Autor Wątek: 1.7 CRDI 141KM ubywa płynu chłodniczego  (Przeczytany 3379 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline meter30

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 5
1.7 CRDI 141KM ubywa płynu chłodniczego
« dnia: 31 Sierpień 2021, 15:45:37 »
Witam. Od niedawna jestem posiadaczem hyundai I40 combi 1,7 crdi 141KM 2015 po lifcie. Ubywa płynu chłodniczego, tempo nie jest jeszcze przerażające bo około pół litra na 1000km. Mechanik już 2 razy sprawdzał - nie ma nigdzie śladów wycieków nawet na mocno rozgrzanym silniku wszystko suche. uszczelka pod głowicą wykluczona - nie daje żadnych objawów tzn węże nie puchną, nie przybywa oleju, nie robi się serwatka pod korkiem oleju/chłodnicy, płyn czysty, tester CO2 nic nie wykazał. Chłodnica EGR wstępnie wykluczona, podobno z jej demontażem jest sporo roboty, a gdyby ona była walnięta, to ciśnienie w układzie wydechowym jest wyższe od ciśnienia w chłodnicy więc pompowałoby ciśnienie do układu chłodzenia - a węże są miekkie. Pęknięta tuleja - to samo co powyżej - wykluczona.
Sugestia padła na pęknięcie głowicy gdzieś na kanale dolotowym. Troszkę płynu miesza się z zasysanym powietrzem i trafia do komory spalania - ten argument wydaje się być logicznym, ale poprawna diagnoza wymaga zdjęcia głowicy. Jeśli ona okaże się uszkodzona to i tak trzeba wymienić na inną bo spawanie to pomyłka. Na razie ubytek jest na tyle nieduży, że postanowiliśmy z tym nic nie robić. Nie chcę lać do układu cudownych uszczelniaczy, bo widać że poprzedni właściciel już to zrobił i nie przyniosło odpowiedniego efektu, a 10L płynu na rok jest do zniesienia.  I teraz pytania:
1. Dla znawców tego silnika - na co jeszcze można zwrócić uwagę? Może jest jakiś szczegół który pominęliśmy?
2. Czy głowica do 1.7 CRDI przed liftingiem z wersji 136KM (z lat np 2012) jest taka sama jak do wersji 141KM po FL  np 2016

Offline untoms

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 7
Odp: 1.7 CRDI 141KM ubywa płynu chłodniczego
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Sierpień 2021, 17:39:20 »
Mam ten sam model, i maiłem tą samą przypadłość przy 162 tys. Poleciała chłodnica.

Offline meter30

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 5
Odp: 1.7 CRDI 141KM ubywa płynu chłodniczego
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Sierpień 2021, 18:55:03 »
Byłem przed chwilą u mechanika. Pokusił się o zdjęcie kolektora dolotowego.
Ostatni kanał dolotowy jest wypłukany czyli płyn tam ucieka, ale żeby to potwierdzić na 100% to trzeba zrzucać głowice.
Czy głowica od wersji sprzed liftu pasuje do wersji po FL?

Offline Raflik1986

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 23
Odp: 1.7 CRDI 141KM ubywa płynu chłodniczego
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Grudzień 2022, 16:43:39 »
Mnie już rozciekła się druga chłodnica wcześniej nie widziałem żeby gdzieś płyn wyciekał więc czy może chłodnice rozwalić przez wysokie ciśnienie płynu chłodzącego  ? Test CO2 też był robiony i spaliny nie dostają się do układu chłodzenia  150 tys przebiegu