Autor Wątek: Kontrolka ładowania akumulatora co jakiś czas na ułamek sekundy zapala się  (Przeczytany 2792 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Markuss1

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 51
Witam.
Mój pacjent: i30 II GD (kombi) rok 2013, silnik 1,4.
Jakiś miesiąc temu zauważyłem następujące objawy:
- światła mijania, oświetlenie kabiny oraz wszystkie inne możliwe światła zaczęły "pulsować" - zarówno na postoju jak i w trakcie jazdy
- co jakiś czas na ułamek sekundy zapalała się kontrolka ładowania akumulatora - tylko w trakcie jazdy
- ładowanie miernikiem wykazało dość duże "falowanie" napięcia ładowania
Wymieniłem alternator na regenerowany z gwarancją 12 m-cy.
Po wymianie wszystkie objawy ustąpiły, ale niestety nadal co jakiś czas zapala się w trakcie jazdy na ułamek sekundy kontrolka ładowania akumulatora. Już sam nie wiem, czy się tym przejmować, bo nie uśmiecha mi się demontowanie alternatora i odsyłanie na gwarancję. Gdzieś wyczytałem, że takie objawy może dawać NIEORYGINALNY regulator napięcia. Tylko że oryginalny w ASO kosztuje fortunę (dosłownie) i nawet nie jest w tej chwili dostępny. Nie ma też gwarancji, czy po wymianie ten objaw ustąpi. A może na chwilę odpiąć akumulator??? Tylko nie wiem, czy radio się nie rozkoduje, albo coś innego nie porobi się z elektroniką...
Czy może być jeszcze jakaś inna przyczyna tak dziwnego objawu?
Z góry dziękuję za pomoc.

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: Kontrolka ładowania akumulatora co jakiś czas na ułamek sekundy zapala się
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Sierpień 2021, 05:38:40 »
Jeszcze może być przewód łączący alternator z akumulatorem. Albo przewód masowy.

Offline maniek87

  • phpBB HKP
  • ***
  • Wiadomości: 126
Odp: Kontrolka ładowania akumulatora co jakiś czas na ułamek sekundy zapala się
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Sierpień 2021, 23:06:52 »
Tak jak kolega weuek wspomina, warto sprawdzić połączenia przewodów,  stan samych przewodow i spadki napięcia na nich.

Offline Markuss1

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 51
Odp: Kontrolka ładowania akumulatora co jakiś czas na ułamek sekundy zapala się
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Sierpień 2021, 16:56:09 »
Tak jak kolega weuek wspomina, warto sprawdzić połączenia przewodów,  stan samych przewodow i spadki napięcia na nich.

Przewody sprawdzone - wszystko OK.
Różnica między ładowaniem sprawdzona na klemach akumulatora i na wyjściu alternatora przy pełnym obciążeniu odbiornikami prądu wynosiła 0,1V. Podobnie gdy mierzyłem stratę na samym przewodzie ładowania. Masa też bez zarzutu.
Ale zauważyłem coś jeszcze - włączenie ogrzewania tylnej szyby (przy włączonych światłach mijania) powoduje spadek napięcia ładowania do 12,7V (obroty silnika jakieś 650). Jak podnoszę obroty silnika do 1000 to ładowanie jest trochę lepsze, ale nie idealne - tak ok. 13,3. Jak wyłączę ogrzewanie tylnej szyby to nawet przy obrotach 650 ładowanie jest idealne - 14,4V.
Co ciekawe jak ładowanie ma tylko 12,7V to i tak nie zapala się kontrolka ładowania.
Ta kontrolka zapala się podczas jazdy - najczęściej przy dodawaniu gazu na dwójce i w momencie zmiany biegu na trójkę - obroty są wtedy w granicach 2 tys. Ale jak kiedyś jechałem na piątce około 100 km/h to też mi mrugnęła parę razy.
Coś mi się wydaje, że Hyundai jest bardzo czuły na nieoryginalny regulator napięcia, ale pewności nie mam....

Offline Markuss1

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 51
Odp: Kontrolka ładowania akumulatora co jakiś czas na ułamek sekundy zapala się
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Sierpień 2021, 21:06:31 »
Edit:
Na postoju też można wywołać zapalenie się tej kontrolki - poprzez dodanie gazu - też jest to dosłownie półsekundowe mrugnięcie.
I teraz jeszcze podczas jazdy w nocy zauważyłem, że w momencie mrugnięcia tej kontrolki przygasają na taki sam czas światła mijania, oświetlenie kabiny itp. (jest to dosłownie ułamek sekundy).
Coś mi się wydaje, że w tym regenerowanym alternatorze albo nie został wymieniony regulator napięcia, albo został włożony jakiś chiński zamiennik.
Z ciekawości sprawdzałem w różnych sklepach internetowych i na aukcjach - nie ma w tej chwili żadnych regulatorów napięcia do tego modelu -NAWET ZAMIENNIKÓW!

Offline maniek87

  • phpBB HKP
  • ***
  • Wiadomości: 126
Odp: Kontrolka ładowania akumulatora co jakiś czas na ułamek sekundy zapala się
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Sierpień 2021, 22:51:23 »
Faktycznie może być to kwestia regulatora napięcia. Sprzęgiełko na alternatorze tez jest sprawne?

Offline Markuss1

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 51
Odp: Kontrolka ładowania akumulatora co jakiś czas na ułamek sekundy zapala się
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Sierpień 2021, 00:47:54 »
Faktycznie może być to kwestia regulatora napięcia. Sprzęgiełko na alternatorze tez jest sprawne?

Tak, sprzęgło alternatora jest sprawne.
Ale poszperałem w necie i zainteresował mnie temat z innego forum - gościu opisuje problem podobny do mojego.
http://klubfiatstilo.pl/viewtopic.php?t=16368
Być może faktycznie gdzieś się przetarł ten przewód od wzbudzenia alternatora i jak silnik rusza się na poduszkach przy dodawaniu gazu to robią się takie cyrki jak opisuje ten gościu.
Muszę to jeszcze sprawdzić...
A czy uszkodzony akumulator mógłby dawać takie objawy?
Albo jakiś nieskasowany błąd w komputerze? - chociaż "check" nigdy mi się nie zapalił....

Offline Markuss1

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 51
Odp: Kontrolka ładowania akumulatora co jakiś czas na ułamek sekundy zapala się
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Sierpień 2021, 20:13:29 »
Sprawdziłem bardzo dokładnie ten przewód sterowania alternatorem, ruszałem nim, szarpałem i kontrolka nawet na chwilę się nie zapala. Podczas jazdy nadal co jakiś czas kontrolka mrugnie na ułamek sekundy i wtedy przygasają światła mijania, oświetlenie kabiny itd.
Chyba będę szedł w stronę wymiany alternatora. Jeszcze bym zaryzykował odłączeniem na chwilę akumulatora, ale nie wiem czy radio się nie rozkoduje, albo nie wystąpią jakieś inne problemy z elektroniką - wie ktoś może?
Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Offline Markuss1

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 51
Odp: Kontrolka ładowania akumulatora co jakiś czas na ułamek sekundy zapala się
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Sierpień 2021, 21:48:06 »
Zaryzykowałem i odłączyłem na 15 minut akumulator.
Przy okazji napiszę, że radio się nie rozkodowało tylko zgubiło kilka ustawień - m.in. aktualną godzinę.
Niestety mój problem z mrugającą co jakiś czas kontrolką akumulatora nadal występuje...  :( :( :(

Offline Markuss1

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 51
Odp: Kontrolka ładowania akumulatora co jakiś czas na ułamek sekundy zapala się
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Sierpień 2021, 19:22:44 »
Odkryłem dzisiaj coś bardzo dziwnego.
Ten mój i30 ma instalację LPG.
Okazuje się, że to zapalanie się kontrolki ładowania występuje tylko na LPG.
Jak przełączę na benzynę to wszystko jest OK. Sprawdzałem to kilkukrotnie i za każdym razem to samo.
Wobec tego co w instalacji LPG może powodować taki objaw???
Gdyby np. wtryskiwacz gazu szwankował, to pewnie coś by szarpało, brakowało mocy itd. Nic takiego się nir dzieje. Macie może jeszcze jakieś pomysły?

Offline maniek87

  • phpBB HKP
  • ***
  • Wiadomości: 126
Odp: Kontrolka ładowania akumulatora co jakiś czas na ułamek sekundy zapala się
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Sierpień 2021, 22:15:01 »
Jedz odczytać błędy z LPG, może komputer coś podpowie jeśli masz w miarę fajną instalacje.

Offline Markuss1

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 51
Odp: Kontrolka ładowania akumulatora co jakiś czas na ułamek sekundy zapala się
« Odpowiedź #11 dnia: 17 Sierpień 2021, 17:47:07 »
Znajomy, który ma ten sam model i30 pozwolił mi podmienić na chwilę alternator.
Niestety po zamianie dalej ten sam objaw - na benzynie wszystko OK a na LPG przy dodawaniu gazu na chwilę pokazuje się kontrolka ładowania.
Chyba bez wizyty u gazownika się nie obędzie...

Offline Zaratusztra22

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 6
Odp: Kontrolka ładowania akumulatora co jakiś czas na ułamek sekundy zapala się
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Sierpień 2021, 22:01:32 »
U mnie zapalał sie check engine i kontrolka ładowania. Tylko na lpg. Gazownik podpiął pod kompa i niby za bogata lub za uboga mieszanka juz nie pamiętam. Wgrał nowe ustawienia ale błąd sie nadal pojawiał. Kazał zmienic świece i teraz ani check ani ładowanie sie nie pojawia. Nie wiem co swiece miały wspolnego z ładowaniem. Błędy sie pojawiały przy roznych prędkosciach.

Offline Markuss1

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 51
Odp: Kontrolka ładowania akumulatora co jakiś czas na ułamek sekundy zapala się
« Odpowiedź #13 dnia: 21 Sierpień 2021, 11:34:36 »
U mnie zapalał sie check engine i kontrolka ładowania. Tylko na lpg. Gazownik podpiął pod kompa i niby za bogata lub za uboga mieszanka juz nie pamiętam. Wgrał nowe ustawienia ale błąd sie nadal pojawiał. Kazał zmienic świece i teraz ani check ani ładowanie sie nie pojawia. Nie wiem co swiece miały wspolnego z ładowaniem. Błędy sie pojawiały przy roznych prędkosciach.

U mnie ta przyczyna odpada. Świece i cewki zapłonowe zmieniałem na nówki 2 tys. km temu, bo trochę szarpało mi na gazie.
Check się nie zapalił nigdy....

Offline Markuss1

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 51
Odp: Kontrolka ładowania akumulatora co jakiś czas na ułamek sekundy zapala się
« Odpowiedź #14 dnia: 27 Sierpień 2021, 20:20:43 »
Teraz to już całkiem zgłupiałem - kontrolka akumulatora zapala się też na benzynie, chociaż zdecydowanie rzadziej niż na LPG.
Jak już wspominałem, zapala się podczas przyspieszania - teraz to już nawet miga kilka razy pod rząd w sekundowych odstępach czasu. Wychodzi na to, że LPG nie ma z tym nic wspólnego. Gdybym nie wymieniał dwukrotnie alternatora, to byłbym pewien, że to jego wina, a tak to dalej jestem w lesie...  :( :( :(