Autor Wątek: Kontrolka ładowania akumulatora co jakiś czas na ułamek sekundy zapala się  (Przeczytany 3119 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Online robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1486
Odp: Kontrolka ładowania akumulatora co jakiś czas na ułamek sekundy zapala się
« Odpowiedź #15 dnia: 27 Sierpień 2021, 22:27:06 »
Kup sobie woltomierz taki malutki do mierzenia napięcia podczas jazdy. Będzie widać czy ładowanie skacze. To regulatora w i30 niema w alternatorze? Bo zazwyczaj z szczotkami jest zintegrowany.

Offline Markuss1

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 51
Odp: Kontrolka ładowania akumulatora co jakiś czas na ułamek sekundy zapala się
« Odpowiedź #16 dnia: 28 Sierpień 2021, 08:05:03 »
Kup sobie woltomierz taki malutki do mierzenia napięcia podczas jazdy. Będzie widać czy ładowanie skacze. To regulatora w i30 niema w alternatorze? Bo zazwyczaj z szczotkami jest zintegrowany.

Jak już pisałem wcześniej - na postoju też mogę wywołać zapalenie się tej kontrolki. Mierzyłem woltomierzem napięcie i jak ta lampka się zapala, to woltomierz w tym momencie nie wychwytuje spadku napięcia. Nie wiem czy byłoby to zauważalne, bo lampka mruga dosłownie na pół sekundy i światła wtedy lekko przygasają na taki sam czas. Regulator jest zintegrowany z alternatorem - wymieniałem cały alternator DWA RAZY - tak więc ta przyczyna raczej odpada....

Offline dareknbr

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 55
Odp: Kontrolka ładowania akumulatora co jakiś czas na ułamek sekundy zapala się
« Odpowiedź #17 dnia: 28 Sierpień 2021, 19:57:51 »
Temat przerabiałem w innym samochodzie. Po pół roku poddałem się. Kup wiązkę przewodów elektrycznych dedykowaną do swojego silnika. U mnie pomogło i problem zanikł. W pewien zimowy wieczór  wspomnianą wiązkę rozłożyłem na części pierwsze i okazało się że jeden z przewodów był w izolacji przerwany. Usterka nie do znalezienia. Pozdrawiam

Offline Markuss1

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 51
Odp: Kontrolka ładowania akumulatora co jakiś czas na ułamek sekundy zapala się
« Odpowiedź #18 dnia: 30 Sierpień 2021, 17:48:30 »
Dzisiaj jeszcze elektryk wykonał następujące prace:
- podmienił akumulator
- podmienił cały przewód plusowy od alternatora
- bardzo dokładnie wyczyścił główne masy od silnika i akumulatora
- sprawdził i wyczyścił połączenie wtyczki z komputerem
Niestety efekt nadal zerowy.
Zarówno na LPG jak i na benzynie podczas przyspieszania zapala się kontrolka akumulatora
Co ciekawe - ona zapala się tylko na samym początku podczas dodawania gazu i pomimo tego, że w dalszej fazie jak trzymam wciśnięty gaz obroty rosną znacznie szybciej to kontrolka się już nie zapala. To się dzieje zawsze tylko na samym początku przyspieszania i tak samo jest na postoju - warunek na postoju jest taki że muszę gwałtownie depnąć na gaz.
Elektryk rozkłada ręce i mówi, że można bawić się w wymianę całej wiązki od silnika, ale nie da gwarancji, że to jest przyczyną... Masakra jakaś....

Offline Markuss1

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 51
Odp: Kontrolka ładowania akumulatora co jakiś czas na ułamek sekundy zapala się
« Odpowiedź #19 dnia: 30 Sierpień 2021, 19:16:32 »
Nie wiem czy to tylko przypadek, ale jak jest mokro na dworze, to mam wrażenie, że jeszcze częściej ta kontrolka się zapala.
A poniżej wstawiam filmiki, które ilustrują mój problem:
Na postoju:
https://drive.google.com/file/d/18_wjdiq-CzYcHa6-98Z26nlHKNg1XTK8/view?usp=sharing
Podczas jazdy:
https://drive.google.com/file/d/18X_joVY1UaMhHCfMMf50p0LKF5yMnV4x/view?usp=sharing

« Ostatnia zmiana: 30 Sierpień 2021, 19:25:17 przez Markuss1 »

Offline Markuss1

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 51
Odp: Kontrolka ładowania akumulatora co jakiś czas na ułamek sekundy zapala się
« Odpowiedź #20 dnia: 31 Sierpień 2021, 20:33:29 »
Kup sobie woltomierz taki malutki do mierzenia napięcia podczas jazdy. Będzie widać czy ładowanie skacze. To regulatora w i30 niema w alternatorze? Bo zazwyczaj z szczotkami jest zintegrowany.

Kupiłem taki miernik do gniazda zapalniczki.
Jak delikatnie operuję gazem to jest wszystko OK - pokazuje ładowanie ok. 14,5 V
A jak mocno depnę na gaz to najwyraźniej całkowicie odcina zasilanie do zapalniczki, bo wtedy znika zupełnie odczyt z tego miernika (tak samo jak nie byłby w ogóle włożony do gniazda). Wtedy też oczywiście zapala się jednocześnie kontrolka akumulatora.
I jeszcze dzisiaj zauważyłem ciekawą rzecz, że na zimnym silniku zaraz po odpaleniu wszystko jest w porządku, a jak się nagrzeje to od razu jest ten cyrk z kontrolką od nowa. Jeszcze się przyjrzę jutro czy podczas jazdy na zimnym będzie to samo - może to jest jakiś trop???

Online robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1486
To masz trop bo nic nie powinno gin%u0105%u0107 napiecie. Albo gdzie%u015B masz brak stuku plusa czy masy lub co%u015B z zwarciem. Najgorsza rzecz takie gdy nie wiadomo czego szuka%u0107.
« Ostatnia zmiana: 31 Sierpień 2021, 22:21:26 przez robaszek127 »

Offline Markuss1

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 51
Odp: Kontrolka ładowania akumulatora co jakiś czas na ułamek sekundy zapala się
« Odpowiedź #22 dnia: 01 Wrzesień 2021, 15:59:35 »
Sprawdziłem dokładnie - na zimnym silniku zarówno podczas jazdy jak i na postoju kontrolka nigdy się nie zapala. Jak tylko silnik złapie tak ok. 70 stopni od razu zaczyna migać podczas przyspieszania....

Offline i30COMFORT

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 87
Odp: Kontrolka ładowania akumulatora co jakiś czas na ułamek sekundy zapala się
« Odpowiedź #23 dnia: 06 Wrzesień 2021, 10:25:16 »
A czy sprawdzałeś napięcie paska osprzętu i jak działa napinacz? Może to jest przyczyną i gwałtowne wciśniecie gazu powoduje uślizg paska

Offline Markuss1

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 51
Odp: Kontrolka ładowania akumulatora co jakiś czas na ułamek sekundy zapala się
« Odpowiedź #24 dnia: 06 Wrzesień 2021, 19:01:29 »
A czy sprawdzałeś napięcie paska osprzętu i jak działa napinacz? Może to jest przyczyną i gwałtowne wciśniecie gazu powoduje uślizg paska

Pasek jest nowy i napięty idealnie. Nic się na 100% nie ślizga. To nie to...

Offline i30COMFORT

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 87
Odp: Kontrolka ładowania akumulatora co jakiś czas na ułamek sekundy zapala się
« Odpowiedź #25 dnia: 06 Wrzesień 2021, 19:52:07 »
A napinacz?  Zrob dla pewnosci probe,popatrz na napinacz i niech ktos gazu da na postoju.


Wspolczuje, mega dziwny przypadek...jedyne co mi przychodzi do glowy to wiazka - dajesz gazu silniliem zabuja i gdzies nie styka

Offline Markuss1

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 51
Regulacja naciagu paska jest przez ustawienie alternatora - nie ma napinacza.
Ciekawe jest tez to, ze ten problem powoli sie nasila.
Na poczatku ta kontrolka zapalala sie niezwykle rzadko, teraz juz coraz latwiej jest wywolac jej zapalenie. Ale jedno sie nie zmienilo - trzeba dodac gwaltownie gazu...



« Ostatnia zmiana: 06 Wrzesień 2021, 21:19:32 przez Markuss1 »

Offline Markuss1

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 51
Odp: Kontrolka ładowania akumulatora co jakiś czas na ułamek sekundy zapala się
« Odpowiedź #27 dnia: 07 Wrzesień 2021, 21:00:06 »
A poniżej wklejam kolejny film na którym widać co się dzieje z ładowaniem podczas przyspieszania.
Jeszcze raz chcę zaznaczyć - alternator wymieniany dwa razy (na regenerowany z gwarancją 12 m-cy oraz taki ze szrotu po niskim przebiegu) - na jednym i drugim jest to samo...
Jak na postoju mierzę napięcie bezpośrednio na alternatorze to też tak samo skacze podczas mocniejszego depnięcia na gaz.
Link:

https://drive.google.com/file/d/1BCZuPK_ewWnIY9gZuFGxWNIUYc2GVUJ5/view?usp=sharing

Offline Markuss1

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 51
Odp: Kontrolka ładowania akumulatora co jakiś czas na ułamek sekundy zapala się
« Odpowiedź #28 dnia: 11 Wrzesień 2021, 18:22:38 »
I kolejny filmik - z ciekawości odpiąłem tą wtyczkę.
Jak wypnę to oczywiście w ogóle nie ma też kontrolki ładowania (nawet jak tylko włączę zapłon), ale za to:
- nie odcina nigdy ładowania alternatora,
- napięcie ładowania jest nieco niższe (14,2V) ale bardzo stabilne,
- nie wyłącza nigdy ogrzewania tylnej szyby,
- nie przygasają światła mijania podczas przyspieszania,
- obroty na biegu jałowym są nieco wyższe (ok. 900) a jak wtyczka jest włączona to obroty spadają na 700 i od nowa te wszystkie problemy wracają...
Czy można jeździć z odłączoną wtyczką?
Czy coś może się stać?

Oczywiście musi być jakaś przyczyna tego problemu i będą się głowić kolejni elektrycy, ale czy przynajmniej doraźnie mogę rozwiązać ten problem przez odłączenie tej wtyczki, bo termin do konkretnego elektryka mam dopiero na 1 października.
No chyba, że koledzy coś jeszcze podpowiedzą?
Z góry bardzo dziękuję!
Link:
https://drive.google.com/file/d/1CU7ldaC9KyqtfC3qJ7-u6BCrBsGb2WJ-/view?usp=sharing

Offline Markuss1

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 51
Odp: Kontrolka ładowania akumulatora co jakiś czas na ułamek sekundy zapala się
« Odpowiedź #29 dnia: 13 Wrzesień 2021, 16:53:24 »
Dzisiaj wizyta u kolejnego elektryka.
Podpięcie pod komputer wykazało jakiś tam błąd związany z ładowaniem.
Błąd został skasowany. Dane z odczytu na komputerze wg elektryka są jak najbardziej prawidłowe. Błąd na komputerze już ponownie się nie pojawił. Ale niestety kontrolka nadal się zapala, czego elektryk też nie może pojąć.
Przewód od sterowania z komputera został sprawdzony i jest niby wszystko OK.
Będzie myślał i mam się odezwać w czwartek. Wstępnie jako przyczynę wskazuje na problem z komputerem....