna
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Wrzesień 2021, 16:26:32 »
Też tak myślę że to działa automatycznie i podejrzewam że mam coś skopane bo poprzedniej zimy na pewno mi to nie działało co potwierdziły oględziny po
wymontowaniu jej na zewnątrz wygląda jak nówka sztuka. A ruszając rano zimą do pracy kiedy auto nie jest garażowane, ciepłe powietrze miałem dopiero
po przejechaniu około 5 km. Dzięki za podpowiedz będę działał dalej bo zima za pasem a zimne poranki już tusz tusz. Pozdrawiam..   

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: Nagrzewnica elektryczna
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Wrzesień 2021, 00:05:03 »
Może akumulator słaby. Wtedy alternator zajmuje się ładowaniem akumulatora, a ta nagrzewnica ma niski priorytet.

PS "Tusz" to może być w jakimś urządzeniu do barwienia papieru/tkanin.

Offline tuksonik

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 6
Odp: Nagrzewnica elektryczna
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Wrzesień 2021, 17:32:02 »
Akumulator w lipcu obchodził pierwszą rocznice założenia do auta  ;D więc raczej jest ok i również w lipcu przed przeglądem auta sprawdzałem go jak i ładowanie  w aucie i było ok. Mam namiary na elektryka samochodowego i w tygodniu będę działał sam jestem ciekaw  jaka będzie diagnoza..