Autor Wątek: [Getz] Przegrzewanie się silnika  (Przeczytany 1529 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Andy

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 156
Przegrzewanie się silnika
« dnia: 07 Sierpień 2021, 14:35:31 »
Hej.

W Getzie 1.3 wskaźnik temperatury silnika podczas jazdy dochodzi do środka zakresu i tam się zatrzymuje.
Czyli jak zawsze do tej pory, niestety po krótkiej chwili rusza dalej i dochodzi do czerwonego pola sugerując,
że silnik się przegrzewa. Wystarczy parę kilometrów jazdy.

Dolałem płynu do chłodnicy (weszło 0.5l), ale oczywiście nic to nie zmieniło. Instrukcja sugeruje, że przyczyną może
być też pęknięty pasek napędzający pompę wodną. Ktoś może już przerabiał ten temat? Jak to i gdzie sprawdzić/potwierdzić/znależć przyczynę?

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1454
Odp: Przegrzewanie się silnika
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Sierpień 2021, 21:38:21 »
Pompa wody jest na pasku rozrządu więc jak by strzelił to masz po silniku a nie tylko brak chłodzenia. Najpierw sprawdź czy nie siadła UPG bo skoro dolałeś 0,5L płynu to może przez to ginie. Ja tak miałem, że ginął płyn najpierw powoli a potem już szybko. Mimo ubytku płynu poniżej górnego węża chłodnicy silnik jakoś nie przegrzewał się podczas krótkiej jazdy.
Drugie mniej prawdopodobne to wina czujnika temperatury.

Offline Andy

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 156
Odp: Przegrzewanie się silnika
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Sierpień 2021, 22:40:55 »
Samochód jeździ, więc jak pompa jest razem z rozrządem, to rzeczywiście nie pasek. Pół litra dolałem po ładnych paru latach niezaglądania (tak, wiem) więc ten ubytek nie jest chyba jakiś szczególny. Mam za to lekko wilgotno z prawej strony pod maską, więc może rzeczywiście puściła UPG - ale z drugiej strony czy przy nieszczelności silnik by się przegrzewał?
Ty wymieniałeś u siebie tę uszczelkę?

Zauważyłem też, że samochód przy rozruchu wymaga dłuższego nieco kręcenia rozrusznikiem, tak, jakby ciężej było mu zaskoczyć (aku nowy). I jeszcze jedno, być może istotne info - w tym nadmiarowym zbiorniczku po lewej stronie w środku jest trochę jakiejś takiej żółto-zielonej mazi.

I jako ciekawostkę dodam, że jak wskaźnik przegrzania dochodzi do czerwonego pola, to LPG się automatycznie wyłącza i włączyć się nie da (gasną diody i nie reaguje na przycisk).
« Ostatnia zmiana: 07 Sierpień 2021, 22:45:42 przez Andy »

Offline maniek87

  • phpBB HKP
  • ***
  • Wiadomości: 126
Odp: Przegrzewanie się silnika
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Sierpień 2021, 23:16:24 »
Jak masz "masło" w zbiorniczku wyrównawczym to najprawdopodobniej UPG puściła, ewentualnie chłodniczka oleju o ile występuje.

Offline Andy

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 156
Odp: Przegrzewanie się silnika
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Sierpień 2021, 18:05:42 »
Sytuacja jest nieco rozwojowa. Olej silnikowy nie przybiera na miarce, koloru nie zmienia, widocznego dymu z tłumika nie ma, ale
płynu w chłodnicy ubywa. Codziennie dolewam ok. 0.3 - 0.5 litra i gdzieś "znika", za to silnik przestał się przegrzewać i znikł cięższy
rozruch. To było zagadkowe, bo nigdzie nie widziałem, żeby płyn kapał. W sumie przez tydzień w dolewkach poszło prawie 3 l. płynu i dopiero dziś pojawił się ślad na ziemi. Płyn po jeździe kapie po lewej stronie silnika, w okolicach pasków rozrządu, nieco  na dole silnika.
Dokładnie mokre miejsce to okolice przymocowania do bloku silnika tulei od miarki oleju. Nie wiem co tam jest, bo bez kanału
ciężko tam zajrzeć ale na pewno kapie płyn, a nie olej. Zastanawiam się, czy są tam jakieś przewody od chłodnicy, które mogłyby
być nieszczelne, ale wydaje mi się, że chyba nie ma. To by mogło też chyba oznaczać  pęknięcie bloku silnika... Ma ktoś może jakiś
schemat tych okolic

ps.
zastanawiam się też nad wlaniem uszczelniacza do chłodnicy, np. Liqui Moly. Widziałem sporo pozytywnych testów i opinii tego
(i podobnych) środka.  Uszczelnia pęknięcia w chłodnicy i przewodach  na tyle skutecznie, że ludziom przestaje wyciekać płyn
ale sama chłodnica nie zostaje zasyfiona po środek zalepia tylko miejsca, gdzie jest dostęp powietrza.
« Ostatnia zmiana: 19 Sierpień 2021, 18:19:05 przez Andy »

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1454
Odp: Przegrzewanie się silnika
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Sierpień 2021, 19:41:44 »
Ja miałem podobnie. Płyn wcześniej znikał powoli co raczej posądzałem połączenia przewodu z parownikiem. Ale potem zrobiło cię tak, że znikał szybko i dolewałem już wodę. Nic nie kapało ani nie było w oleju. Po wymianie upg mam poziom płynu do tej pory w stanie.
Ja bym zmienił uszczelkę bo pękniecie bloku to mniejsza szansa.

Offline Andy

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 156
Odp: Przegrzewanie się silnika
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Sierpień 2021, 07:54:36 »
Ale jedynym objawem uszkodzenia UPG u Ciebie był tylko ubytek płynu czy coś jeszcze? Bo ja staram się odsuwać tą myśl jak najdalej ;)
z racji kosztów - myślę, ze z planowaniem głowicy to pewnie z tysiaczek najmniej by było...

Jeszcze na forum Hondy wyczytałem o przypadku, że komuś kapało pod rozrządem i ostatecznie okazało się, że winna była nieszczelna pompa wody
(jakieś gumowe uszczelniacze), która też siedziała na tym samym pasku co rozrząd.

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1454
Odp: Przegrzewanie się silnika
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Sierpień 2021, 08:32:01 »
Tak jedynym objawem był znikający płyn i to na końcu w sposób hurtowo po paru kilometrach znikał poniżej poziomu górnego przewodu gumowego chłodnicy.  Gdyby ciekła pompa wodna to powinno widać pod samochodem a przecież można odkręcić osłonę rozrządu i zobaczyć.
Zdąjąć głowicę można samemu i znaleźc tani zakład gdzie splanują. U nas dawniej jak robiliśmy w seacie u gości w domu planowanie to wziął chyba 30zł a wiadomo w zakładzie pewnie ze 100 wezmą.
Sypać uszczelniacze nie warto bo zasyfi tez chłodnice i nagrzewnicę.
A najlepsze u mnie na uszczelce nie było śladu by coś ciekło. Ale po wymianie upg znikł problem z płynem a przy takim wycieku powinno być widać gdzie leci. Ale mając lpg zawsze uszczelka kiedyś padnie.
« Ostatnia zmiana: 20 Sierpień 2021, 08:37:11 przez robaszek127 »

Offline Andy

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 156
Odp: Przegrzewanie się silnika
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Sierpień 2021, 14:20:19 »
Winna okazała się pompa wody. UPG w porządku.